Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Opłata akcyzy za samochód to obowiązek kierowców, którzy są zainteresowani autami sprowadzanymi z zagranicy. Powodów, dla których wybierają te pojazdy, jest wiele. Używane samochody pochodzące z Niemiec czy Francji są w dobrym stanie technicznym i często mają korzystne ceny. Zanim jednak będziemy cieszyć się jazdą, zapłaćmy podatek akcyzowy.
Czym jest akcyza?
Akcyza, a właściwie podatek akcyzowy, to podatek pośredni. Jest on nakładany wyłącznie na niektóre wyroby konsumpcyjne. Mowa tu o produktach, na które popyt ma zostać zmniejszony (np. alkohol, papierosy) oraz tych, których dotyczy akumulacja zysku, czyli koszty ich produkcji są niskie. W zależności od produktu, stawka akcyzy może być taka sama na terenie całej Unii Europejskiej (tzw. harmonizacja) lub zostać ustalona odrębnie przez każdy kraj. Akcyza na samochody zalicza się to tej drugiej kategorii.
Kiedy trzeba zapłacić akcyzę?
W Polsce opodatkowanie samochodów osobowych akcyzą reguluje ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Zgodnie z zapisami tej ustawy w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
import samochodu osobowego, który nie był wcześniej zarejestrowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego, który nie był wcześniej zarejestrowany na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego, który nie był zarejestrowany, a który został wyprodukowany na terytorium kraju.
Podatek akcyzowy obowiązuje zatem wszystkich, którzy rejestrują samochód osobowy na terenie Polski po raz pierwszy. To dodatkowe obciążenie i wymóg, który nie obowiązuje w przypadku zakupu pojazdu nowego lub używanego z salonu, lub komisu samochodowego.
Sprowadzając samochód z zagranicy, trzeba pamiętać nie tylko o odprowadzeniu akcyzy i pobraniu potwierdzenia zapłaty akcyzy za samochód – równie ważne jest ubezpieczenie OC. Tej kwestii muszą dopilnować kierowcy, którzy planują samodzielnie powrócić do kraju zakupionym pojazdem (czyli nie chcą korzystać z lawety). Brak OC wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. |
Akcyza za auto to podatek, którego nie odprowadzają podmioty świadczące usługę pośrednictwa w handlu samochodami (przedsiębiorcy, którzy oferują pomoc w znalezieniu pojazdu za granicą i przewiezieniu go do Polski).
Jakie stawki akcyzy aktualnie obowiązują?
Akcyza od samochodu jest zależna od trzech czynników: wartości pojazdu, pojemności silnika i rodzaju samochodu. Ustawa o podatku akcyzowym wymienia aktualnie obowiązujące stawki podatku akcyzowego:
3,1 proc. wartości samochodu dla pojazdów o pojemności silnika do 2000 cm3,
18,6 proc. wartości samochodu dla pojazdów o pojemności silnika powyżej 2000 cm3,
9,3 proc. wartości samochodu dla pojazdów o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym o pojemności silnika spalinowego wyższej niż 2000 cm3, ale nie wyższej niż 3500 cm3,
1,55 proc. wartości samochodu dla pojazdów osobowych o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym o pojemności silnika spalinowego do 2000 cm3.
Jak widać z powyższego zestawienia, stawki akcyzy na samochody są dość zróżnicowane. Do końca grudnia 2019 r. było jednak inaczej – akcyza na samochody hybrydowe (“pełne” i “miękkie”) wynosiła 3,1 lub 18,6 proc. wartości pojazdu. Obniżka tego podatku uzasadniana była chęcią zachęcenia kierowców do nabywania samochodów z napędem hybrydowym.
Opłata akcyzy za auto nie obowiązuje osób, które w 2022 r. zakupią pojazd w 100 proc. elektryczny i wodorowy.
Według Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2021 r. tylko Toyota Motor Europe sprzedała w Europie 864 904 r. samochodów z napędem hybrydowym. To wzrost o 21 proc. r/r. |
O czym trzeba pamiętać, wyliczając podatek akcyzowy? Konieczne będzie przeliczenie zapłaconej za pojazd kwoty na polskie złote. Najlepiej zrobić to w oparciu o kursy podawane na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.
Przykład: Aleksandra kupiła za granicą Audi A4 o pojemności silnika 3,0. za 34 000 euro. W dniu sprowadzenia pojazdu do Polski 1 euro kosztowało 4,51 zł. W rezultacie kobieta zapłaciła podatek akcyzowy w wysokości 28 521 zł oraz złożyła wymagane dokumenty do urzędu.
Alternatywą dla samodzielnego naliczania akcyzy na samochód jest skorzystanie z internetowego kalkulatora akcyzy. Narzędzia te są udostępniane bezpłatnie.
Kiedy i jak zapłacić podatek akcyzowy?
Opłata akcyzy za samochód nie jest szczególnie skomplikowana, choć pamiętać trzeba o formalnościach. Aby zapłacić wyliczoną kwotę podatku, wystarczy przejść na stronę internetową https://puesc.gov.pl/. Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych to punkt dostępu do e-usług Krajowej Administracji Skarbowej m.in. w zakresie akcyzy. W kolejnych krokach należy:
wypełnić deklarację wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu – osoby, które korzystają po raz pierwszy z systemu, będą musiały utworzyć konto,
odebrać potwierdzenie – system e-zefir wydaje potwierdzenie zapłaty akcyzy (urzędowe potwierdzenie odbioru),
zapłacić podatek – należną kwotę należy przelać na rachunek bankowy urzędu skarbowego, a nie urzędu celnego,
pobrać potwierdzenie zapłaty akcyzy – dokument ten będzie niezbędny przy rejestracji samochodu.
Czy w przypadku samochodów osobowych możliwy jest zwrot podatku akcyzowego? Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje taką możliwość, ale osoba zainteresowana musi spełnić warunki zapisane w ustawie (a precyzując w art. 107 ustawy) oraz złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego. |
Ile czasu ma właściciel pojazdu na dopełnienie wszystkich formalności? Zgodnie z obowiązującymi przepisami:
deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego – w przypadku sprowadzenia pojazdu obowiązek ten powstaje w momencie przekroczenia granicy,
podatek należy zapłacić w ciągu 30 dni od powstania obowiązku podatkowego – jeżeli właściciel samochodu nie odprowadzi akcyzy, nie będzie mógł zarejestrować pojazdu.
Zapłata akcyzy po terminie oznacza dla właściciela samochodu także dodatkowe koszty. Za każdy dzień zwłoki naliczane będą odsetki.
Gdzie zapłacić akcyzę za samochód?
W 2017 r. miała miejsce zmiana przepisów – aktualnie akcyza za samochód z Niemiec czy Francji powinna zostać wniesiona na rachunek bankowy urzędu skarbowego, a nie jak miało to miejsce wcześniej na rachunek urzędu celnego.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.