ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Assistance krótkoterminowe – najważniejsze informacje

Awaria lub co gorsza kolizja, są ewentualnościami, które należy brać pod uwagę planując dłuższy wyjazd i odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Na takie właśnie okazje, zostało stworzone krótkoterminowe assistance samochodowe, które znajdziemy w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych. Czym ono jest i jak działa?

 

Dlaczego warto dodatkowo ubezpieczyć pojazd?

Coraz częściej planując wczasy jako główny środek transportu wybieramy nasz własny samochód. Ma on o wiele więcej zalet, niż wielogodzinna podróż autobusem czy szybka podróż w zatłoczonym samolocie. Wybierając samochód, stajemy się całkowicie niezależni, możemy zatrzymać się w dowolnym czasie, a także wciąż pozostać mobilnym w miejscu, do którego docelowo zmierzamy. Jednak samochód jest tylko rzeczą i w każdej, nawet najmniej oczekiwanej sytuacji może odmówić nam posłuszeństwa.

Jak działa i czym jest assistance krótkoterminowe?

Każdy kierowca dobrze wie czym jest ubezpieczenie assistance za granicą. Wobec tego nie powinno być problemów ze zrozumieniem, czym jest jego krótkoterminowy odpowiednik. Otóż ubezpieczenie to oferuje kierowcy pomoc w sytuacjach, które są jasno i ściśle określone w umowie, przez okres czasu, na który umowa została zawarta. 

Zakres pomocy na jaki możemy liczyć jest uzależniony od wybranego pakietu. Jak łatwo się domyślić, im szerszy zakres wykupionego ubezpieczenia assistance, tym lepiej. Kierowca w podróży wówczas może liczyć na niezbędną pomoc, w razie nieprzewidzianych wypadków.

Jak wiadomo, towarzystwa ubezpieczeniowe, chcąc jak najlepiej wpasować się w oczekiwania klientów i oferują naprawdę zróżnicowane pakiety krótkoterminowego assistance. Aby zobrazować jak działa taki pakiet, posłużymy się prostym przykładem. Podczas wyjazdu za granicę, nasz pojazd nieoczekiwanie odmówił posłuszeństwa.

Nie jest tutaj mowa o zwykłej przepalonej żarówce kierunkowskazu, a o poważniejszej awarii. Wówczas zakres wykupionej przez nas polisy ASS obejmuje niezbędną pomoc techniczną. Co musimy zrobić, aby tę pomoc uzyskać? Otóż wystarczy jeden, krótki telefon do ubezpieczyciela i nakreślenie mu zaistniałej sytuacji. Wówczas pozostaje nam tylko spokojnie czekać. Ubezpieczyciel zadba o to, aby w razie konieczności pojazd został bezpiecznie odholowany, a koszty poszczególnych części i naprawy poniesie towarzystwo ubezpieczeniowe.

 

Kiedy ASS krótkoterminowe zapewnia ochronę? 

Należy pamiętać, że ASS krótkoterminowe, zapewni nam ochronę jedynie podczas wyjazdu, właśnie dlatego, nie ma konieczności podpisywania umowy na cały rok lub dłuższy okres czasu. Można więc powiedzieć, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które podczas całego roku planują jedną, dłuższą podróż samochodem np. na wczasy. Szczególnie pakiet ten jest polecany osobom wyjeżdzającym za granicę.

Jaki jest więc przedział czasowy, na który możemy wykupić krótkoterminowe assistance. Otóż wszystko zależy od naszych własnych preferencji. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różnorodne warianty czasowe. Możemy wykupić ASS na 7, 15 albo nawet 30 dni w zależności od potrzeb. 

 

Mini assistance, a assistance krótkoterminowe

Należy jednak pamiętać, że assistance krótkoterminowe to nie to samo co pakiet mini assistance. Często oba te pojęcia są ze sobą mylone.

Mini assistance to pakiet wchodzący w skład ubezpieczenia podstawowego, w bardzo ograniczonym zakresie, który dodawany jest jako prezent do ubezpieczenia OC. Najczęściej zapewnia ono ochronę tylko w razie kolizji, a limit holowania jest ograniczony do około 150 kilometrów.

Mini assistance nie obejmuje też swoim pakietem awarii samochodu. W przeciwieństwie do niego, pakiet krótkoterminowego assistance, może obejmować pełny i kompletny zakres pomocy dla kierowców, z tą różnicą, że będzie dostępny przez krótki, wybrany przez nas okres czasu.

 

Zakres ochrony assistance krótkoterminowego

W tym wypadku większość tak naprawdę zależy od nas i od tego jaki pakiet wybierzemy. Jak już zostało to wspomniane, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne zakresy ochrony. Nie mniej jednak jest on dokładnie określony w zawartej umowie. Wówczas mamy do dyspozycji wykupienie wariantu:

  • podstawowego,
  • rozszerzonego,
  • maksymalnego.

Niezależnie jednak od tego, ubezpieczenie krótkoterminowe assisatnce za granicą powinno zapewnić nam następujące rodzaje wsparcia:

  • w razie awarii - naprawę lub holowanie samochodu w wyznaczonym miejscu w przypadku, gdy pojazd został unieruchomiony np. przez uszkodzenia opon, rozładowanie akumulatora, braku paliwa, a nawet zatrzaśnięcia w środku kluczyków,  a także ochronę w przypadku kradzieży auta lub jej próby,
  • niezbędną pomoc w przypadku unieruchomienia auta, w dotarciu do wyznaczonego celu czy noclegu – w tym przypadku możemy liczyć na dostarczenie nam samochodu zastępczego na cały okres naprawy własnego pojazdu, a także na zorganizowanie transportu pasażerów, w przypadku, gdy w kolizji drogowej został poszkodowany kierowca, a także na znalezieniu i opłaceniu noclegu w pobliżu miejsca gdzie doszło do zdarzenia;
  • niezbędną pomoc medyczną, w skład której wchodzi zorganizowanie przyjazdu lekarza do poszkodowanych, a także transport do najbliższego szpitala,
  • dodatkowa pomoc konsultantów, która powinna obejmować niezbędną infolinię medyczną, w razie konieczności uzyskania informacji o najbliższych zakładach opieki i placówkach medycznych, aptekach wraz z godzinami ich otwarcia i dokładnymi adresami, a także niezbędne informacje drogowe na temat np. korków czy koniecznych objazdów; dodatkowo w pakiecie powinna znaleźć się pomoc prawnika i tłumacza, a także wskazówki co powinniśmy zrobić w razie stłuczki.

 

Jaki jest koszt krótkoterminowego assistance?

Pytanie o koszty krótkoterminowego assisance zarówno w Polsce jak i za granicą, są ściśle uzależnione od danego towarzystwa ubezpieczeniowego i zakresu wybranej przez nas ochrony. Nie mniej jednak w naszym kraju krótkoterminowa ochrona assistance nie nadweręży znacznie naszego budżetu. 

Okazuje się, że koszt podstawowej, siedmiodniowej ochrony zarówno w Polsce jak i innych krajach Europejskich, waha się w granicach około 50-60 złotych. Jeśli więc skalkulujemy koszty holowania pojazdu czy naprawy za granicą i porównamy je z ceną krótkoterminowego assistance, okazuje się, że nie jest to wcale wygórowana cena. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę dzienny koszt assistance krótkoterminowego, i porównamy go z rocznym pakietem, okazać się może, że ten drugi będzie bardziej opłacalny, szczególnie w przypadkach, kiedy dość często wyjeżdżamy za granicę, a także intensywnie eksploatujemy nasz pojazd w kraju.

Dobrym sposobem na porównanie cen obu pakietów i przeliczeniu ich w perspektywie długoterminowej, są dostępne online i za darmo kalkulatory ubezpieczeń. Wówczas możemy także zapoznać się z ofertami kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

 

O czym należy pamiętać przed kupnem krótkoterminowego assitance?

Zanim podejmiemy decyzje o zakupie krótkoterminowego pakietu assistance, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • dokładnie przejrzyjmy i zapoznajmy się z dokumentem o nazwie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, to właśnie tam znajdziemy najważniejsze informacje na temat limitów, ograniczeń, a także wyłączeń, które mogą nam nieznacznie utrudnić skorzystanie z ochrony,
  • zwróćmy szczególną uwagę na tak zwany okres karencji – jest to moment od którego faktycznie zaczyna się nasza ochrona; w przypadku gdy kupujemy krótkoterminowe assistance na ostatnią chwilę, może okazać się, że przez kilka dni nie będziemy podlegali ochronie,
  • zapoznajmy się dokładnie z limitem kilometrów dotyczącym holowania – jeśli wynosi on np. 300 kilometrów od miejsca zamieszkania, w rzeczywistości przy dalszym wyjeździe z tej pomocy nie skorzystamy lub będziemy musieli do niej dopłacić,
  • przejrzyjmy listę krajów w których ubezpieczenie obowiązuje, zwykle są to wszystkie kraje Unii Europejskiej, co oznacza, że np. w Turcji z pomocy nie będziemy mogli już skorzystać,
  • sprawdźmy, czy istnieje ograniczenie wieku pojazdów – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, odmawiają assistance krótkoterminowego dla pojazdów powyżej 15 lat.

Najlepszym sposobem na porównanie ofert jest wpisanie w wyszukiwarkę takich haseł jak assistance Europa krótkoterminowe PZU, assistance krótkoterminowe WARTA, assistance krótkoterminowe AXA i assistance krótkoterminowe Generali Assistance.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również