Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych w obliczu nagminnych kradzieży samochodów autoalarm był niemal obowiązkowym wyposażeniem aut. Czy dziś warto doposażyć samochód w autoalarm, czy daje on jeszcze jakieś zabezpieczenie i czy nadal jest potrzebny?
Autoalarm samochodowy - rodzaje
Autoalarm do samochodu może być montowany fabrycznie w pojeździe lub zamontowany przez właściciela.
Często właściciele samochodów nie zdają sobie sprawy o występowaniu fabrycznego alarmu. Dzieje się tak, ponieważ są one aktywowane za pomocą centralnego zamka, bez dodatkowego pilota, a przy ich aktywacji nie występuje dodatkowy dźwięk znany ze starszych samochodów.
Decydując się na wyposażenie samochodu w autoalarm akcesoryjny, można wybierać na rynku spośród wielu rodzajów urządzeń. Najtańsze zestawy składają się z:
centralki,
obudowy pilota alarmu z nadajnikiem,
syreny.
Takie alarmy analogowe wykorzystują dodatkowo zamontowane czujniki drzwi lub są podpięte pod te fabryczne.
Autoalarmy ze średniej półki to alarmy cyfrowe. Wykorzystują one fabryczną sieć CAN pojazdu i za jej pomocą łączą się z czujnikami zamków, czy też sterownikiem centralnego zamka. Takie alarmy są znacznie mniej inwazyjne dla instalacji samochodu, jak również nie wymagają tylu dodatkowych połączeń w porównaniu z alarmami analogowymi.
Najdroższą wersją jest alarm samochodowy z powiadomieniem dodatkowo wyposażony w moduły GPS i GPRS. Dzięki nim skradziony pojazd poza hałasującą syreną alarmową wysyła również do właściciela aktualne współrzędne położenia. Jeżeli namierzymy samochód odpowiednio szybko, zanim złodziej zdąży uporać się z alarmem, istnieje duża szansa na odnalezienie zguby.
Który rodzaj autoalarmu jest najlepszy?
Nie można jednoznacznie określić, która opcja jest lepsza. Fabryczny autoalarm daje pewność prawidłowego montażu i braku problemów podczas użytkowania. Jednakże sposób montażu takiego alarmu jest z góry określony przez producenta samochodu, zatem zapewnia on mniejszą skuteczność. Złodziej, który poznał sposób na to jak wyłączyć alarm w samochodzie danego typu nie będzie miał trudności z kradzieżą innego egzemplarza.
Z kolei autoalarm akcesoryjny ma przewagę nad fabrycznym w indywidualnym sposobie montażu. Przy próbie kradzieży samochodu z nieoryginalnym alarmem złodziej może mieć utrudnione zadanie w zależności od stopnia skomplikowania montażu. Autoalarmy akcesoryjne mają również pewne wady. Przede wszystkim ich nieprofesjonalny montaż może znacznie obniżyć ich skuteczność. Ponadto, tanie alarmy są często tylko zabawką, która dla wprawionego złodzieja nie będzie stanowiła żadnej przeszkody.
Czy warto montować autoalarm w samochodzie?
Autoalarm podobnie jak każde inne zabezpieczenie antykradzieżowe utrudnia zadanie złodziejowi. Im alarm będzie bardziej zaawansowany i lepiej zamontowany, tym większa szansa, że uchroni nas przed kradzieżą. Autoalarm nigdy nie da stuprocentowego zabezpieczenia, jednak w połączeniu z innymi przeszkodami dla złodzieja może uchronić nas przed utratą samochodu.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.