ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Bezpieczeństwo nad wodą – podstawowe zasady

Najcieplejsze dni w roku chętnie spędzamy nad jeziorem czy morzem. Przed wakacyjnym wyjazdem warto przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą. Przestrzeganie kilku prostych reguł ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia tragicznego w skutkach wypadku.

 

Zasady zachowania nad morzem – regulamin i znaki

W ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (tzw. ustawa o bezpieczeństwie nad wodą) znajdują się ogólne informacje o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, wypoczywając nad wodą. Przed skorzystaniem z danego terenu czy obiektu zawsze warto:

  1. Zapoznać się z zasadami korzystania. Na plażach znajdziesz tabliczki informacyjne z regulaminem.
  2. Stosować się do znaków nakazu i zakazu. W ten sposób unikniesz kąpieli w miejscu, które nie jest bezpieczne.
  3. Sprawdzić sprzęt. Jeżeli zamierzasz skorzystać np. z łódki czy kajaka, pamiętaj o założeniu kamizelki ratunkowej.

Aby wakacje nad wodą były bezpieczne, przypomnij sobie podstawowe znaki zakazu, nakazu i informacyjne, które możesz spotkać na plaży. Pozwolą ci one ocenić, czy plażowanie i kąpiel w danym miejscu będą bezpieczne.

 

Bezpieczeństwo nad wodą – 10 najważniejszych zasad

Przeczytanie regulaminu kąpieliska i odświeżenie znajomości znaków to nie wszystko, o czym powinieneś pamiętać. Przebywając nad wodą:

  1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych i dozwolonych. Unikaj dzikich kąpielisk – nie przeceniaj swoich umiejętności, nawet jeżeli świetnie pływasz.
  2. Przed wejściem do wody upewnij się, że nie obowiązuje zakaz pływania. Sprawdź też temperaturę wody – temperatura wody optymalna do pływania to 22-24 st. C.
  3. Nie skacz do wody, jeżeli w danym miejscu jesteś po raz pierwszy. W pierwszej kolejności sprawdź głębokość wody.
  4. Przygotuj się odpowiednio do kąpieli – schłodź kark i klatkę piersiową. Nie wchodź do wody bez odpowiedniego przygotowania.
  5. Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu. Nie pływaj też bezpośrednio po posiłku – możesz poczuć się niedobrze.
  6. Natychmiast wyjdź z wody, jeżeli poczujesz się słabo. Kąp się z innymi osobami lub poproś, aby ktoś obserwował cię z brzegu.
  7. Zwróć uwagę na warunki pogodowe. W każdej chwili pogoda może się zmienić, a wówczas lepiej być na plaży niż w wodzie. Nie kąp się też po zmroku.
  8. Pamiętaj, że dmuchane zabawki służą do zabawy przy brzegu. Nigdy nie wypływaj na materacu zbyt daleko – może być ci trudno powrócić na plażę.
  9. Pamiętaj o stosowaniu kremu do opalania i nakrycia głowy, jeżeli zażywasz kąpieli słonecznych. W czasie przebywania na plaży nie zapomnij o piciu wody.
  10. Zawsze reaguj na polecenia ratownika. On nie tylko ma wiedzę, ale przede wszystkim doświadczenie.

 

Alarmowy numer bezpieczeństwa nad wodą – 601 100 100

Bezpieczeństwo nad wodą dla dzieci – o czym pamiętać?

Zabawa nad wodą to szczególna frajda dla najmłodszych. Niestety, wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić dziecko z oczu. Jak temu zapobiec? Wykaż się przezornością i ostrożnością. Oto zasady bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci:

  1. Wybierz kąpielisko strzeżone. Wchodząc do wody, dziecko będzie obserwowane nie tylko przez ciebie, ale również ratownika.
  2. Nigdy nie pozwól dziecku samemu wchodzić do wody. Wystarczy kamień na dnie czy wodorosty, aby dziecko straciło równowagę.
  3. Przed wejściem na plażę załóż dziecku opaskę z numerem telefonu. Gdyby dziecko się zgubiło, ratownik czy inny plażowicz będzie mógł się z tobą skontaktować.
  4. Pamiętaj o zabezpieczeniu dziecka przed słońcem. Krem z wysokim filtrem to zupełna podstawa na plaży.
  5. Ubierz dziecko w kolorowy strój i charakterystyczne nakrycie głowy, np. czapkę czy czepek. W ten sposób zmniejszysz ryzyko, że zginie ci ono z oczu.

 

Wyjeżdżasz na urlop? Kup ubezpieczenie turystyczne

Planujesz spędzić wakacje nad Bałtykiem? Bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy od ciebie i twojego zachowania. Pamiętaj, aby przed wakacyjnym wyjazdem kupić też polisę turystyczną. Tobie i twoim najbliższym zapewni ona m.in. pokrycie kosztów leczenia w prywatnych placówkach medycznych i ochronę podczas uprawiania sportów. W zależności od tego, jak będzie skonstruowany wybrany przez ciebie pakiet, będziesz mógł też liczyć na pomoc assistance czy rekompensatę, jeżeli do wakacyjnego wyjazdu nie dojdzie.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka palmy
Ubezpieczenie turystyczne

Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!

Planujesz urlop? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas swojej podróży.
Oblicz składkę

Przeczytaj również