ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Blokada na koło – kiedy może zostać założona i ile kosztuje jej zdjęcie?

Parkowanie w niedozwolonym miejscu może oznaczać dla ciebie nie tylko mandat, ale również dodatkowe uciążliwości. Mowa tu o blokadzie na koło. Kto może założyć blokadę na koło? Jak ją zdjąć i ile to kosztuje?

 

Kiedy straż miejska może założyć blokadę?

Blokada na kołojest dla kierowcy dotkliwa – gdy zostanie ona założona, musi on poczekać na przyjazd strażnika miejskiego. Kiedy możesz spodziewać się blokady kół?

Jeżeli zaparkujesz samochód w miejscu, gdzie jest to zabronione, to twoje auto:

  • Może utrudniać ruch lub zagrażać bezpieczeństwu. Wówczas samochód zostanie usunięty (odholowany) na twój koszt (lub właściciela, jeśli jest nim ktoś inny). To rozwiązanie jest jednak stosowane rzadko i w skrajnych przypadkach, np. wówczas, gdy zaparkowałeś na miejscu dla osób niepełnosprawnych lub w miejscu oznaczonym znakiem wskazującym, że pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela.
  • Nie musi utrudniać ruchu i zagrażać bezpieczeństwu. Wówczas służby stosują urządzenie do blokowania kół. Unieruchomienie pojazdu w ten sposób ma też wymiar psychologiczny – skutecznie zniechęca innych kierowców do parkowania w zabronionym miejscu.

Taki tryb postępowania wynika z aktualnie obowiązujących przepisów – ustawy Prawo o ruchu drogowym. Pozostawiając samochód np. na chodniku w bocznej uliczce mimo obowiązującego tam zakazu parkowania, możesz spodziewać się blokady koła.

Jednocześnie nie wszędzie – mimo możliwości – funkcjonariusze stosują blokadę na koło. Czasem kierowcy otrzymują jedynie pouczenie lub wezwanie do siedziby straży miejskiej.

Blokada na koło najczęściej jest nakładana przez strażników miejskich (gminnych), ale pojazd unieruchomić w ten sposób mogą również funkcjonariusze policji. Blokady na koło nie ma prawa założyć np. właściciel parkingu czy zarządca drogi wewnętrznej.

Jak zdjąć blokadę z koła?

Jeżeli po powrocie do samochodu zauważyłeś na kole blokadę, to nie powinieneś próbować jej samodzielnie usuwać. Technicznie jest to możliwe, ale grozi zarówno uszkodzeniem samochodu, jak i zniszczenie urządzenia do blokowania kół. W rezultacie będziesz odpowiadał za zniszczenie mienia, poniesiesz też konsekwencje finansowe.

Jak legalnie pozbyć się blokady z koła? Możliwości są dwie. Za wycieraczką znajdziesz kartkę, a na niej informację o tym, kto założył blokadę. Wówczas możesz:

  • Zadzwonić pod numer telefonu widniejący na kartce. Wystarczy, że poczekasz na przyjazd straży miejskiej lub policji.
  • Udać się pod adres wskazany na kartce. Będzie to jedyne rozwiązanie, jeżeli nie masz przy sobie telefonu.

Podsumowując: próba samodzielnego usunięcia blokady może cię sporo kosztować, a konsekwencje nie skończą się na mandacie za parkowanie w miejscu zabronionym.

 

Ile kosztuje zdjęcie blokady z koła?

Blokada na koło skutecznie mobilizuje kierowców do działania. Jednak niektórzy z nich, jeszcze przed wybraniem numeru, zastanawiają się, ile kosztuje zdjęcie blokady.

Usunięcie założonej blokady nie będzie cię nic kosztować. Po przyjeździe straży miejskiej, gminnej lub policji możesz:

  • Zostać ukarany mandatem w wysokości od 100 do 500 zł. Założenie blokady wcale nie powoduje, że mandat będzie wyższy. Masz prawo go przyjąć lub odmówić jego przyjęcia. W drugim przypadku sprawa zostanie skierowana do sądu.
  • Zostać pouczony. Zastosowanie urządzenia do blokowania kół nie jest równoznaczne z tym, że będziesz musiał zapłacić mandat. Przeciwnie – możesz zostać tylko pouczony, a „karą” może być samo oczekiwanie na przyjazd strażników i konieczność zmiany planów, jeżeli się spieszysz.
  • Spodziewać się usunięcia blokady w ciągu kilku minut. Niezależnie od tego, czy zostaniesz ukarany mandatem, czy też otrzymasz tylko pouczenie, blokada z koła musi zostać usunięta. Przepisy nie uzależniają też usunięcia blokady od przyjęcia czy opłacenia mandatu.

Po powrocie do samochodu za wycieraczką znalazłeś wezwanie do stawiennictwa np. w siedzibie straży miejskiej? Nie lekceważ go. Z reguły wezwanie jest wystawiane po sfotografowaniu samochodu. Inaczej mówiąc, strażnicy mają dowód, że zaparkowałeś auto w miejscu zabronionym.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również