Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
W 2019 r. z bazy CEPiK Polacy skorzystali prawie 130 mln razy! Popularność portalu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nie dziwi, zważywszy na fakt, jak wiele informacji można dzięki niemu szybko i bezpłatnie zdobyć. Wyjaśniamy, czym jest CEPiK i jak z niego korzystać.
Czym jest baza CEPiK 2.0?
CEPiK 2.0 to zmodernizowany System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (dostępny pod adresem: cepik.gov.pl), który gromadzi, przetwarza i udostępnia dane dotyczące zarejestrowanych w Polsce pojazdów (CEP – centralna ewidencja pojazdów) oraz kierowców (CEK – centralna ewidencja kierowców) w ramach czterech e-usług:
- Historia Pojazdu,
- Bezpieczny Autobus,
- Punkty Karne,
- Mój Pojazd.
Dane zawarte w bazie CEPiK pochodzą z kilku źródeł:
- wydziałów komunikacji starostw powiatowych, które rejestrują pojazdy i wydają uprawnienia kierowcom do prowadzenia pojazdów,
- towarzystw ubezpieczeniowych, sprzedających polisy OC i AC,
- stacji kontroli pojazdów – w zakresie informacji o wykonanych badaniach technicznych i stanie liczników pojazdów,
- służb mundurowych (policja, Inspekcja Transportu Drogowego).
Celem centralnego rejestru pojazdów jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego ograniczenie nieprawidłowości w przeprowadzaniu transakcji związanych z handlem pojazdami oraz usprawnienie działań służb i innych organów. Z informacji gromadzonych przez CEPiK korzystać mogą instytucje publiczne, m.in.: policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska, sądy, komornicy sądowi, prokuratura, a także przedsiębiorcy i obywatele.
CEPiK 2.0 został uruchomiony w 2016 r. i jest utrzymywany przez Centralny Ośrodek Informatyki z ramienia Ministerstwa Cyfryzacji. Przepisy regulujące działanie systemu są określone w ustawie Prawo o ruchu drogowym.
Centralna ewidencja pojazdów (CEP)
Z centralnej ewidencji pojazdów (CEP), która jest częścią CEPiK-u, znajdują się informacje o zarejestrowanych na terytorium Polski pojazdach, w tym: dane techniczne (marka, rodzaj, typ, model, rok produkcji, numer nadwozia, podwozia lub silnika, przebieg), daty przeglądów, dane właścicieli (nie tylko aktualnych, ale i poprzednich), zdarzenia ubezpieczeniowe (np. wypadki) oraz inne (kradzież, sprzedaż), terminy ubezpieczenia OC.
Centralna ewidencja kierowców (CEK)
W tej części bazy CEPiK gromadzone są informacje o kierowcach: zarówno osobach, które posiadają ważne prawo jazdy, jak i tych, którym je odebrano lub zastosowano wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów.
Z centralnej ewidencji kierowców korzystają funkcjonariusze służb mundurowych, głównie policji, podczas kontroli drogowych.
Historia Pojazdu: CEPiK
Usługa Historia Pojazdu CEPiK to bezpłatne narzędzie szczególnie przydatne osobom, które zamierzają kupić auto z drugiej ręki. Dzięki niej, nie muszą już opierać swojej decyzji na zapewnieniach sprzedawcy o stanie auta i jego historii, ale mogą sprawdzić w wiarygodnym źródle:
- dane techniczne czyjegoś samochodu,
- ewidencja przebiegu pojazdu (ostatnio spisany podczas kontroli stan licznika),
- czy auto posiada ważny przegląd techniczny,
- czy auto ma ważne OC,
- czy pojazd nie jest uznany za kradziony.
Powyższe informacje są dostępne dla każdego, a żeby je pozyskać, wystarczy wpisać w wyszukiwarce CEPiK VIN pojazdu, jego numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji.
Ewidencja przebiegu pojazdu
Stany liczników pojazdów są zbierane i udostępniane przez CEPiK od 2014 roku. Wprowadzenie ewidencjonowania i upublicznianie “kilometrówki” miało na celu ograniczenie nadużyć, do których nierzadko dopuszczali się sprzedawcy samochodów, nielegalnie cofając stan liczników aut wystawianych na sprzedaż. Dzięki regularnemu spisywaniu przebiegów pojazdów (podczas badań technicznych), oszustom trudniej ukryć faktyczny przebieg, a konsumenci zyskują dostęp do wiarygodnych danych.
Jeśli po sprawdzeniu danych o twoim samochodzie na historiapojazdu.gov.pl zorientujesz się, że w bazie CEPiK widnieje nieprawidłowy stan licznika, zwróć się do stacji kontroli pojazdów, która wykonała badanie techniczne, by skorygowała te informacje. Na twoją prośbę pracownik stacji wyśle do CEP komunikat z prawidłowym stanem licznika (tzw. komunikat modyfikujący - typu „M”).
Jak sprawdzić historię pojazdu w CEPiK-u?
- Wejdź na historiapojazdu.gov.pl lub na stronie cepik.gov.pl kliknij przycisk „Historia Pojazdu” – zostaniesz automatycznie przekierowany pod adres historiapojazdu.gov.pl
- Wypełnij wszystkie pola: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji
- Kliknij przycisk „Sprawdź pojazd”, a na ekranie wyświetli się komplet informacji o wyszukiwanym przez ciebie pojeździe
Jak sprawdzić auto z Niemiec?
Choć z zasady baza CEPiK to narzędzie informacyjne o pojazdach zarejestrowanych w Polsce, to dzięki kooperacji polskich organów z instytucjami zagranicznymi, w CEPiK-u znajdziemy już dane również o autach zza granicy – dostęp do nich jest bezpłatny.
Jeśli chcesz poznać historię samochodu z Niemiec, Francji czy wielu innych krajów Europy, ze Stanów Zjednoczonych lub Kanady, postępuj tak jak w przypadku sprawdzania historii pojazdu z Polski, z tą różnicą, że po uzupełnieniu wymaganych pól (numer rejestracyjny, VIN, data pierwszej rejestracji) system przekieruje cię do strony logowania do Profilu Zaufanego, którego posiadanie nie jest wymagane przy pozyskiwaniu danych po pojeździe zarejestrowanym w Polsce.
Bezpieczny Autobus
To usługa stworzona z myślą o rodzicach posyłających swoje dziecko na wycieczkę, choć korzystać z niej można w każdym przypadku, gdy chcemy zweryfikować podstawowe dane o autobusie, którym zamierzamy się poruszać lub do którego wsiąść ma ktoś z naszej rodziny.
Po podaniu numeru rejestracyjnego autokaru, centralny rejestr pojazdów bezpłatnie udostępni każdemu zainteresowanemu następujące dane:
- czy pojazd posiada ważne OC,
- czy autobus przeszedł badania techniczne,
- czy autokar nie jest wycofany z ruchu.
Punkty Karne online
By poznać liczbę swoich punktów karnych kierowcy, nie trzeba już zgłaszać się na komisariat. Wystarczy skorzystać z usługi Punkty Karne, udostępnianej w ramach bazy CEPiK. Dostęp do niej wymaga posiadania Profilu Zaufanego.
Usługa umożliwia weryfikację wyłączenie liczby własnych punktów karnych.
Jak sprawdzić ilość punktów karnych w CEPiK?
- Wejdź na cepik.gov.pl i kliknij przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”
- Gdy system przekieruje cię na stronę Profilu Zaufanego, zaloguj się na swoje indywidualne konto
- Po zalogowaniu do Profilu Zaufanego zostaniesz automatycznie przeniesiony do serwisu obywatel.gov.pl, gdzie od razu zostanie wyświetlona liczba twoich punktów karnych
Mój Pojazd
Podobnie jak w przypadku Punktów Karnych, tak i z usługi Mój Pojazd skorzystać można pod warunkiem posiadania dostępu do Profilu Zaufanego, dzięki któremu zainteresowany będzie mógł potwierdzić swoją tożsamość. Dostęp do danych samochodu za pośrednictwem funkcji Mój Pojazd ma bowiem tylko właściciel danego pojazdu.
Dzięki tej usłudze możemy bezpłatnie sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów takie dane o pojeździe jak:
- termin ważności polisy OC,
- termin ważności przeglądu,
- informacje o badaniach technicznych (w tym wykrytych usterkach),
- oznaczenia pojazdu (marka, model, rocznik, homologacja),
- informacje o rejestracji,
- zmiany praw własności.
CEPiK – kontakt
Infolinia CEPiK:
- 422 535 454
- 422 535 499
Certyfikaty Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK):
- 22 245 5717
- 22 245 5906
- 22 245 5488
Ministerstwo Cyfryzacji:
- ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa
- mc@mc.gov.pl
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.