Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Ubezpieczenie na życie to gwarancja, że wskazane przez nas osoby (uposażeni) otrzymają ustaloną w umowie sumę po naszej śmierci. Trudno przewidzieć, co może przynieść przyszłość, dlatego warto się ubezpieczyć nawet w młodym wieku.
Polisa na życie - jak działa?
Polisa, jaką wykupujemy, może być terminowa albo bezterminowa. Ta pierwsza obowiązuje przez ustalony w umowie okres (zwykle kilka lub kilkanaście lat). W tym wypadku używa się również określenia ubezpieczenie na życie i dożycie, ponieważ polisa może być wykupiona np. do osiągnięcia wieku emerytalnego przez ubezpieczonego. Pieniądze z tego ubezpieczenia wypłacane są wraz z zakończeniem obowiązywania polisy lub z chwilą śmierci ubezpieczonego.
Bezterminowe ubezpieczenie na życie to zazwyczaj większy wydatek, ale zapewnia ochronę do końca życia ubezpieczonego, bez względu na jego wiek.
Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?
Wysokość składki ubezpieczenia na życie zależy od wielu czynników. Wpływ ma na to wiek (im jesteśmy młodsi, tym taniej wykupimy polisę) oraz płeć osoby ubezpieczonej (mniej zapłacą kobiety). Ważna jest także suma ubezpieczenia, jak również okres ochrony, stan zdrowia i wykupione opcje dodatkowe. Poniesiemy niższe koszty, opłacając składki kwartalnie lub rocznie, zamiast co miesiąc.
Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie?
Powinniśmy również zwracać bezwzględną uwagę na to, co towarzystwo ubezpieczeniowe nam gwarantuje w ramach zawartej umowy. Warto sprawdzić, czy np. suma ubezpieczenia będzie podwyższona o wskaźnik indeksacyjny (na wypadek wysokiej inflacji), czy otrzymamy ubezpieczenie w przypadku śmierci najbliższych itd. Należy także dowiedzieć się, jak szybko osoby uposażone otrzymają wypłatę pieniędzy po naszej śmierci.
Opcje dodatkowe
Podstawowa forma ubezpieczenia na życie gwarantuje wypłatę środków osobom uposażonym po naszej śmierci. Firmy ubezpieczeniowe proponują również rozszerzone formy takiego ubezpieczenia, co wiąże się z wyższymi składkami. Oto kilka przykładów:
- Możemy rozszerzyć polisę o ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (całkowitej lub w swoim zawodzie).
- Możemy zdecydować się na polisę posagową, która zapewni kapitał naszemu dziecku.
- Gdy bierzemy kredyt hipoteczny, standardem jest polisa na życie jako forma zabezpieczenia tej pożyczki.
- Warto również pomyśleć o dodatkowym kapitale na emeryturę (np. Indywidualne Konta Emerytalne, programy inwestycyjne itd.).
- Dodatkowe rozszerzenie naszej polisy na życie może objąć także ochronę na wypadek inwalidztwa lub poważnej choroby.
To nie wszystkie, ale najpopularniejsze możliwości ochrony, jakie zapewni ubezpieczenie na życie.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.