Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!
Planujesz urlop i zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Polsce? Nasz kraj jest wyjątkowo piękny i oferuje wiele atrakcji turystycznych. Masz zatem sporo możliwości na przyjemne spędzenie urlopu, a przy okazji możesz poznać ciekawe zakątki, które nie tylko cię zachwycą swoim urokiem, ale też sprawią, że poczujesz się dumnym obywatelem. W tym przewodniku po polskich miejscowościach obfitujących w urokliwe, a nawet zaskakujące zabytki czy widoki przedstawimy ci miejsca mniej i bardziej popularne, które łączy jedno – z pewnością warto je odwiedzić.
Co warto zobaczyć w Polsce podczas letniego wypoczynku?
Polska jest niewątpliwe urokliwa o każdej porze roku, jednak najwięcej osób decyduje się na wykorzystanie urlopu właśnie latem. Nic w tym dziwnego, gdyż o tej porze roku pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a dłuższy dzień pozwala zobaczyć więcej miejsc. W Polsce mamy trzy regiony, które są najchętniej odwiedzane przez turystów, czyli góry, morze i Mazury. Poniżesz znajdziesz najciekawsze atrakcje w tych i kilku innych rejonach naszego kraju.
Łeba i Słowiński Park Narodowy
Jeżeli zdecydujesz się wyruszyć w stronę polskiego morza, nie możesz nie zajrzeć choć na jeden dzień do Łeby i Słowińskiego Parku Narodowego. Znajduje się tam największy w Europie obszar ruchomych piasków, czyli wydm, które latem przypominają prawdziwą Saharę. Będąc w tych okolicach nie możesz nie zajrzeć do Muzeum Motyli i Sea Park – fokarium w Sarbsku koło Łeby. Bardzo ciekawą atrakcją jest również Labirynt Park Łeba, naturalny i największy w Polsce labirynt z platformami widokowymi, a także Park Dinozaurów Łeba Park.
Malbork
Będąc na północy naszego kraju musisz koniecznie zwiedzić zamku krzyżacki w Malborku. Rezydencja wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego to najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy, w której mieści się Muzeum Zamkowe zawierające takie ekspozycje jak wystawę bursztynu czy wystawę militariów. Interesującymi miejscami wartymi odwiedzenia w Malborku są również Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji, Sklepy Cynamonowe i Pracownia Ceramiczna "Stare Miasto".
Bieszczady i Pieniny
Na drugim krańcu Polski znajdują się kochane przez większość naszych rodaków góry. Bardzo duża część turystów kieruje się ku Tatrom i bardzo turystycznym Zakopanem, my jednak polecamy mniej „oblegane” pasma górskie, takie jak Pieniny i Bieszczady, które są równie zachwycające. Spływ Dunajcem to jedna z popularniejszych atrakcji w Pieninach, a wejście na Sokolicę lub Trzy Korony to wspaniały pomysł na aktywne spędzenie urlopu. Bieszczady czarują bliskością dzikiej natury i oferują malownicze widoki. Spacer przez Połoninę Wetlińską lub Caryńską zapewni ci tzw. reset, czyli sprawi, że zapomnisz o troskach dnia codziennego.
Małopolska
Wracając z Bieszczad warto jest zahaczyć o urokliwe miasta i miasteczka w województwie małopolskim. Krakowa nie trzeba chyba reklamować, natomiast nie jest to jedyne piękne miasto na południowym wschodzie Polski. Dobrze jest odwiedzić cudowny Tarnów, w którym zwiedzić można ruiny zamku Tarnowskich, Bazylikę Katedralną i renesansowy ratusz na starym mieście. Będąc w Małopolsce trzeba koniecznie zobaczyć także takie miejscowości, jak: Bochnia, Wieliczka, Niepołomice oraz Lanckorona.
Roztocze
Roztocze to przepiękna kraina we wschodniej Polsce, która zachwyca nie tylko bogactwem fauny i flory, ale i wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi. Będąc w Roztoczańskim Parku Narodowym trzeba koniecznie wspiąć się na wieżę widokową w Suścu skąd rozciągają się zjawiskowe widoki. Nie możesz też nie zajrzeć do Zwierzyńca, a także Zamościa, czyli jedynej w swoim rodzaju perły renesansu.
Dolny Śląsk
Na zachodzie Polski również nie brakuje efektownych zabytków i fascynujących krajobrazów. Ta część naszego kraju jest wprost przepełniona cudami architektury i natury. Do szczególnie atrakcyjnych turystycznie miejsc na Dolnym śląsku należą: Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich, Jezioro Bystrzyckie i Zamek Grodno, Muzeum Porcelany, Kraina Wygasłych Wulkanów, a także całe mnóstwo zabytków i niezwykłych miejsc we Wrocławiu, Kłodzku, Wałbrzychu, Karpaczu i Dusznikach Zdrój.
Pojezierze Iławskie
Decydując się na wczasy na Mazurach wybierz się koniecznie nad najdłuższe jezioro w Polsce o nazwie Jeziorak, które ma aż 28 km długości. To nie jedyna cecha charakterystyczna tego zbiornika wodnego. Znajduje się na nim aż 16 wysp, pośród których na szczególną uwagę zasługuje Wielka Żuława. Wypoczywając nad Jeziorakiem będziesz miał możliwość skorzystania z przejażdżki wodnym tramwajem Ilavia, a także odwiedzenia pięknych miejscowości, m.in. Iławy, Morąga, Ostródy, Kwidzyna czy Szymbarka.
Co zwiedzić w Polsce zimą?
Zimowa aura, mimo że nie nastraja na podróże, to sprawia, że krajobrazy wprost zapierają dech w piersiach. Jeżeli mróz i śnieg nie są dla ciebie żadną przeszkodą w odwiedzaniu klimatycznych miejsc w Polsce, to poniżej znajdziesz kilka miejsc, które nadzwyczaj pięknie wyglądają właśnie zimową porą.
Puszcza Białowieska
Białowieża właśnie zimą wygląda wyjątkowo zjawiskowo. Co więcej, na białym tle łatwiej jest też ujrzeć żubra i inne dzikie zwierzęta. W tym regionie nie brakuje także ciekawych parków (np. Park Pałacowy), zabytków i muzeów. Niewątpliwie intersujące są także budowle na Podlasiu, do najciekawszych zaliczyć można: Cerkiew św. Mikołaja, stację kolejową Białowieża Pałac czy Hotel Apartamenty Carskie.
Trójwieś Beskidzka
Beskid Śląski zapewni ci zimą niezapomniane widoki, a znajdująca się w nim Trójwieś Beskidzka – Koniaków, Istebna i Jaworzynka, to miejsce, które po prostu trzeba choć raz w życiu odwiedzić. Ciekawostką jest, że Trójwieś leży na styku trzech państw – Polski, Słowacji i Czech. Okolica przepełniona jest niewymagającymi szlakami turystycznymi, urokliwymi drewnianymi chatkami, muzeami i zabytkowymi kościółkami.
Krynica Zdrój
To przecudnej urody miasteczko urzekanie cię nie tylko swą architekturą i klimatem, ale i atrakcjami turystycznymi. Pijalnie wód mineralnych, stoki narciarskie, najdłuższa w Polsce sankostrada, Muzeum Nikifora i drewniane wille z XIX wieku to tylko niektóre z ciekawych miejsc w Krynicy Zdrój. Będąc tam na feriach zimowych nie zapomnij o przejażdżce kuligiem po okolicznych lasach i wędrówce (bądź podróży kolejką) na szczyt Jaworzyny Krynickiej lub odwiedzeniu wieży widokowej i spacerze w koronach drzew.
Suwalszczyzna
Okolice Suwałk zwane są polskim biegunem zimna, dlatego jeśli lubisz rześkie, zimowe powietrze, to koniecznie musisz się tam wybrać na urlop. W najstarszym w Polsce, Suwalskim Parku Krajobrazowym czeka na ciebie sporo wrażeń. Możesz tam zobaczyć przede wszystkim jak wygląda krajobraz polodowcowy, a także najgłębsze w Polsce i Europie niżowej – Jezioro Hańcza.
Morskie Oko
Tatry zimą wyglądają zachwycająco i odrobinę przerażająco, dlatego lepiej pozostać na płaskim gruncie i wybrać się na wycieczkę nad Morskie Oko. Ten tatrzański staw wygląda pięknie zarówno latem, jak i zimą. Lecz podczas tej chłodniejszej pory roku otaczające go szczyty górskie mają zupełnie inne oblicze. Przykryte śnieżną, puchową kołderką korony drzew, ostre, oblodzone skały i zamarznięta woda w połączeniu z przejrzystością zimowego powietrza sprawiają, że poznasz Morskie Oko w zupełnie innej odsłonie.
Co warto zobaczyć w Polsce podczas krótkiego urlopu?
Dwu- lub trzydniowe wypady również mogą być ciekawe i przepełnione atrakcjami. Zatem jeśli aktualnie nie dysponujesz dłuższym urlopem, a jedynie krótką przerwą od pracy, to możesz się wybrać na niedługą lecz treściwą wycieczkę.
Z podanych poniżej miejsc, które warto zwiedzić w Polsce z pewnością znajdziesz kilka w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, zatem nie będziesz musiał tracić na dojazd zbyt wiele cennych podczas wypoczynku godzin. Wymienione regiony to również atrakcyjne miejsca dla dzieci w Polsce, zatem możesz je odwiedzić całą rodziną.
Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
To miejsce znajduje się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego, a jego największą atrakcją jest Szlak Orlich Gniazd, czyli 25 zamków na wapiennych skałach, które przeniosą cię na chwilę w czasie. Oczywiście możesz nie zdążyć zobaczyć wszystkich zabytków w ciągu np. jednego weekendu, ale nie możesz nie odwiedzić Zamku Książ, ruin zamku w Ogrodzieńcu, zamku w Piaskowej Skale oraz w Babolicach. Jeśli nie jesteś fanem przemieszczania się w kilka miejsc w ciągu jednego dnia, to możesz zobaczyć Szlak Orlich Gniazd w pigułce, czyli park miniatur w miejscowości Podzamcze, który zawiera makiety wszystkich zamków i warowni w skali 1:25. Jeszcze jedną bardzo interesującą atrakcją w tej okolicy jest unikatowa Pustynia Błędowska, czyli tzw. Polska Sahara.
Góry Sowie
Góry Sowie może nie są najwyższymi i najbardziej onieśmielającymi szczytami w Polsce, jednak przewyższają inne pasma swą tajemniczością i bogatą historią. Wędrując po górach Sowich koniecznie trzeba zobaczyć największą górską twierdzę w Europie, czyli Srebrną Górę. Drugim punktem wartym zobaczenia jest kompleks Riese – nazistowski projekt górniczo-budowlany we wnętrzu Gór Sowich, który najprawdopodobniej miał być centrum dowodzenia III Rzeszy oraz kwaterą Adolfa Hitlera.
Jeśli lubisz spacery po górskich szlakach i zdobywanie szczytów, to widok z Wielkiej Sowy i Kalenicy bez wątpienia cię zachwyci.
Szklarska Poręba
Szklarska Poręba to doskonały punkt wypadowy w wyższe partie Karkonoszy, na których szlakach można podziwiać m.in. wodospady. Nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem chodzenia po górach, to z pewnością znajdziesz w tej okolicy wiele atrakcji. Najbardziej godnymi uwagi są: dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Muzeum Ziemi JUNA, park linowy Trollandia czy dom Wlastimila Hofmana (Wlastimilówka).
Toruń
Zwiedzanie Torunia jest jak podróż w czasie do średniowiecza. Wyjątkowa architektura z XIII wieku to cecha charakterystyczna tego miejsca, którą można podziwiać zarówno na spacerze, jak i z wieży ratusza. Wiele muzeów, pomniki (w tym Mikołaja Kopernika), Dwór Artusa, Kamienica pod Gwiazdą i Kościół Mariacki to tylko niektóre z punktów wartych uwagi. Ciekawą formę rozrywki zapewni ci Dom Legend Toruńskich, gdzie możesz nie tylko posłuchać opowieści z dawnych dziejów, ale i wcielić się w rolę bohatera z legendy. Pod koniec zwiedzania warto udać się na spacer wzdłuż Wisły, gdzie przy ładnej pogodzie można zobaczyć zachwycający zachód słońca.
Półwysep Helski
Mierzeja Helska to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Odwiedzając ten teren zajrzyj koniecznie do Jastarni, Chałup, Juraty, Kuźnicy, Sławutowa i Helu. Każda z tych miejscowości oferuje inne atrakcje dla turystów. W Jastarni będziesz miał okazję obejrzeć Półwysep Helski z lotu ptaka, a konkretniej z samolotu wykonującego trasy widokowe. W Sławutowie możesz zobaczyć natomiast Osadę Słowiańską, a w samym Helu, poza oczywiście cyplem, warto jest odwiedzić fokarium i Szlak Historii Militarnej.
Ubezpieczenie turystyczne
Niezależnie od tego, w którą stronę się udasz, pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeżeli wybierasz się w podróż własnym samochodem, upewnij się, że masz aktualne ubezpieczenie OC, a także rozważ wykupienie dodatkowych opcji, takich jak Assistance czy NNW. Sprawna pomoc drogowa, samochód zastępczy lub szybka wymiana koła to czynniki, które przemawiają za ochroną Assistance, gdyż nigdy nie wiadomo, co może ci się przytrafić po drodze.
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pozwoli ci czuć spokój wewnętrzny, ponieważ będziesz wiedział, że nawet jak przydarzy ci wypadek, to otrzymasz świadczenie, które pozwoli ci szybciej wrócić do zdrowia.
Dobrym pomysłem jest również ubezpieczenie pojazdu oraz bagażu podróżnego od kradzieży. Nie możesz też zapomnieć o tym co zostawiasz wyruszając na wakacje, czyli o swoim domu lub mieszkaniu. Ubezpieczenie nieruchomości przed kradzieżą czy działaniem czynników atmosferycznych jest równie ważne, co polisa OC samochodu.
Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!