Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych i chroni ich przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone z ich winy. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach OC nie zadziała, a w innych będzie obowiązywało nawet, jeśli klient nie zapłaci składki. compero.pl pokazuje mało znane fakty odnośnie OC.
Dlaczego należy ubezpieczyć samochód, którego się nie używa?
Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, jednym z przymusowych ubezpieczeń jest to chroniące przed odpowiedzialnością cywilną posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone w związku z ruchem tych pojazdów.
W praktyce oznacza to, że nawet jeśli ktoś nie zamierza ruszać samochodu z garażu, to też musi go ubezpieczyć. Po pierwsze dlatego, że taki obowiązek wynika z ustawy. Po drugie, nawet w przypadku samochodu, którego się nie używa, mogą wystąpić mało prawdopodobne zdarzenia, które spowodują szkody na zdrowiu lub majątku innych osób.
Przykładem takiej sytuacji może być kradzież samochodu znajdującego się w garażu. Jeśli złodziej spowoduje wypadek, to Towarzystwo Ubezpieczeń pokryje te szkody oraz zwróci się z regresem do rzeczywistego sprawcy tego wypadku, a więc złodzieja.
Warto od razu przedłużać ubezpieczenie OC. Dzięki temu klient płaci mniej z tytułu zniżek za kontynuację polisy. W przypadku zwłoki 2-4 tygodni istnieje już ryzyko utraty zniżki za kontynuację w niektórych TU, zachowując jednak zniżkę za bezszkodową jazdę, która przez większość ubezpieczycieli jest honorowana przy przerwie nie dłuższej niż 2 lata.
Czy OC działa tylko w stosunku do obcych mi osób?
Przykładem takiej sytuacji jest wypadek, w którym poszkodowanym jest pasażer, a tym może być współwłaściciel pojazdu czy małżonka kierującego pojazdem.
Do lutego 2008 roku takie sprawy były różnie rozpatrywane przez Towarzystwa Ubezpieczeń (TU) i sądy. W końcu, na początku 2008 roku sprawą zajął się Sąd Najwyższy, który uznał, że ubezpieczyciel, w ramach ubezpieczenia OC, ponosi odpowiedzialność gwarancyjną za wszystkie osoby, którym została wyrządzona szkoda przez kierowcę. Dotyczy to także najbliższej rodziny czy współwłaścicieli pojazdu. Jeśli byli pasażerami, to mają prawo zażądać odszkodowania od TU.
OC działa, nawet gdy go nie zapłacisz
Jeśli zawrzesz umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), to od tego momentu działa ochrona ubezpieczeniowa. Natomiast sprawa płatności jest już od tego niezależna. Ubezpieczyciel może na przykład umówić się z klientem na płatności ratalne. Wtedy w sytuacji, gdy klient spóźni się z zapłatą kolejnej raty i spowoduje wypadek, to ubezpieczyciel pokryje szkody, gdyż opóźnienie w płatnościach nie ma wpływu na podpisaną umowę ubezpieczenia.
Dzieje się tak do momentu wygaśnięcia umowy ubezpieczenia, kiedy tokończy się ochrona ubezpieczeniowa i prawdopodobnie TU nie zdecyduje się na jej przedłużenie z danym klientem. Mimo wygaśnięcia umowy, ubezpieczyciel będzie dochodził zapłaty zaległej raty wraz z ustawowymi odsetkami.
Warto także wiedzieć, że rozłożenie składki na raty nie jest obowiązkiem TU. Jednak Towarzystwa Ubezpieczeń konkurują ze sobą i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Takie rozwiązanie można często spotkać, a składkę zamiast całą z góry, można zapłacić w 2,4 a nawet 12 ratach.
Marcin Zienkiewicz
compero.pl
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.