Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Szczegóły ubezpieczenia OC są dość zawiłe, jednak compero.pl podpowiada przydatne i mało znane informacje dotyczące tych polis. Czy masz prawo do samochodu zastępczego? Czy winą za spowodowanie wypadku można się podzielić?
Wina leży po obu stronach
Niektóre wypadki w ruchu drogowym mogą być dość kontrowersyjne i trudno jednoznacznie rozsądzić, kto jest ich sprawcą. Przykładem może być sytuacja, kiedy na wąskiej jezdni kierowcy przejeżdżając obok siebie urwą sobie nawzajem lusterka lub zarysują samochód.
W takim przypadku kierowcy mogą uzgodnić, że obydwaj są sprawcami szkód na samochodzie drugiego kierowcy i każdy z nich może dostać odszkodowanie od zakładu ubezpieczeń współsprawcy. Jeśli kierowcy nie będą mogli się porozumieć, należy wezwać policję i z jej pomocą ustalić, czy sprawcą jest jeden kierowca czy obaj.
Chcesz pełne odszkodowanie? Nie zwlekaj
Warto szybko zgłaszać szkodę do ubezpieczyciela sprawcy i uzyskać odszkodowanie lub naprawę samochodu. Jeśli ktoś będzie z tym długo zwlekał, to może nie otrzymać odszkodowania w zakładanej wysokości. Dlaczego? Towarzystwo Ubezpieczeń może zarzucić przyczynienie się do zwiększenia rozmiarów szkody, a to przenosi część odpowiedzialności na poszkodowanego. Przykładem może być sytuacja, w której poszkodowany zwleka z wymianą zbitej szyby. W tym czasie z powodu warunków atmosferycznych do samochodu wlała się woda i uszkodziła tapicerkę.
Nie ma to natomiast znaczenia w sytuacji, gdy uszkodzona została blacha samochodu i po czasie zaczęła rdzewieć. I tak, w ramach naprawy, blacha miała być wymieniona i ubezpieczyciel nie zwraca uwagi, czy jest na niej rdza czy nie.
Masz prawo do…
… samochodu zastępczego. Osoba poszkodowana, która utraciła samochód będący jej narzędziem pracy, nie będzie usatysfakcjonowana jedynie naprawą auta. Można zażądać od ubezpieczyciela auta zastępczego, jako wyrównania strat poniesionych w wyniku wypadku.
Tego typu przypadki zostały jednoznacznie wyjaśnione uchwałą Sądu Najwyższego, z której wynika, że ubezpieczyciel musi zwrócić koszt wynajmu samochodu zastępczego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście, taki wydatek musi być ekonomicznie uzasadniony. Warto więc wynająć samochód zastępczy w podobnej klasie do posiadanego wcześniej auta.
… pełnej naprawy pojazdu. Taka sytuacja pojawia się w momencie, gdy koszty naprawy zniszczonego pojazdu przewyższają jego wartość. Wtedy ubezpieczyciel może wypłacić równowartość pojazdu, żeby klient mógł sobie kupić takie samo auto. Jeśli jednak poszkodowany czuje sentyment do zniszczonego samochodu lub na przykład taki model nie jest dostępny na rynku, to może się domagać pełnej naprawy tego pojazdu. Oczywiście, należy pamiętać o wystarczającym umotywowaniu powodów takiej decyzji.
Marcin Zienkiewicz
compero.pl
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.