Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Po zakupie używanego samochodu odkryłeś, że pojazd ma cofnięty licznik lub został zajęty przez komornika sądowego? To przykładowe sytuacje, gdy możliwe będzie odstąpienie od umowy kupna auta. Dowiedz się, jak to zrobić.
Czy można odstąpić od umowy kupna auta?
To zależy od przyczyny, dla której chcesz tak postąpić. Jeżeli po kilku dniach od podpisania umowy uznałeś, że zakup pojazdu nie był rozsądną decyzją i chciałbyś cofnąć transakcję, to prawo odstąpienia od umowy kupna samochodunie będzie ci przysługiwało. Możesz jedynie spróbować porozumieć się z poprzednim właścicielem. Co innego w sytuacji, gdy pojazd ma wadę fizyczną lub prawną.
Sprzedawca (czyli również osoba fizyczna, która sprzedała używany samochód) odpowiada przed kupującym, jeżeli sprzedana przez niego rzecz jest obarczona wadą fizyczną lub prawną. Jest to tzw. rękojmia. Instytucja rękojmi została uregulowana w kodeksie cywilnym. |
Czy jest wada fizyczna, a czym wada prawna? O wadzie fizycznej można mówić wówczas, gdy samochód:
- Nie ma właściwości, które powinien mieć ze względu na swoje przeznaczenie.
- Nie ma właściwości, o których zapewniał sprzedawca.
- Nie nadaje się do celu, w jakim go kupiłeś i o którym poinformowałeś sprzedawcę.
- Został wydany w stanie niezupełnym.
Jeżeli odkryłeś wadę fizyczną, przysługuje ci prawo odstąpienia od umowy kupna samochodu. Inaczej mówiąc, w tej sytuacji odstąpienie od umowy kupna auta używanego będzie możliwe.
Nie można też wykluczyć, że – zamiast wady fizycznej – odkryjesz wadę prawną auta. Może to nastąpić np. podczas próby jego zarejestrowania. O tym rodzaju wady mówi się wówczas, gdy pojazd:
- Jest własnością osoby trzeciej.
- Jest obciążony prawem osoby trzeciej.
- Został zajęty przez organ o takich kompetencjach i korzystanie lub rozporządzanie samochodem jest ograniczone.
Wada prawna również umożliwia odstąpienie od umowy kupna samochodu. Analogicznie, jak ma to miejsce w przypadku wad fizycznych, sprzedawcę obowiązuje rękojmia.
Aby można było odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu, wada musi być istotna. W przepisach nie znajdziesz definicji terminu „wady istotnej”. W oparciu o orzecznictwo przyjmuje się, że jest to taka wada, która uniemożliwia korzystanie z nabytej rzeczy. |
Jak odstąpić od umowy kupna-sprzedaży samochodu?
Stwierdzenie wady fizycznej czy prawnej rodzi pytanie, jak odstąpić od umowy kupna auta. Aby skutecznie odstąpić od umowy kupna samochodu, musisz skierować do sprzedającego pismo. Od strony formalnej powinno ono zawierać:
- Dane twoje i sprzedającego oraz datę i miejsce sporządzenia.
- Oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży.
- Wezwanie do zwrotu środków przez sprzedającego – jeżeli chcesz otrzymać pieniądze na rachunek bankowy, podaj jego numer.
- Wezwanie do wskazania terminu i sposobu dostarczenia auta.
- Informację, że w razie braku reakcji ze strony sprzedawcy, sprawa zostanie skierowana do sądu.
Jeżeli poniosłeś dodatkowe koszty – np. zapłaciłeś rzeczoznawcy samochodowemu za sporządzenie opinii – to możesz żądać zwrotu tej kwoty. Wówczas do pisma możesz dołączyć kserokopie otrzymanych faktur.
Odstąpienie od umowy kupna samochodu używanego oznacza, że sprzedawca ponownie staje się właścicielem auta. Z tego względu nie powinieneś dalej użytkować pojazdu, ale zaczekać na odpowiedź ze strony właściciela. |
Warunki, na jakich odbędzie się odstąpienie od umowy kupna samochodu, możesz omówić z byłym właścicielem jeszcze przed przygotowaniem pisma. W ten sposób będzie miał on szansę ustosunkować się do Twoich zarzutów.
Czy odstąpienie od umowy kupna auta to jedyne rozwiązanie?
Jeżeli wiesz już,kiedy i jak możesz odstąpić od umowy kupna auta, to powinieneś też wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwość. Alternatywą dla odstąpienia od umowy jest żądanie obniżenia ceny. Jeżeli samochód nie ma wady prawnej, ale jest obarczony wadą fizyczną (np. jest powypadkowy), to możesz żądać obniżenia ceny (zwrotu części wpłaconych sprzedawcy środków).
Przykład: Sprzedający zapewniał cię, że jest pierwszym właścicielem samochodu i że nie brał on udziału w kolizji czy wypadku. Podczas pierwszego serwisu okazało się, że sprzedawca minął się z prawdą. Ponieważ jednak chcesz zatrzymać pojazd, nie odstępujesz od umowy kupna samochodu, ale formułujesz żądanie obniżenia ceny.
Jeżeli problemem jest niesprawność jednego z układów, to możesz żądać, aby sprzedający na własny koszt dokonał niezbędnej naprawy.
Przykład: Przed zakupem samochodu pytałeś o klimatyzację. Sprzedawca zapewniał, że jest ona całkowicie sprawna. Gdy jakiś czas po zakupie auta uruchomiłeś ten układ, okazało się, że nawiew działa tylko po stronie kierowcy. Postanowiłeś poinformować o tym sprzedającego, wzywając go jednocześnie do naprawy uszkodzonej klimatyzacji.
Odstąpienie od kupna samochodu – co z ubezpieczeniem OC?
Może się zdarzyć, że wysłanie pisma dotyczącego odstąpienia od kupna auta zbiegnie się w czasie z końcem umowy przejętego od sprzedawcy ubezpieczenia OC. Co zrobić w tej sytuacji? Ponieważ sprzedawca może nie zgodzić się z twoim stanowiskiem (w rezultacie czego spór będzie rozstrzygał sąd), lepiej się zabezpieczyć – powinieneś kupić OC na kolejny okres.
Ponoszenie wydatków w sytuacji, gdy nie użytkujesz pojazdu, nie jest komfortowe. Czy wiesz, że możesz obniżyć koszty, kupując OC przez internet? Najtańsze OC znajdziesz, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC. |
Gdyby okazało się, że miałeś rację i słusznie złożyłeś oświadczenie o odstąpieniu od kupna samochodu, to będziesz mógł starać się o zwrot wydanej na zakup OC kwoty. Podobnie będzie w sytuacji, gdy zapłacisz za badanie techniczne samochodu.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.