Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
OC zawsze wybieraj najtaniej
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce zobowiązany jest najpóźniej w dniu jego rejestracji wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jego zakres określany jest nie przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe (TU), ale przez przepisy ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując samochodem w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem pojazdu.
Firmy ubezpieczeniowe oferują więc to samo ubezpieczenie OC, ale w różnej cenie. Wysokość składki rocznej na OC uzależniona jest od:
- modelu i marki samochodu,
- wieku i doświadczenia kierowcy,
- historii jazdy - bezszkodowości, tj. ilości posiadanych zniżek,
- zwyżek przypisanych do kierowcy,
- miejsca rejestracji i użytkowania pojazdu,
- pojemności silnika pojazdu,
- liczby kilometrów przejeżdżanych w ciągu roku.
Najlepsze ubezpieczenie OC będzie najczęściej najtańszą polisą, jaką zaoferują klientowi firmy ubezpieczeniowe dla konkretnego pojazdu.
Priorytet ceny ubezpieczenia OC może zostać jedynie złamany wówczas, gdy TU są w stanie bezpłatnie zapewnić klientowi w parze z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, np. pakiet mini assistance, holowanie pojazdu czy samochód zastępczy.
Ubezpieczenie AC - najtańsze nie znaczy najlepsze
W przypadku nieobowiązkowych polis ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym AC, assistance i NNW, ustawa nie reguluje zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Tanie ubezpieczenie może więc w takim przypadku oznaczać zdecydowanie ograniczony zakres usług ze strony TU.
Wybierając ofertę ubezpieczenia AC, trzeba zwrócić uwagę na zakres ryzyk, jakie obejmuje ochrona ubezpieczeniowa. Autocasco ma z założenia zapewnić wypłatę odszkodowania w razie uszkodzenia samochodu oraz jego wyposażenia standardowego i dodatkowego w wyniku wypadku, zdarzeń losowych, np. czynników pogodowych lub działania osób trzecich. Firmy ubezpieczeniowe mogą zgodnie z prowadzoną polityką działalności wyznaczać zakres AC i oferować je klientom w odpowiedniej cenie.
Wybierając AC, należy zwrócić uwagę na:
- Ogólne warunki ubezpieczenia - w szczególności dział dotyczący wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela - mowa tu o zdarzeniach i sytuacjach, w których firma ubezpieczeniowa nie wypłaci kierowcy odszkodowania.
- Rodzaj gwarantowanych napraw - w warsztacie lub na kosztorys.
- Udział własny klienta w szkodzie - firma ubezpieczeniowa określa, czy właściciel pojazdu będzie musiał pokryć pewną kwotę lub procent szkody ubezpieczeniowej. Im większy udział własny klienta w szkodzie, tym z reguły tańsze ubezpieczenie AC.
- Amortyzacja części - stopień zużycia oryginalnie zamontowanych w pojeździe elementów. Jeśli auto ulegnie wypadkowi, ubezpieczyciel od ceny części koniecznych do wymiany odliczy amortyzację i o nią pomniejszy odszkodowanie dla klienta.
- Naprawa z wykorzystaniem części oryginalnych lub zamienników - przy częściach zamiennych składka autocasco będzie mniejsza.
Posiadając własne auto, najlepiej wykupić tanie ubezpieczenie OC i korzystne ubezpieczenie AC oraz pozostałe ubezpieczenia fakultatywne. Będziemy mieli wówczas głębokie przekonanie o trafności dokonanego wyboru.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.