ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne?

Kiedy kupujemy samochód, czeka nas sporo procedur, które wiążą się nie tylko z finansami, ale i z formalnościami. Wiele spraw administracyjnych należy dopełnić pod groźbą kary finansowej, którą możemy otrzymać za ich niedotrzymanie w odpowiednim terminie. Najwięcej do załatwienia miały dotychczas osoby nabywające samochód używany – czekało ich kilka godzin spędzonych w kolejce w Wydziale Komunikacji. Jednak od niedawna obowiązuje nowy przepis, który znacznie ułatwia proces rejestracji auta. Jednak czy nadal zmiana tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa?

 

Wymiana tablic rejestracyjnych

Do tej pory, tylko w jednym przypadku nie trzeba było wymieniać tablic rejestracyjnych. Dotyczyło to to sytuacji, gdy obie strony transakcji kupna/sprzedaży samochodu mieszkały w jednym powiecie, a pojazd był wyposażony w białe tablice z obowiązującymi polskimi oznaczeniami. Przepisy te zostały jednak skorygowane i, zgodnie z ustawą z dnia 14 sierpnia 2020 roku, dotyczącą zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1517), od 31 stycznia 2022 r. można zachować dotychczasowe numery rejestracyjne na wniosek nabywcy pojazdu, nawet jeśli pochodzi on z innego miasta, niż poprzedni właściciel auta.

Jakie korzyści płyną z braku obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych?

1. Oszczędność czasu i pieniędzy

Dla kierowców główną korzyścią jest zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Dzięki temu, że nie ma już konieczności wymiany tablic rejestracyjnych, kolejki w Wydziale Komunikacji znacznie się zmniejszą za sprawą sprawniejszej i szybszej obsługi interesantów. W kieszeni świeżo upieczonego nabywcy auta zostanie natomiast około 100 zł - nowe tablice rejestracyjne kosztują około 80 złotych, a nalepka homologacyjna niecałe 20 złotych. Dodatkowym plusem nowej ustawy jest zapis, który mówi o braku obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy dotychczasowym dokumencie zostaną wypełnione wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego.

2. Rejestracja pojazdu przez starostę

Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło również możliwość rejestracji pojazdu przez starostę ze względu na miejsce czasowego zamieszkania (jednak dłuższe, niż sześć miesięcy). Można czasowo zarejestrować pojazd na wniosek właściciela, w przypadku konieczności przejazdu z miejsca zakupu lub odbioru auta. Dotychczas mógł to zrobić jedynie urząd właściwy dla miejsca zamieszkania nabywcy, co utrudniało transport z miejsca odbioru.

3. Zwrócenie dowodu rejestracyjnego przez stację kontroli pojazdów

Dowód rejestracyjny, który został zatrzymany elektronicznie podczas kontroli ruchu drogowego (w tym również pozwolenie czasowe), może być zwrócony przez stację kontroli pojazdów. Ustawa eliminuje konieczność zwracania się do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument w celu odzyskania go, tak jak wyglądało to do chwili wprowadzenia nowego rozporządzenia.

Wymiana tablic rejestracyjnych – nowe zmiany

Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Infrastruktury mają głównie na celu zwalczenie niedopilnowania przez kierowców obowiązków związanych z rejestracją nowo zakupionego pojazdu, gdyż w rejestrach widnieje duża liczba aut niezarejestrowanych oraz nieużywanych. Dodatkowo w artykule drugim ustawy Prawa o ruchu drogowym pojawiła się definicja salonu sprzedaży pojazdów samochodowych, przyczep lub motorowerów, która mówi o tym, że od 4 czerwca 2021 roku w salonie sprzedaży można załatwić wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją zakupionego pojazdu. Wygląda na to, że te zmiany znacznie ułatwią życie zarówno właścicielom nowych pojazdów, jak i urzędnikom, a także organom ścigania.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również