Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
PBUK, a dokładniej Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to organizacja, która zrzesza towarzystwa ubezpieczeniowe mające w swojej ofercie polisę komunikacyjną. Jeżeli więc zastanawiasz się, czym dokładnie zajmuje się PBUK, jakie informacje gromadzi i jak korzystać z jego pomocy, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
PBUK – co to jest?
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zostało utworzone na mocy Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o Ubezpieczeniach Obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to jednostka funkcjonująca niezależnie od państwa.
PBUK w swoich szeregach obligatoryjnie zrzesza wszystkie firmy ubezpieczeniowe, które mają w swojej ofercie ubezpieczenie OC.
PBUK – jak zostać członkiem?
Bycie członkiem biura jest obowiązkowe, a staje się nim:
- firma prowadząca biznes w Polsce w dniu pozyskania pozwolenia na wykonywanie działalności w sektorze ubezpieczeń,
- firma ubezpieczeniowa działająca na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej w chwili, gdy uzyska zezwolenie stosownego organu państwa, w którym znajduje się główna siedziba.
PBUK reprezentanci
Reprezentanci PBUK zajmują się pomocą w prowadzeniu wszelkich formalności związanych z wypadkiem bądź kolizją oraz likwidacją szkód wynikających z tego tytułu. Pełna lista korespondentów PBUK zawarta jest na stronie internetowej tej organizacji.
Zadania PBUK
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych w artykule 122 dokładnie nakreśla zadania biura. W świetle tego zapisu jest ono zobowiązane do:
- wystawiania dokumentów odnośnie ubezpieczeń, które zachowują ważność w innych krajach,
- zawiązywania umów z biurami narodowymi innych państw odnośnie:
- wzajemnego uznawania dokumentacji,
- regulacji roszczeń, które wynikają z poruszania się pojazdów mechanicznych na skalę międzynarodową,
- organizacji procesu likwidacji szkód bądź bezpośredniej ich likwidacji, które miały miejsce na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a spowodowane były przez właścicieli posiadających pojazdy zarejestrowane za granicą, mających ważne dokumenty wystawione przez właściwe biura narodowe,
- jw., również w państwach będących członkami Porozumienia Wielostronnego,
- ustanowienia zasad oraz trybu dystrybucji dokumentów dotyczących ubezpieczeń granicznych, tj. ustalenie ich wzorów wraz z ich ewidencją,
- ustalania oraz udostępniania poszczególnych danych i informacji.
Organizacja również pełni rolę organu odszkodowawczego oraz ośrodka informacji.
Czy PBUK podlega karom?
Wedle artykułu 126 wyżej wspominanej ustawy, w przypadku niedopełnienia określonych obowiązków może zostać nałożona na Biuro kara pieniężna. Ma ona wysokość pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia w skali miesiąca w sektorze przedsiębiorstw, które zostało ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok, który poprzedził nałożenie kary.
Środki finansowe z owych kar zasilają dochód budżetu państwa.
PBUK Zielona Karta
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest reprezentantem Rzeczpospolitej Polskiej w Systemie Zielonej Karty. Nasze członkostwo rozpoczęło się w 1958 roku. Niniejszy dokument umożliwia kierowcom przejeżdżanie przez poszczególne państwa, bez konieczności wykupywania ubezpieczenia granicznego. To zasadniczo nic innego, jak międzynarodowe ubezpieczenie OC pojazdu. Potwierdzenie to jest wymagane w krajach, które nie przystąpiły do Porozumienia Wielostronnego.
Zielonej Karty będziesz potrzebował przy podróży, między innymi, do:
- Albanii,
- Azerbejdżanu,
- Iranu,
- Maroko,
- Mołdawii,
- Macedonii,
- Tunezji,
- Turcji.
Zielona Karta a Białoruś i Rosja
Zielona Karta będzie obowiązywała przy wjeździe na terytorium Rosji oraz Białorusi. Jednak, w dniu 01.06.2022 r. w życie weszło wypowiedzenie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w sprawie umów łączących z Biurem w Białorusi oraz Biurem w Rosji. Wzajemne przestrzeganie Zielonych Kart wygaśnie w dniu 31 maja 2023 roku (czas środkowoeuropejski).
PBUK – ośrodek informacji
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w razie wypadku drogowego, który ma miejsce w naszym kraju, otrzymuje bezpośrednio od Policji informacje dotyczące okoliczności powstania zdarzenia. Dane te dostarczane są do 30 dni od otrzymania przez Policję wiadomości o wypadku i opiewają w:
- dokładną datę i godzinę wypadku,
- miejscowość wraz z nazwą ulicy bądź numerem drogi,
- imiona, nazwiska, numery PESEL (lub datę urodzenia, jeżeli numery PESEL nie zostały nadane) osób kierujących pojazdami,
- również imiona i nazwiska wraz z numerami PESEL/datą urodzenia innych uczestników zdarzenia,
- numery dokumentów i nazwy zakładów ubezpieczeń, które poświadczają posiadanie ważnego ubezpieczenia OC pojazdów,
- przyczynę wypadku, jeżeli została ona ustalona, wraz z personaliami osoby, której postawiono taki zarzut lub, przeciwko której został skierowany wniosek bądź informacja odnośnie wystąpieniu o wszczęcie postępowania karnego.
PBUK zgłoszenie szkody w Polsce z autem zagranicznym
Jeżeli wypadek lub kolizja odbędą się z udziałem pojazdu, który jest zarejestrowany poza granicami Polski, powinno się:
- odnotować datę, czas i miejsce zdarzenia,
- spisać numery rejestracyjne pojazdu,
- zanotować markę oraz model,
- wykonać zdjęcie Zielonej Karty,
- odnotować nazwę ubezpieczalni danego pojazdu.
W Polsce nie w każdym przypadku konieczne jest zawiadamianie Policji.
Korespondenta PBUK możesz odnaleźć bezpośrednio na oficjalnej stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeżeli odszukasz tam przedstawiciela działającego na terenie Polski, wówczas należy zgłosić szkodę. Jeżeli nie – obligatoryjnie skontaktuj się z PZU SA bądź TUiR WARTA SA. Jednak jeśli nie uda ci się ustalić w ogóle zagranicznego ubezpieczyciela, należy się skontaktować z PBUK.
PBUK zgłoszenie zdarzenia za granicą
Podobna procedura obowiązuje cię w przypadku wypadku lub kolizji, które powstały za granicą. Nie wszystkie zdarzenia wymagają informowania Funkcjonariuszy Policji. Najważniejsze jest bezzwłoczne pozyskanie wyżej wymienionych danych.
Podróżując w Polsce od 2018 roku nie jest wymagane posiadanie w pojeździe papierowej polisy OC, która niemniej jednak musi być ważna. Mimo to, wybierając się za granicę, należy taki dokument posiadać ze sobą. W przypadku kontroli drogowej, służby innych państw nie mają dostępu do polskich baz, przez co sprawdzenie ubezpieczenia jest niemożliwe.
Druk wspólnego zgłoszenia zgody
PBUK zaleca, aby w podróż zabierać ze sobą dokument wspólnego zgłoszenia zgody, który do pobrania jest na stronie internetowej biura. Ułatwia to likwidację szkody przez zakład ubezpieczeń, a dzięki własnoręcznym podpisom sytuacja powinna być jasna. Jest to formularz przygotowany w języku polskim i angielskim.
PBUK kontakt
Z Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych możesz skontaktować się telefonicznie, poprzez stronę internetową, mailowo bądź listownie.
PBUK koszty
Według ustawy o ubezpieczeniach komunikacyjnych, koszty działalności organizacji są pokrywane dzięki składkom, które wnoszą członkowie. Z tego właśnie powodu pracownicy PBUK świadczą swoje usługi bezpłatnie.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.