Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Chcesz nabyć w bieżącym roku lokum dla siebie lub rodziny? Jedną z pierwszych decyzji, jakie będziesz musiał podjąć, jest określenie, czy jesteś zainteresowany zakupem domu, czy mieszkania. Poznaj zalety i wady każdego z tych rozwiązań.
Lepiej mieszkać w domu czy w bloku – co przemawia za pierwszą opcją?
Zakup lub budowa domu to inwestycja w niezależność. Tylko ty – jako właściciel – będziesz decydował o sprawach nieruchomości. Jednak nie jest to jedyna zaleta tego wyboru. Dom to także:
Większa przestrzeń do życia
Dla wielu osób znaczenie ma możliwość wygospodarowania pomieszczeń, na które w standardowym mieszkaniu w bloku nie ma miejsca. Mowa m.in. o spiżarni, garderobie, biblioteczce czy gabinecie do pracy. Nawet wówczas, gdy dom ma metraż podobny do dużego mieszkania, to pozostaje jeszcze kwestia ogródka, w którym będziesz mógł spędzać cieplejsze dni w roku.
Możliwość wyboru rozwiązań
Jeżeli zastanawiasz się, co sprawdzi się lepiej: dom czy mieszkanie w bloku i jednocześnie chcesz mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać twoje miejsce do wypoczynku, to wybierz pierwszą opcję. W tym przypadku to ty – a nie deweloper – zdecydujesz o rozkładzie pomieszczeń, wybierzesz materiały i konkretne rozwiązania. W rezultacie przestrzeń będzie odpowiadać twoim indywidualnym potrzebom.
Swoboda i prywatność
To kolejne atuty mieszkania w domu jednorodzinnym. Bez obaw możesz słuchać muzyki, czy wziąć się za generalne porządki nawet w nocy. Dodatkowo nie musisz obawiać się wścibskich sąsiadów, a to dlatego, że na dom z reguły decydują się osoby, które – podobnie jak ty – doceniają swobodę i prywatność.
Możliwość uprawy przydomowego ogródka
Dom to znacznie więcej niż tylko wygodne miejsce do życia – to także szansa na zrealizowanie swojego hobby. Jeżeli starasz się odżywiać zdrowo i do tego chętnie sam spróbowałbyś uprawy warzyw czy owoców, pozostaje tylko wygospodarować na to miejsce w ogródku. W ten sposób możesz przynajmniej sezonowo uniezależnić się od oferty sklepów.
Możliwość przygarnięcia zwierzęcia
Duży dom wraz z przylegającym do niego ogrodem oferuje idealne warunki do tego, aby adoptować psa. Jeżeli nie będziesz miał czasu lub chęci na spacer, twój pupil na tym nie ucierpi – wystarczy, że udostępnisz mu ogródek. To właśnie w domu zdecydowanie łatwiej wychować szczeniaka.
Zastanawiasz się, czy mieszkanie w domu ma wady? Na pewno musisz liczyć się z wyższymi kosztami utrzymania – wszelkie remonty czy naprawy będziesz musiał sfinansować z własnej kieszeni. Do tego dochodzi konieczność regularnego wykonywania przeglądów i konserwacji. Będziesz musiał pilnować ich terminów choćby po to, aby w razie pożaru ubezpieczyciel nie odmówił Ci wypłaty odszkodowania. Do innych wad należy zaliczyć: czasochłonny dojazd do miejsca pracy, konieczność odśnieżania podjazdu i podwórka zimową porą i regularne dbanie o przestrzeń. |
Mieszkanie czy dom – jakie zalety i wady ma zakup mieszkania?
Zastanawiasz się, czy warto kupić mieszkanie w 2022 roku? Jeżeli spojrzeć na historyczne ceny mieszkań, nie trudno zauważyć, że wartość tych nieruchomości niezmiennie rośnie. Nie jest to jednak jedyny atut mieszkań. Zakup mieszkania to:
Większe bezpieczeństwo
Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej mieszkać w domu, czy w bloku, to jedną z kwestii, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest kwestia bezpieczeństwa. Pod tym względem szczególnie korzystnie wypadają lokale na nowych osiedlach. Z reguły są one ogrodzone, a deweloperzy montują monitoring lub zapewniają całodobową ochronę.
Szeroki wybór lokali
W ostatnich latach firmy deweloperskie działają na szeroką skalę. Nowe osiedla powstają w niemal każdym większym mieście. Do wyboru są mieszkania o zwykłym lub podwyższonym standardzie. Do tego dochodzi jeszcze segment premium. W rezultacie możesz znaleźć dokładnie takie mieszkanie, jakiego oczekujesz: przestronne lub niewielkie, z tarasem, gustownie urządzone lub w stanie deweloperskim.
Szeroki dostęp do oferty edukacyjnej
To szczególnie ważny punkt dla rodzin z dziećmi. Mieszkając w centrum lub jego pobliżu, rodzice będą mieć do wyboru co najmniej kilka przedszkoli i szkół. Do tego dochodzi bogata oferta zajęć pozaszkolnych czy dostęp do szkół językowych. Wspomnieć trzeba również o uczelniach wyższych czy placówkach oferujących kursy dokształcające.
Bliskość centrum
Mieszkając w pobliżu centrum, nie będziesz potrzebował samochodu – będziesz mógł w pełni korzystać z komunikacji miejskiej lub polegać na rowerze. W ostatnich latach zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach powstają ścieżki rowerowe. To oznacza wygodę przemieszczenia się po mieście, bez względu na porę dnia.
Możliwość wynajmu lokalu
To zaleta, którą doceniają inwestorzy. Wynajęcie domu jednorodzinnego jest zdecydowanie trudniejsze – z reguły najemcy poszukują mieszkania. Jeżeli kupiłeś np. duże mieszkanie w kamienicy na kredyt i chcesz wynająć pokój lub dwa, również nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem lokatorów.
Czasem wybór mieszkania oznacza długie oczekiwanie na możliwość wprowadzenia się do zakupionego lokalu. To mankament nowych mieszkań – deweloperowi budowa osiedla zajmuje ok. dwa lata. Jeżeli mieszkanie kupisz na początku budowy, nabędziesz tzw. dziurę w ziemi, a na gotowe lokum przyjdzie ci poczekać. Inne wady mieszkań w blokach to: ograniczona prywatność i swoboda, konieczność liczenia się z sąsiadami oraz brak wpływu na to, kto mieszka obok ciebie. Problematyczne mogą być też rosnące ceny nieruchomości – zwłaszcza mieszkania położone w atrakcyjnych i prestiżowych lokalizacjach nie należą do najtańszych. |
Dom czy mieszkanie: co taniej? Szacunkowe koszty
Wyboru nieruchomości można dokonać również, biorąc pod uwagę koszty inwestycji. Te zresztą są dla wielu osób kluczowe. Co jest tańsze – dom czy mieszkanie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest wiele czynników, od których zależy cena nieruchomości. Należy do nich zaliczyć:
Położenie nieruchomości i metraż mieszkania
Mieszkanie położone w centrum miasta nawet posiadając niewielki metraż, może być droższe niż duży dom jednorodzinny znajdujący się na obrzeżach. Powodem jest kurcząca się liczba działek w atrakcyjnych lokalizacjach. Z tym problemem deweloperzy spotykają się głównie w dużych miastach. To z kolei powoduje, że osoby zainteresowane zakupem nieruchomości w centrum najczęściej mają do wyboru lokale z rynku wtórnego, których ceny szybują w górę.
Wysokość opłat eksploatacyjnych
Cena, jaką trzeba zapłacić za nieruchomość, to nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia opłat eksploatacyjnych. Jako właściciel mieszkania będziesz płacił czynsz, w którym ujęty zostanie koszt ogrzania lokalu, wywozu śmieci czy dostarczenia wody. Jeżeli kupisz lub wybudujesz dom, rachunki będziesz otrzymywał bezpośrednio od dostawców poszczególnych mediów. Więcej wydasz też na ogrzewanie, chociaż dokładna kwota zależy od tego, na jakie paliwo się zdecydujesz.
Kwestia remontów nieruchomości
Kolejną kwestią są remonty, które również należy uwzględnić w kosztach utrzymania nieruchomości. Co okazuje się pod tym względem korzystniejsze: mieszkanie w bloku czy dom? Właściciele lokali płacą na fundusz remontowy, z którego następnie przeprowadzane są naprawy czy ocieplenia budynku. Koszty napraw rozłożone są zatem na wiele rodzin. Jako właściciel domu jednorodzinnego to Ty będziesz odpowiedzialny za stan techniczny budynku.
Dom a mieszkanie – ubezpieczenie
Ponownie – reguły nie ma, a cena polisy zależy od wielu czynników. Jeżeli jednak spojrzeć na średnie stawki, to statystycznie więcej za ubezpieczenie swojej nieruchomości płacą właściciele domów. Powodem jest położenie nieruchomości (domy jednorodzinne często znajdują się na obrzeżach lub w dzielnicach z zabudową wolnostojącą) i zakres ochrony – polisa często chroni też garaż, altanę czy nawet rośliny ogrodowe.
Sposób nabycia nieruchomości
W przypadku mieszkania nie masz zasadniczo wyboru – kupisz je z rynku pierwotnego lub wtórnego. Dom możesz kupić już gotowy lub zdecydować się na jego samodzielną budowę. Drugie rozwiązanie może być droższe, jeżeli chcesz, aby nieruchomość dokładnie odpowiadała twoim potrzebom. Również wybór materiałów budowlanych o określonych parametrach może spowodować, że zapłacisz więcej.
Według ekspertów koszty utrzymania domu mogą być mniejsze niż mieszkania wówczas, gdy np. dom znajduje się na obrzeżach, a mieszkanie w centrum miasta. Jednak za każdym razem nie obejdzie się bez dokładnej analizy. Dopiero po jej przeprowadzeniu można ocenić, co będzie tańsze w utrzymaniu – dom czy mieszkanie. |
Co lepsze: dom czy mieszkanie – podsumowanie
Mieszkanie w domu czy w bloku – jeżeli stoisz przed takim wyborem, to w pierwszej kolejności postaraj się ustalić swoje priorytety. Gdy sprecyzujesz m.in. w jakiej okolicy chcesz zamieszkać, czy chcesz korzystać z własnego samochodu, czy też się go pozbyć, będziesz mógł określić, które rozwiązanie – dom czy mieszkanie – sprawdzi się w twoim przypadku lepiej.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.