Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Kierowca odbierający prawo jazdy zna zasady ruchu drogowego i potrafi prowadzić pojazd. Niestety, zwłaszcza młodzi kierowcy lubią korzystać z pedału gazu. To z kolei może skończyć się tragicznie - powodem jest m.in. droga hamowania samochodu.
Czym jest droga hamowania?
Najprościej mówiąc, droga hamowania to odległość przebyta przez pojazd w czasie od momentu uruchomienia hamulca pojazdu do chwili całkowitego zatrzymania. W przypadku hamowania można wyróżnić kilka etapów:
- kierowca zauważa przeszkodę i decyduje się hamować - czas reakcji zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim refleksu oraz koncentracji kierowcy, ale średnio wynosi ok. jednej sekundy,
- wciśnięcie pedału hamulca aktywuje układ hamulcowy - aby hamulce zaczęły działać, upłynąć musi od 0,3 do 0,4 sekundy; w tym czasie auto cały czas porusza się z początkową prędkością,
- układ hamulcowy zaczyna działać - od tego momentu aż do całkowitego zatrzymania się pojazdu mowa o drodze hamowania.
Droga hamowania wraz z czasem reakcji kierowcy i czasem reakcji układu hamulcowego składa się na drogę zatrzymania samochodu.
Od czego zależy droga hamowania?
Czynników, które wpływają na to, ile metrów będzie potrzebował pojazd, aby się zatrzymać, jest wiele - nie jest to wyłącznie prędkość, z jaką porusza się auto, ale również stan nawierzchni i stan techniczny samochodu.
Od czego zależy droga hamowania - prędkość samochodu
Droga hamowania samochodu osobowego zależy głównie od prędkości, z jaką się on porusza. W tym przypadku zależność jest bardzo prosta: im wyższa prędkość, tym dłuższa jest droga hamowania. Dla samochodu osobowego, który porusza się po prostej drodze z równą nawierzchnią, droga hamowania wynosi:
- ok. 5 m - przy prędkości 30 km/h,
- ok. 13 m - przy prędkości 50 km/h,
- ok. 42 m - przy prędkości 90 km/h,
- ok. 87 m - przy prędkości 130 km/h,
- ok. 120 m - przy prędkości 150 km/h.
Nawet przy niewielkiej prędkości nie ma szansy, aby pojazd zatrzymał się natychmiast - każdy kierowca powinien mieć tego świadomość.
Na drogę hamowania wpływ ma również masa pojazdu. Przykładowo droga hamowania motocykla jest znacznie krótsza niż droga hamowania samochodu osobowego czy ciężarowego.
Od czego zależy droga hamowania - stan nawierzchni
Stan nawierzchni również ma wpływ na drogę hamowania. Przykładowo droga hamowania na mokrej nawierzchni czy na oblodzonej ulicy ulegnie wydłużeniu. Powodem jest gorsza przyczepność kół do nawierzchni.
Jak obliczyć drogę hamowania? Nie musisz korzystać ze wzoru - na wielu portalach związanych z motoryzacją znajdziesz intuicyjne w obsłudze kalkulatory, dzięki którym szybko wyliczysz drogę hamowania.
Od czego zależy droga hamowania - stan techniczny auta
Droga hamowania jest zależna również od stanu ogumienia. Zestaw nowych, nieuszkodzonych opon wraz ze sprawnie działającym systemem hamulcowym może skrócić drogę hamowania. Co powoduje, że jest ona dłuższa? Droga hamowania będzie wydłużona, gdy:
- opony będą mocno zużyte - wówczas przyczepność kół do podłoża jest mniejsza niż gdy pojazd ma nowe, sprawne ogumienie,
- opony nie będą dopasowane do pory roku - jazda na zimówkach w lecieczy oponach letnich w zimę powoduje, że samochód przebywa większy dystans, zanim się zatrzyma.
Elementy układu hamulcowego i zawieszenia także mają wpływ na to, jak auto będzie zachowywało się na drodze. Zużyte klocki czy amortyzatory nie skrócą drogi hamowania.
Czy ABS wydłuża drogę hamowania?
Nawet doświadczeni kierowcy mogą zastanawiać się, czy ABS wydłuża drogę hamowania. To zależy. Jeżeli układ ABS jest sprawny, a nawierzchnia:
- sucha - powinien skrócić czas hamowania; odpowiedź na pytanie, dlaczego ABS skraca drogę hamowania,jest prosta: dzięki niemu nie ma miejsca blokada kół,
- mokra lub oblodzona - może on wydłużyć drogę hamowania; ma to związek z tym, w jaki sposób działa ten system.
Niezależnie od tego, czy korzystasz z samochodu wyposażonego w system ABS, czy też nie, powinieneś pamiętać, że nie tylko czynniki zewnętrzne mają wpływ na drogę hamowania - również ty masz wpływ na to, czy w porę zatrzymasz się przed przeszkodą. Podstawową zasadą, o której powinieneś pamiętać, wyjeżdżając na drogę, jest utrzymywanie odpowiedniej odległości od samochodu przed tobą. Dzięki temu będziesz miał czas, aby w razie konieczności odpowiednio zareagować.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.