Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Ewidencja przebiegu pojazdu to zmora nieuczciwych handlarzy cofających liczniki samochodów. Jest coraz bardziej rozbudowana i coraz trudniej przekłamywać realny przebieg samochodów.
Ewidencja przebiegu pojazdu – czym właściwie jest?
Jak można się domyślać po nazwie, ewidencja przebiegu pojazdu polega na okresowym spisywaniu stanu licznika i archiwizowaniu odczytów. Najlepszym rozwiązaniem jest udostępnienie odczytów osobom zainteresowanym, a więc kupującym pojazdy.
Niekiedy jednak przebieg spisany, np. podczas okresowych przeglądów w ASO, jest niedostępny dla zwykłego użytkownika, zwłaszcza jeżeli nie jest on jeszcze właścicielem pojazdu.
Jak sprawdzić przebieg auta?
HistoriaPojazdu.gov.pl – darmowy raport z CEPIK
Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z platformy CEPIK – historia pojazdu. Narzędzie to powstało, aby walczyć z nieuczciwymi sprzedawcami samochodów, a do uzyskania historii stanu licznika potrzebne będą tylko trzy rzeczy:
- numer identyfikacyjny pojazdu – VIN,
- data pierwszej rejestracji,
- numer rejestracyjny.
Wypełniając wymagane pola uzyskamy wgląd do ewidencji przebiegu pojazdu. Przebieg samochodu jest zapisywany w systemie podczas wizyt na badaniach technicznych, a także podczas kontroli drogowych wykonywanych przez policjantów.
Dodatkowo uzyskamy dostęp do historii zmian właścicieli pojazdu, ważności badań technicznych i polisy OC oraz parametrów wybranego samochodu.
Więcej o sprawdzeniu przebiegu pojazdu dowiesz z tego artykułu: Jak sprawdzić przebieg auta?
Sprawdzenie po VINie – płatne platformy
Należy pamiętać, że aktualnie raporty z państwowej ewidencji pojazdów nie obejmują przebiegów rejestrowanych za granicą.
Na ten moment jednak można posiłkować się płatnymi raportami. Często znajdziemy darmowe sprawdzenie VIN pojazdu, jednak bezpłatna wersja zazwyczaj ogranicza się do wypunktowania marki, modelu i roku produkcji. Resztę potrzebnych informacji (przebieg, historia napraw powypadkowych, lista wyposażenia) można uzyskać za opłatą. Zanim zapłacimy za taki raport, warto upewnić się, że strona, z której chcemy skorzystać jest wiarygodna. Można tutaj posiłkować się opiniami innych użytkowników na forach.
Po zakupie pewnego egzemplarza – warto się ubezpieczyć
Gdy już sprawdzimy historię pojazdu po VIN i okazało się, że mamy do czynienia z egzemplarzem o niskim, wiarygodnym przebiegu, warto utrzymać jego stan. Może nam w tym pomóc np. dobrowolna polisa AC na wypadek uszkodzenia samochodu. Nie musimy się wówczas martwić o koszty napraw, a właściwie wybrane ubezpieczenie umożliwi przywrócenie pojazdu do oryginalnego stanu sprzed uszkodzenia.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.