Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Dylemat, czy serwisować samochód w ASO, czy w niezależnym warsztacie mechaniki pojazdowej dotyka przede wszystkim użytkowników pojazdów nowych oraz starszych pojazdów o większej wartości. Ponieważ co do zasady naprawy w ASO nie są najbardziej opłacalne pod względem ekonomicznym, właściciele starszych aut o niewysokiej wartości, zazwyczaj nie rozważają nawet serwisowania pojazdu w stacji obsługi.
ASO – co to jest?
ASO to skrót od nazwy Autoryzowana Stacja Obsługi. Jest to serwis oficjalnie związany z daną marką, który zajmuje się wyłącznie naprawą i przeglądami pojazdów tej właśnie konkretnej marki. Funkcjonowanie ASO opiera się o ściśle odgórnie ustalone procedury. Dotyczą one między innymi wielkości punktu serwisowego, jego lokalizacji, obsługi klienta, urządzeń diagnostycznych i wzorów dokumentów serwisowych oraz oczywiście standardów dokonywanych czynności serwisowych i stosowanych części.
ASO a gwarancja
Wiele osób uważa, że korzystanie z usług ASO jest konieczne do utrzymania gwarancji producenta samochodu. Nie jest to prawdą. Zgodnie z przepisami unijnymi producent nie może uzależniać praw gwarancyjnych klienta od tego, czy serwisuje auto w ASO czy u niezależnego mechanika. Wymogiem jest jednak dokonywanie przeglądów oraz napraw wedle procedur określonych przez producenta i skrupulatne ich dokumentowanie. Aby spełnić te wymagania zakład mechaniki pojazdowej musi mieć dostęp do dokumentacji serwisowej pojazdu, co jest możliwe w przypadku korzystania z technologii Pass Thru.
Zalety ASO
Mimo, że serwisowanie auta w ASO nie jest konieczne do utrzymania gwarancji, zdecydowanie minimalizuje ryzyko ewentualnych sytuacji spornych związanych z gwarancją. Uważa się również, że samochód serwisowany w autoryzowanej stacji obsługi mniej traci na wartości, co może mieć istotne znaczenie przy przyszłej sprzedaży. Do zalet ASO należy profesjonalny nowoczesny sprzęt oraz oprogramowanie z wszelkimi najświeższymi aktualizacjami. Powierzając samochód specjalistom ze stacji obsługi nie musimy też mieć wątpliwości, czy samochód jest serwisowany zgodnie z zaleceniami producenta oraz czy zastosowane części będą oryginalne. Warto wiedzieć, że niektóre marki oferują możliwość wykupienia przy zakupie auta tzw. pakietu serwisowego, który uprawnia do nieodpłatnego korzystania z usług ASO przez określony czas/przebieg.
Wady ASO
ASO nie szuka rozwiązań, które będą dla klienta bardziej opłacalne finansowo. Niezależni mechanicy często znają dobre jakościowo zamienniki, mogą również zaoferować montaż części używanych, ale pozostających w bardzo dobrym stanie. Pewne kategorie napraw są dla ASO mało opłacalne i zdarza się, ze zamiast drobniejszych napraw, dokonywane są poważniejsze wymiany części, które czasami nie są konieczne a generują duże koszty. W wielu stacjach obsługi mamy też do czynienia ze sporą rotacją pracowników. Trudno liczyć zatem, że będziemy mieć w ASO „swojego” mechanika, z którym dane nam będzie nawiązać długofalowy kontakt.
Jeśli nie w ASO, to gdzie?
Niezależnych warsztatów mechaniki pojazdowej jest na rynku bardzo dużo. Zarówno zakres oferowanych przez nie usług, jak i ich jakość, są bardzo zróżnicowane. Wielu właścicieli pojazdów decyduje się na naprawy u mechaników, którzy specjalizują się w danej marce. Często są to osoby o wysokim stopniu kwalifikacji i nierzadko również prawdziwi pasjonaci marki. Na pewno szukając warsztatu, warto kierować się rekomendacjami innych klientów. Trzeba jednak zachować daleko idącą ostrożność w ocenie warsztatu w oparciu o opinie w Internecie. W dzisiejszych czasach zakup przez usługodawców dobrych opinii w popularnych serwisach społecznościowych i lokalizacyjnych nie stanowi żadnego problemu i jest coraz powszechniejszą praktyką. Dużo bezpieczniejsze i bardziej wiarygodne jest kierowanie się opiniami osób, które znamy.
Bez wątpienia decydując się na naprawę auta u niezależnego mechanika dobrze jest poprosić o pisemny kosztorys prac (z rozbiciem na koszt części oraz robociznę), a po zakończonej usłudze dopilnować jej właściwego udokumentowania (wpis w książce serwisowej pojazdu, faktura).
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.