Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Do ryzykownej sytuacji na drodze może dojść nawet w idealnych warunkach - wystarczy, że pieszy postanowi przejść przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem. Wówczas nie pozostanie ci nic innego jak hamowanie awaryjne. Dowiedz się, w jaki sposób powinieneś prawidłowo hamować awaryjnie.
Co to jest hamowanie awaryjne?
Hamowanie awaryjne zwiększa szansę na uniknięcie zderzenia. Jest to bezpieczny sposób hamowania, z którego kierowcy korzystają w niebezpiecznych sytuacjach. Do nich należy zaliczyć m.in.:
- nagłe pojawienie się przeszkody na drodze - przykładowo z poprzedzającego pojazdu na drogę może wysypać się ładunek,
- niespodziewane pojawienie się na drodze zwierzęcia - może cię to spotkać, jeżeli często jeździsz drogami zlokalizowanymi koło łąk czy lasów,
- konieczność nagłego hamowania, gdy kierowca, który właśnie wykonał manewr wyprzedzania, nagle zaczął hamować.
W każdej z wymienionych sytuacji przydaje się doskonały refleks i umiejętność wykonania awaryjnego hamowania. Niestety, nie każdy kierowca pamięta o tym, aby odpowiednio przygotować się do trasy, którą chce pokonać.
Jak hamować awaryjnie?
W jaki sposób powinieneś hamować awaryjnie? Hamowanie awaryjne polega na kopnięciu w sprzęgło i hamulec oraz wciśnięciu tego ostatniego pedału z największą możliwą siłą. Prawidłowo wykonany manewr takiego hamowania można rozpoznać po tym, że po całkowitym zatrzymaniu się samochodu jego tył powinien się obniżyć.
Mimo że hamowanie awaryjne nie jest szczególnie skomplikowanym manewrem, to nie wszyscy kierowcy potrafią go wykonać. Eksperci zwracają uwagę, że wielu kierowców zbyt słabo naciska pedał hamulca. W rezultacie może dojść do niebezpiecznej sytuacji - samochód może zacząć być niestabilny lub nawet wpaść w poślizg.
Jeżeli chcesz być przygotowany na każdą sytuację, to powinieneś poćwiczyć awaryjne hamowanie. Szczególnie istotne jest to, abyś wyczuł, jak mocno możesz nacisnąć hamulec i czy na pewno dociskasz go aż do podłogi.
Do hamowania awaryjnego musisz się odpowiednio przygotować. Wsiadając do pojazdu, powinieneś sprawdzić ustawienie fotela. Jeżeli fotel będzie zbyt bardzo oddalony od pedałów, to hamowanie awaryjne wykonasz ze zbyt małą siłą. Tymczasem noga powinna być lekko ugiętą w kolanie. Tylko wówczas będziesz mógł szybko i mocno wcisnąć pedał hamulca.
Czym jest system wspomagający awaryjne hamowanie?
Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, koncerny samochodowe montują w oferowanych modelach systemy wspomagające hamowanie awaryjne (EBA). Jak działa system awaryjnego hamowania? Volvo na swojej stronie internetowej wskazuje, że układ rozpoznaje, kiedy doszło do gwałtownego naciśnięcia pedału hamulca i w konsekwencji zwiększona zostaje siła hamowania. To z kolei przyczynia się do skrócenia drogi hamowania.
Jak długa jest droga hamowania? Jest to zależne od kilku czynników, w tym przede wszystkim od prędkości, z jaką porusza się pojazd i jego rodzaju. Z danych ADAC wynika, że droga hamowania z 80 km/h jest dla pojazdów następująca:
- samochód osobowy (Volkswagen Golf) - 23,2 m,
- samochód typu SUV (BMW X3) - 23,5 m,
- samochód dostawczy do 3,5 t (Mercedes Sprinter) - 28 m.
Skrócenie drogi hamowania poprzez zwiększenie siły hamowania jest zatem rozwiązaniem pożądanym, które ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Jeżeli kierowca zacznie hamować odpowiednio wcześnie, istnieje szansa, że uniknie zderzenia.
Światła awaryjne przy ostrym hamowaniu
Awaryjne hamowanie samochodem osobowym, ciężarówką czy motocyklem nie różni się wiele - w każdym przypadku chodzi o to, aby jak najszybciej zatrzymać pojazd. Manewr hamowania awaryjnego - mimo że pozwala uniknąć zderzenia - musi być wykonany w taki sposób, aby ostrzec innych uczestników ruchu drogowego. Do tego służą światła awaryjne.
Jak zachowują się światła awaryjne przy ostrym hamowaniu? Światła hamowania awaryjnego włączają się automatycznie. Dzięki temu kierowcy w samochodach poruszających się za tobą otrzymują ostrzeżenie i mogą odpowiednio zareagować. Jednak nie zawsze zapalenie się tych świateł jest wystarczające. Aby uniknąć karambolu, ważne jest też zachowanie wymaganej odległości - tylko wówczas samochód będzie miał możliwość zatrzymać się przed bagażnikiem jadącego przed nim pojazdu.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.