Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!
Heliskiing to dyscyplina sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Miłośnicy narciarstwa, którzy są już znudzeni szusowaniem po stokach, bardzo chętnie szukają urozmaicania, a tym, bez wątpienia jest heliskiing, zwany również skrótowo heliski. Sport ten wymaga jednak sporych umiejętności - jego uprawianie wiąże się ze sporym ryzykiem. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest heliskiing i jak się do niego przygotować.
Heliskiing – co to takiego?
Heliskiing to dyscyplina ekstremalnego sportu, która polega na wykonywaniu zjazdów narciarskich z „dzikich” stoków (tzw. freeride), czyli znajdujących się poza wyznaczonymi trasami. Narciarze biorący udział w tego typu zjazdach są transportowani na miejsce startu helikopterem w towarzystwie licencjonowanego przewodnika alpejskiego. Każdy uczestnik wyjazdy heliskiing musi być wprawnym narciarzem i posiadać odpowiednie wyposażenie, w którego skład wchodzą:
- narty do freeridu – specjalne, szerokie narty, które przy stromych zjazdach odciążają nogi,
- buty zjazdowe – powinny być nie tylko doskonale dopasowane, ale również posiadać specjalne wiązanie,
- kijki – ich długość musi być odpowiednio dobrana, powinny też posiadać szerszy talerzyk,
- kask – powinien być dobrze dopasowany, nie może opadać na oczy lub w tył głowy na kark,
- gogle narciarskie – gogle mają przede wszystkim chronić oczy, jednak dzięki nim narciarz również lepiej widzi (np. nie oślepia go słońce),
- rękawice – warto zdecydować się na rekawice wysokiej jakości – mocne i nieprzemakalne,
- żółw narciarski – znany także jako zbroja narciarska, to specjalne wyposażenie, które zwiększa bezpieczeństwo oraz pomaga chronić przed urazami głowy i kręgosłupa;
- maska – ma za zadanie chronić nos i usta przed pyłem śnieżnym.
Narciarze biorący udział w heliski muszą mieć ze sobą również wyposażenie lawinowe (plecaki z poduszkami powietrznymi ABS, detektor lawinowy, sonda i łopatka). Taki zestaw jest najczęściej przekazywany przez organizatorów wyjazdów na heliskiing. Stacje organizujące wyjazdy na heliskiing prowadzą szkolenia przygotowujące narciarzy do opuszczenia zwykłych tras.
Heliskiing – gdzie można uprawiać ten sport?
Heliski stanowi bardzo popularną dyscyplinę sportu ekstremalnego w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie korzystają z wypraw na Alaskę i w góry Kanady. W Europie prym w heliskiingu wiodą Szwajcarzy, którzy mają oczywiście dostęp do najwyższych szczytów Alp. W niewielkim stopniu Szwajcarom ustępują Francuzi, Austriacy i Włosi, którzy również mogą cieszyć się dostępem do alpejskich gór. Co ciekawe, po francuskiej i austriackiej stronie Alp, heliskiing jest zakazany przez wzgląd na obowiązuje tam przepisy lawinowe i o ochronie przyrody. Pośród fanów freeridu nie można nie wymienić również Rosjan i Hiszpanów.
Do szczytów, na których najczęściej organizowane są zjazdy heliskiing należą:
- pasmo górskie Chugach Mountains (3 991 m n.p.m.), Alaska – część łańcucha górskiego Pacific Coast,
- Dufourspitze (4634 m n.p.m.), Szwajcaria – najwyższy szczyt masywu Monte Rosa,
- Kazbek (5054 m n.p.m.), Gruzja – drzemiący wulkan w górach Kaukazu,
- Elbrus (5642 m n.p.m.), Rosja – najwyższy szczyt Kaukazu,
- Uludağ (2543 m n.p.m.), Turcja – najwyższa góra zachodniej Anatolii,
- Mont Fort (3328 m n.p.m.), Szwajcaria – szczyt znajdujący się na obszarze Czterech Dolin (Verbier), uznawany jest za jeden z najsłynniejszych rejonów narciarskich,
- Mont Blanc de Courmayeur (4748 m n.p.m.), Włochy – boczny wierzchołek Masywu Mont Blanc (najwyższego szczytu Alp),
- Dom lub Dom de Mischabel (4545 m n.p.m.), Szwajcaria – najwyższy szczyt masywu Mischabel,
- Pic de Coma Pedrosa lub Alt de Comapedrosa (2942 m n.p.m.), Andora – szczyt górski w Pirenejach Wschodnich, najwyższy szczyt Andory, należy do Korony Europy,
- szczyty Kamczatki w Rosji, głownie wulkany – Koryaksy (3456 m n.p.m.), Avachinskiy (2741 m n.p.m.), Veluchinsky (2173 m n.p.m.), Mutnovkiy (2322 m n.p.m.), Awaczyńska Sopka (2717 m n.p.m.).
Heliskiing Polska
To, że polskie pasma górskie nie należą do najwyższych na świecie nie oznacza, że nie da się na nich uprawiać haliskiingu. Choć w naszym kraju ten sport nie jest jeszcze bardzo powszechny, można go uprawiać w Beskidzie Wysokim (Żywieckim), a konkretniej na górze Pilsko położonej 1557 m n.p.m.. Jest to, zaraz po Babiej Górze, najwyższy szczyt Beskidów, na który można dostać się helikopterem z Korbielowa – niewielkiej miejscowości położonej u podnóża gór.
Heliskiing – wyjazdy
Wyjazdy na heliskiing organizowane są zwykle dla czteroosobowych grup, gdyż tyle osób mieści się w helikopterze. Przy wyborze miejsca do zjazdu brane są pod uwagę umiejętności narciarzy oraz warunki pogodowe. W wyprawie zawsze bierze udział przewodnik, który przed startem przeprowadza szkolenie z zasad bezpieczeństwa w górach, używania sprzętu ratunkowego i zabezpieczającego oraz komunikacji.
Na wyjazdach heliskiing istnieje również możliwość wypożyczenia odpowiedniego sprzętu narciarskiego. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zjazd nie zawsze może dojść do skutku. Instruktor-przewodnik decyduje, czy warunki na pewno są sprzyjające, jak również zdarza się, że wyznacznikiem bezpieczeństwa jest to, czy można bezpiecznie wylądować śmigłowcem. W przypadku, gdy zjazd musi zostać odwołany, pieniądze, które uczestnicy wyjazdu na heliskiing zapłacili, zostają im zwracane.
Czy heliskiing jest objęty ubezpieczeniem na życie?
Dla miłośników sportów ekstremalnych ubezpieczenie na życie powinno pełnić kluczową rolę. Osoby te z pewnością wiedzą, że znalezienie polisy obejmującej ryzyko wystąpienia urazu czy śmierci na skutek uprawiania wyczynowego sportu nie jest proste. Nie jest jednak niemożliwe.
Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia jest skorzystanie z usług firmy Compero, która posiada w swojej ofercie polisy wszystkich najlepszych firm ubezpieczeniowych w Polsce. Specjaliści z Compero porównają dla ciebie ofertę kilu towarzystw ubezpieczeniowych i pomogą ci wybrać najlepiej dopasowaną do twoich wymagań polisę, która oczywiście będzie stanowiła ochronę podczas uprawiania heliskiingu.
Bardzo ważne jest dokładne przestudiowanie OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) każdego branego pod uwagę ubezpieczyciela, gdyż niektóre polisy mogą zawierać wyłączenia, które sprawią, że mimo wykupienia polisy, nie będziesz chroniony podczas uprawiania sportu ekstremalnego. Więcej o OWU przeczytasz w tym artykule: OWU. Dzięki naszej pomocy nie będziesz musiał samodzielnie czytać obszernych OWU i poszukiwać najlepszej dostępnej polisy – my zrobimy to za ciebie.
Helisking poza granicami Polski – ubezpieczenie turystyczne
W kwestii heliskiingu poza granicami Polski trzeba pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu turystycznym, które również będzie zawierało ochronę na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia podczas uprawiania ryzykownych sportów. Podczas wykupywania polisy turystycznej bardzo ważne jest upewnienie się, czy ochrona w całości będzie obowiązywać w danym kraju. Często zdarza się, że ratownictwo górskie w innych niż Polska krajach nie jest bezpłatne i konieczne jest wykupienie ubezpieczenia w danym państwie, by uzyskać pomoc ratowników. Dla przykładu, akcja ratownicza z udziałem helikoptera w Szwajcarii to dla osoby nieubezpieczonej szwajcarską polisą wydatek rzędu 12 tys. euro. We Włoszech, Niemczech i Austrii godzina pracy ratowników górskiego pogotowia ratunkowego wyceniana jest na 1500-2000 euro, natomiast transport śmigłowcem to koszt od czterech do siedmiu tys. euro.
Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno ponadto zawierać takie elementy, jak:
- NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
- zwrot kosztów leczenia,
- OC w życiu prywatnym,
- Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego i bagażu,
- Assistance.
Polisę turystyczną, która będzie zawierała pełną ochronę podczas uprawiania heliskiingu poza granicami Polski, także znajdziesz za pośrednictwem serwisu compero.pl.
Zamów bezpłatną rozmowę z naszym konsultantem lub przejdź do kalkulatora i wybierz oferty dla siebie!