Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Planujesz zakupić używany pojazd i zastanawiasz się, jak sprawdzić samochód, a dokładniej jego historię? Chcesz zyskać pewność, że auto jest ubezpieczone? Umożliwia to usługa Historia Pojazdu, która pomaga osobom zainteresowanym zakupem auta w podjęciu decyzji. Zobacz, czego dowiesz się dzięki niej o wybranym egzemplarzu.
Czym jest i jak działa usługa HistoriaPojazdu.gov.pl?
Interesuje Cię sprawdzenie auta po VIN? Możesz w tym celu skorzystać z bezpłatnego serwisu HistoriaPojazdu.gov.pl lub komercyjnych portali. Historia Pojazdu to usługa realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki informacjom zgromadzonym w tej bazie każda osoba kupująca pojazd może ustrzec się przed oszustwem, np. zakupem pojazdu powypadkowego czy z cofniętym licznikiem.
Informacje zgromadzone w usłudze Historia Pojazdu pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) – jest to część bazy CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Ponieważ dane do CEP przekazywane są przez różne instytucje, to gromadzone są tam m.in. dane techniczne aut. W ostatnich latach system CEP jest systematycznie rozbudowywany, a to oznacza, że przybywa w nim danych, które obywatele mogą pozyskać za pośrednictwem usługi Historia Pojazdu. |
Przechowywana w bazie CEPiK historia pojazdu jest prosta do sprawdzenia. Aby otrzymać raport o wybranym samochodzie, wystarczy podać jego:
numer rejestracyjny,
numer VIN,
datę pierwszej rejestracji.
Wszystkie powyższe dane można znaleźć zarówno w dowodzie rejestracyjnym auta, jak i jego karcie pojazdu. Uczciwy sprzedawca powinien Ci je udostępnić, abyś mógł zapoznać się z historią sprzedawanego samochodu. Wygenerowany przez system raport możesz też pobrać na komputer lub wydrukować.
Jakie informacje są gromadzone w usłudze Historia Pojazdu?
Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić samochód po VIN, to wystarczy, że zweryfikujesz dane z bazy CEPiK. Historia Pojazdu jest usługą, która to umożliwia. Po wpisaniu wymaganych danych, otrzymasz dostęp do informacji o aucie. Są one odpowiednio pogrupowane – zostały rozmieszczone w zakładkach:
Informacje – znajdziesz tu dane techniczne (np. pojemność i moc silnika, liczbę miejsc siedzących) oraz informacje o dokumentach (np. datę wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego),
Oś czasu – na osi czasu zaprezentowane są: rok produkcji auta, informacje o właścicielach, informacje o okresowych badaniach technicznych, dane o odczycie drogomierza i polisie OC,
Dane zagraniczne – możesz sprawdzić, czy za granicą samochód został odnotowany jako kradziony, złomowany czy powypadkowy.
Informacje zaprezentowane w ostatniej sekcji pochodzą z systemów zewnętrznych. W zależności od kraju dane dostarczają: Carfax i AutoDNA.
Zastanawiasz się, jak sprawdzić przebieg auta? Nie wiesz, jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone? Wszystkie te informacje możesz uzyskać bezpłatnie właśnie za pośrednictwem usługi Historia Pojazdu. To najprostszy sposób, aby zweryfikować słowa sprzedawcy i upewnić się, że pojazd, którego zakupem jesteś zainteresowany, nie jest kradziony lub powypadkowy.
Historia pojazdu z Niemiec, Holandii czy Belgii – co znajdziesz w Historii Pojazdu?
Wśród kierowców z Polski bardzo popularne są pojazdy używane z zagranicy. Chcesz kupić samochód z Niemiec, Holandii, Szwecji czy Norwegii? Również powinieneś skorzystać z usługi Historia Pojazdu. Dowiesz się z niej, czy pojazd został odnotowany w tych krajach jako:
kradziony lub złomowany,
powypadkowy lub uszkodzony – upewnisz się, czy zagraniczne urzędy nie odnotowały wypadku z udziałem samochodu lub użycia poduszki powietrznej,
niedopuszczony do ruchu,
samochód służący do odpłatnego przewozu pasażerów – taxi.
Ryzyko według AutoDNA dotyczy również błędu cyfry kontrolnej VIN i odnotowanych akcji serwisowych.
Pojazd, którego historię chcesz sprawdzić, nie jest zarejestrowany w Polsce? W takim razie zostaniesz poproszony o zalogowanie się profilem zaufanym. Po jego założeniu będziesz musiał jeszcze potwierdzić swoje dane – możesz to zrobić przez bankowość internetową (np. poprzez rachunek bankowy w Alior Banku czy PKO Banku Polskim) lub w punkcie potwierdzającym (np. urząd miasta). |
Auta, które zostały sprowadzone z zagranicy, możesz sprawdzić za pośrednictwem usługi Historia Pojazdu. Lista krajów jest coraz dłuższa, a to dzięki rozszerzeniu baz danych, z którymi współpracuje Ministerstwo Cyfryzacji. Poza samochodami z Belgii, Niemiec, Holandii czy Szwecji Historia Pojazdu pozwala też sprawdzić przeszłość aut z Francji, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Czech, Węgier, Rumunii, Danii i Norwegii.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.