Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Awaria czy wypadek na drodze może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Gdy niezbędne okaże się holowanie pojazdu, pojawić może się wiele pytań. Jak holować samochód? Ile kosztuje holowanie? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące holowania pojazdów i przypominamy obowiązujące regulacje prawne.
Czy i kiedy można holować auto – przepisy
Co do zasady holowanie samochodu osobowego po drogach publicznych jest dozwolone. Aby jednak holowanie było możliwe, pojazd musi być właściwie wyposażony. Niezbędne są:
lina do holowania – lina powinna być syntetyczna i mieć długość od 4 do 6 metrów,
kable rozruchowe – są one potrzebne, gdy doszło do wyładowania akumulatora,
trójkąt ostrzegawczy – pojazd holowany musi zostać oznaczony z tyłu po lewej stronie dobrze widocznym trójkątem ostrzegawczym.
Możliwe jest też holowanie samochodu ciężarowego, chociaż jest to znacznie trudniejsze niż w przypadku pojazdu osobowego. Jak holować samochód ciężarowy? Podstawą jest zapoznanie się z instrukcją dołączoną do auta. To właśnie w tym dokumencie producent pojazdu wskazuje, jak prawidłowo powinno odbywać się jego holowanie.
Holowanie pojazdu zostało uregulowane w art. 31 ustawy Prawo o ruchu drogowym (tzw. kodeksie drogowym). |
Nie zawsze holowanie auta ma miejsce po awarii. Kodeks drogowy przyjmuje, że pojazd zostanie usunięty z drogi (odholowany) na koszt właściciela m.in.: gdy został pozostawiony w miejscu niedozwolonym, kierowca nie posiadał ubezpieczenia OC podczas kontroli lub przekroczona została masa całkowita określona w przepisach ruchu drogowego.
Holowanie pojazdu – podstawowe zasady
Jak holować auto? Podstawową kwestią jest prawidłowe zabezpieczenie holowanego pojazdu. Poza jego należytym oznaczeniem pamiętać trzeba również o tym, aby pojazd holowany i holujący zostały połączone w sposób uniemożliwiający ich rozczepienie się. Kierujący muszą też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości. Prawidłowa odległość między samochodem holującym i holowanym wynosi:
połączenie sztywne – nie więcej niż 3 m,
połączenie giętkie – od 4 do 6 m.
W kodeksie drogowym znajduje się również odpowiedź na pytanie, z jaką prędkością można holować samochód. Prędkość holowania zależy od rodzaju terenu – maksymalna prędkość holowania wynosi:
30 km/h – holowanie na obszarze zabudowanym,
60 km/h – holowanie poza obszarem zabudowanym.
Wielu kierowców ma także wątpliwości w zakresie świateł. Jakie światła powinien mieć włączone samochód holowany? W okresie niedostatecznej widoczności jego kierowca powinien włączyć światła pozycyjne. Z kolei pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania. Ta zasada dotyczy również okresu dostatecznej widoczności.
W pojeździe holowanym powinien znajdować się kierowca mający uprawnienia do kierowania pojazdami. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd jest holowany w taki sposób, który wyklucza konieczność kierowania nim. |
Holowanie pojazdu powinno odbywać się w sposób, który nie będzie zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego. Z tego względu trasę holowania warto zaplanować z uwzględnieniem dróg o jak najmniejszym natężeniu ruchu.
Kiedy holowanie auta jest niedozwolone?
Nie zawsze holowanie samochodu jest możliwe. Kodeks drogowy zabrania holowania aut z niesprawnym układem kierowniczym lub z niesprawnymi hamulcami. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której sposób holowania wyklucza potrzebę używania tych układów.
Za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie holowania grozi mandat. Przykładowo za holowanie pojazdu z niesprawnym układem kierowniczym lub z niesprawnymi hamulcami mandat wynosi 250 zł. |
Niesprawne hamulce czy kierownica w pojeździe nie będą jedynymi przypadkami, gdy jego holowanie będzie niemożliwe. Regulacje zawarte w kodeksie drogowym zabraniają też holowania:
pojazdu za pomocą połączenia giętkiego wówczas, gdy w holowanym aucie działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a ten z kolei jest unieruchomiony,
więcej niż jednego pojazdu – przy czym wyjątkiem jest pojazd członowy,
pojazdu z przyczepą (naczepą) – jeżeli zastanawiałeś się, czy można holować samochód z przyczepą, to jest to niedopuszczalne.
Wielu kierowców zadaje sobie też pytanie, czy można holować na autostradzie. Tę kwestię również reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Holowanie na autostradzie jest możliwe tylko przez pojazdy przeznaczone do tego celu i tylko do najbliższego zjazdu lub MOP.
Ile kosztuje holowanie auta na lawecie?
Zastanawiasz się, ile kosztuje holowanie samochodu na lawecie? To rozsądne rozwiązanie, jeżeli w aucie nie posiadasz wyposażenia niezbędnego do holowania lub wolisz skorzystać z pomocy fachowców. Firmy świadczące pomoc drogową z reguły uzależniają cenę usługi od kilku parametrów, w tym przede wszystkim:
wielkości pojazdu – firmy oferujące usługę holowania samochodu na lawecie z reguły mają osobne cenniki dla aut osobowych i ciężarowych,
terenu – inne stawki za holowanie pojazdu obowiązują w mieście, a inne w terenie niezabudowanym,
liczby kilometrów – najczęściej na im większą odległość będzie holowany pojazd, tym korzystniejsza będzie stawka za pojedynczy kilometr.
Korzystasz ze starszego pojazdu lub obawiasz się, że w razie awarii nie poradzisz sobie z holowaniem auta we własnym zakresie? Kupując ubezpieczenie OC, wybierz też polisę Assistance.
Ubezpieczenie Assistance nie jest drogim ubezpieczeniem – składka za jego najtańszy wariant wynosi ok. 100 zł za rok. Wielu ubezpieczycieli oferuje też Assistance krótkoterminowe, np. na 7 czy 30 dni. |
W ramach nawet podstawowej polisy Assistance będziesz mógł skorzystać z holowania po awarii lub wypadku. W zależności od ubezpieczyciela i wybranego wariantu, limit kilometrów holowania w Polsce zazwyczaj wynosi od 150 do 250 km od miejsca zdarzenia.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.