Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Pod tajemniczo brzmiącym pojęciem house flippingu kryje się popularna metoda zarabiania na nieruchomościach, która polega na pozyskiwaniu atrakcyjnych cenowo mieszkań, celem remontu i odsprzedaży z zyskiem. House flipping w Polsce pojawił się kilka lat temu i staje się coraz chętniej praktykowanym modelem pomnażania zysków ze sprzedaży nieruchomości. Co to jest flip mieszkania, jakie są jego etapy i przede wszystkim – czy warto flipować nieruchomości?
Czym jest house flipping?
House flipping to wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych sposób pomnażania zysków ze sprzedaży nieruchomości. Idea flippingu sprowadza się do pozyskiwania atrakcyjnych cenowo nieruchomości, kolejno – remontu, a następnie odsprzedaży z zyskiem. Flipom mieszkaniowym przyświeca, więc podstawowa zasada handlu: by osiągnąć zysk, należy taniej kupować, a drożej sprzedawać. Zadaniem flippera mieszkaniowego, będzie zatem monitorowanie rynku nieruchomości, pod kątem ofert, gdzie koszt zakupu nieruchomości jest znacznie niższy, niż cena rynkowa. Potencjalna nieruchomość pod flipping, najczęściej będzie w złym stanie technicznym, ponieważ wartość nieruchomości spada, gdy ta wymaga generalnego remontu. House flipping w Polsce wciąż pozostaje niszową branżą, ale zyskuje kolejnych zwolenników, rozwijając się na rodzimym gruncie.
House flipping step-by-step
Flipping nieruchomości wydaje się być łatwym sposobem na pomnożenie zysków ze sprzedaży. Jednak aby osiągnąć zamierzony cel, należy opracować strategię, w oparciu o którą, podejmowane będą kolejne kroki. Punktem wyjścia do dalszego działania, powinno być zadanie sobie dwóch kluczowych pytań: ile jestem w stanie zainwestować oraz jakiego zysku z inwestycji oczekuję. Opracowanie strategii biznesowej ukierunkuje inwestora na nieruchomości odpowiadające jego założeniom.
Etapy house flippingu
Na proces house flippingu składają się trzy etapy:
- finding (znaleźć) – pierwszy etap, od którego zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Inwestor powinien zacząć od researchu, ze szczególnym uwzględnieniem ofert, które mieszczą się w jego budżecie. Lokal, który spełnia oczekiwania osoby zainteresowanej flippingiem, warto obejrzeć w asyście zaznajomionej ekipy remontowej, bądź architekta, którzy w oparciu o własne doświadczenie, sporządzą wstępny kosztorys inwestycji. Zakup nieruchomości powinien być poprzedzony dogłębną analizą wszystkich za i przeciw. Pamiętać należy jednak, że takie oferty szybko znikają z rynku. Kiedy wszystko przemawia na korzyść inwestycji, nie należy się długo zastanawiać. Natomiast zaraz po zakupie lokalu, warto szybko dokonać wszelkich niezbędnych formalności z tym związanych;
- fixing (naprawić) – drugi etap w procesie flippingu nieruchomości jest szczególnie istotny z punktu widzenia nabywcy. Zakupiony lokal należy, w zależności od jego pierwotnego stanu, odświeżyć, a w bardziej ekstremalnych przypadkach, generalnie wyremontować. Nieruchomość powinna być stonowana, zarówno pod względem kolorystyki wnętrz, jak i umeblowania – zwiększy to ilość potencjalnych zainteresowanych;
- selling (sprzedać) – ostatni etap, który polega na odsprzedaży nieruchomości z zyskiem. Aby do tego doszło, należy zadbać o dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. W tym celu, warto podjąć się współpracy z agencjami nieruchomości, jak również zamieszczać oferty na portalach i stronach internetowych z ogłoszeniami. Bardzo istotne jest zadbanie o dobrej jakości zdjęcia całego lokalu, wraz ze szczegółowym opisem nieruchomości.
Czy warto spróbować flippingu?
Głównym celem house flippingu jest osiągnięcie zysku po sprzedaży zakupionej wcześniej, a następnie odnowionej nieruchomości. Na powodzenie przedsięwzięcia ma wpływ wiele czynników, takich jak m.in. stan techniczny nieruchomości, jej lokalizacja czy metraż. Jak w przypadku każdej inwestycji, tak i w kwestii flipu mieszkaniowego, należy brać pod uwagę możliwe ryzyko inwestycyjne. Już w pierwszym etapie house flippingu, może dojść do pewnych zaniedbań, które rzutować będą na dalsze wydarzenia. Jeśli jednak wszystko pójdzie pomyślnie, inwestor może liczyć na zysk sięgający nawet 20 proc.
House flipping to jedna z ciekawszych metod, pozwalających na osiągnięcie szybkiego zysku, w której istotną rolę gra nie tylko doświadczenie, ale również szczęście inwestora. Należy jednak do tego tematu podchodzić z rozwagą, aby zminimalizować ryzyko strat. Flipper mieszkaniowy musi uważać na pewne pułapki, które mogą wygenerować znacznie wyższe niż pierwotnie zakładane koszty. Należą do nich:
- niedoszacowanie kosztów remontu nieruchomości lub nieprawidłowa prognoza zysków;
- niekorzystna oferta kredytowa (w przypadku finansowania transakcji z pomocą kredytu);
- nieumiejętne oszacowanie czasu wymaganego do przeprowadzenia transakcji – podpisanie umowy przedwstępnej z poprzednim właścicielem mieszkania na zbyt krótki czas;
- brak umiejętności sprzedażowych, negocjacyjnych, reklamowych.
Finansowanie flipu mieszkaniowego
Pozornie może wydawać się, że inwestowanie we flipping nieruchomości to zajęcie dla ludzi posiadających niemały budżet własny. Okazuje się, że takim sposobem zarabiania pieniędzy może zająć się praktycznie każdy, kto posiada zdolność kredytową i ma trochę zaoszczędzonych pieniędzy. Decydując się na finansowanie inwestycji z pomocą banku, warto skonsultować się z niezależnym doradcą kredytowym, który pomoże dobrać najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Wydanie własnych oszczędności będzie konieczne zarówno na opłacenie usług eksperta ds. finansów, jak i uiszczenie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym.
Idealnym kredytem dla flippera mieszkaniowego będzie oferta banku, która będzie zawierała możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, zostanie szybko sfinalizowana i nie będzie zawierała prowizji za udzielenie kredytu.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.