Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
To, ile kilometrów na rezerwie przejedziesz, jest ważną informacją - warto być świadomym, ile wynosi rezerwa paliwa w naszym aucie. Jednak nie powinniśmy czekać z tankowaniem do momentu, kiedy zapala się kontrolka rezerwy paliwa. Chodzi nie tylko o to, że może go zabraknąć w najmniej odpowiednim momencie, jazda na rezerwie może też prowadzić do uszkodzeń samochodu.
Ile kilometrów na rezerwie?
Wielu kierowców zastanawia się, a nawet sprawdza, ile wynosi rezerwa paliwa w ich samochodach. Przyjmuje się, że po zapaleniu się kontrolki rezerwy paliwa można przejechać jeszcze od kilkudziesięciu do nawet stu kilometrów. Nie są to jednak wiarygodne wyliczenia, gdyż jest duża różnica między różnymi modelami samochodów. Fiatem Punto przejedziesz na rezerwie paliwa średnio jedynie 43 km, Oplem Astrą 67 km, a Citroenem C3 - ponad 90 km. To, ile można przejechać na rezerwie zależy nie tylko od pojemności zbiornika i aktualnej ilości paliwa, ale również od wielu innych czynników. Należą do nich:
- zużycie paliwa przez twój samochód,
- szybkość jazdy,
- specyfika terenu, po którym jedziesz - jest duża różnica między autostradą, ulicami miasta, a jazdą terenową.
Pamiętaj, że nawet jeśli od zapalenia się rezerwy w samochodzie będziesz mógł przejechać nawet 100 km, to z tankowaniem nie warto czekać do ostatniej chwili.
Czy jazda na rezerwie jest bezpieczna dla silnika?
Ilość paliwa, którą pokazuje wskaźnik w twoim samochodzie, może nie odpowiadać rzeczywistej ilości pozostałej w zbiorniku. Wskaźniki paliwa są mierzone za pomocą pływaka, którego poziom zmienia się w zależności od tego, czy jesteś na wzgórzu, czy nie. Wiele też zależy od dynamiki twojej jazdy. Dlatego jeśli w aucie zapali się rezerwa paliwa, postaraj się zjechać na najbliższą stację. Zwlekanie może prowadzić do wielu problemów i poważnego uszkodzenia auta.
Jazda na głębokiej rezerwie a uszkodzenia samochodu
Do najczęstszych problemów pojawiających się, gdy nadużywasz jazdy na zbyt pustym zbiorniku, należą:
- korozja układu wtrysku paliwa - gdy zbiornik jest w większości pusty, z powodu różnicy temperatur dochodzi do kondensacji, co powoduje korozję układu wtrysku paliwa, a to z kolei prowadzi do problemów z prawidłowym działaniem silnika,
- zapychające się filtry - kiedy kończy ci się paliwo, silnik pobiera pozostałości z dna zbiornika, które zatykają filtry i pompę elektryczną,
- zbyt wysoka temperatura oleju powracającego do baku - takie zjawisko może zwłaszcza w dieslach powodować unieruchomienie silnika,
- zatarcie pompy paliwowej - może to prowadzić do spadków mocy podczas jazdy oraz problemów z rozruchem samochodu.
Rezerwa paliwa a dojazd do stacji
Jeżeli w twoim baku zostało już niewiele paliwa, aby dojechać do najbliżej stacji paliw, musisz przejść na bardziej ekonomiczną jazdę. Dzięki tym czynnościom na pewno więcej km przejedziesz na rezerwie:
- wyłącz klimatyzację,
- utrzymuj stałą prędkość,
- zmieniaj biegi w odpowiednim momencie,
- staraj się hamować skrzynią biegów,
- w miarę możliwości pozbądź się zbędnego obciążenia.
Jak widzisz, nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, ile kilometrów można zrobić na rezerwie. Dużo zależy od stylu jazdy i marki auta. Nie radzimy jednak ci sprawdzać, ile wynosi rezerwa paliwa w twoim aucie przed długą podróżą, czy licząc “a może uda się dojechać”. Możesz przez to uszkodzić swój samochód, ale również unieruchomić silnik na środku ruchliwej drogi lub z dala od wszelkiej cywilizacji (w tym stacji benzynowej).
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.