Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Chcesz kupić rower dla siebie lub dziecka? Zapewne w pierwszej kolejności wybrałeś rodzaj jednośladu – szosowy, miejski lub górski. Teraz pozostaje dobrać ramę roweru do wzrostu. Poznaj wskazówki, dzięki którym będziesz wiedział, jak dobrać rower do wzrostu.
Rozmiary ram rowerowych – co trzeba wiedzieć?
Jest wiele parametrów, które należy uwzględnić przy wyborze roweru, a jednym z nich jest rozmiar ramy. Dlaczego rozmiary ram rowerowych są tak istotne? Od tego czynnika zależy:
- Twoja pozycja na rowerze. Jeżeli będziesz z ledwością dosięgał pedałów lub przyjmował nieprawidłową pozycję, to zmęczenie przyjdzie szybko. W tej sytuacji nie ma też mowy o poprawianiu wyników.
- Twoje bezpieczeństwo. Nieprawidłowa pozycja ciała w połączeniu ze zmęczeniem i dekoncentracją powodują, że wzrasta ryzyko wypadku – możesz np. spaść z roweru. Dodatkowo sterowanie pojazdem będzie utrudnione.
- Komfort korzystania z roweru. Ma on bezpośredni związek właśnie z wysokością ramy. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z kolarstwem, ból pleców czy mięśni może cię skutecznie zniechęcić do korzystania z zakupionego jednośladu.
Jakie są rozmiary ram roweru? Producenci tych pojazdów stosują różne oznaczenia – czasem jest to XS-XXL, czasem rozmiary ram podawane są w calach. Przykładowo polski producent rowerów Tabou oferuje rowery górskie (MTB) z ramami o następujących rozmiarach:
- Modele męskie – 14, 16, 18, 20, 22 i 24 cale.
- Modele damskie – 14, 16,18 i 20 cali.
Aby ułatwić wybór klientom kupującym na odległość, niektórzy producenci podają też dokładne parametry ram. Przykładem może być firma Unibike, która na swojej stronie internetowej publikuje m.in.: długość rury podsiodłowej, efektywną długość głównej rury, długość główki ramy i wysokość przekroku.
Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać ramę roweru do wzrostu, to odpowiedź jest prosta – najlepiej udać się do dobrze zaopatrzonego sklepu rowerowego, w którym będziesz mógł przetestować rowery z ramami o różnych rozmiarach. Nie masz takiej możliwości, a chcesz kupić konkretny model? Wówczas możesz skorzystać z prostego wzoru lub tabel.
Jak dobrać ramę roweru do wzrostu? Wzór
Jak dobrać rozmiar roweru? Wystarczy, że wykonasz trzy czynności:
- Stań przy ścianie i zmierz odległość między podłożem a kroczem – najlepiej z pomocą innej osoby. Aby uniknąć dodatkowych centymetrów i nie zaburzyć wyniku, na czas pomiaru zdejmij obuwie.
- Uzyskany wynik pomnóż przez jedną z podanych niżej wartości – w zależności od tego, jaki rower zamierzasz kupić. Jeżeli masz w planach zakup roweru górskiego, pomnóż wartość przez 0,57. W przypadku rowerów trekkingowych i szosowych będzie to odpowiednio 0,63 i 0,66.
- Podziel uzyskany wynik przez 2,54. W ten sposób otrzymasz wartość, którą możesz uznać za optymalny rozmiar ramy rowerowej.
Powyższy sposób nie jest jedyną odpowiedzią na pytanie, jak dobrać ramę roweru do wzrostu. Możesz też zdać się na jeszcze prostszą metodę – mowa tu o skorzystaniu z tabel, w których znajdziesz wzrost (z reguły w przedziałach) i przypisaną do niego wielkość ramy w calach.
Jak dobrać ramę roweru do wzrostu? Sklepowe tabele
Tabele rozmiarów ramy tworzą głównie sklepy, które opierają swoje wyniki na zgromadzonym doświadczeniu i danych od producentów. W praktyce oznacza to, że na stronach internetowych różnych sklepów możesz spotkać się z różnymi wartościami. Z tego względu znajdujące się w nich wyniki warto traktować jako szacunkowe.
Niektóre sklepy nie publikują jednej tabeli, ale dwie, biorąc pod uwagę m.in. płeć klienta. Jeżeli chcesz się nimi kierować, upewnij się, że zapoznajesz się z wartościami dla tego rodzaju roweru, który cię interesuje.
Opierając się na dostępnych tabelach, sprawdziliśmy rozmiar ramy, na jaką powinni zdecydować się klienci o różnym wzroście zainteresowani zakupem roweru górskiego.
|
Dobry rozmiar ramyto nie wszystko! Czuj się pewnie dzięki ubezpieczeniu
Na komfort jazdy rowerem wpływ ma jego konstrukcja, w tym rozmiar ramy. Jednak to, czy podczas przejażdżek będziesz czuł się bezpiecznie, zależy też od tego, czy kupisz ubezpieczenie. O jakiej polisie mowa?
Firmy ubezpieczeniowe przygotowały dla rowerzystów różne produkty ubezpieczeniowe. Najczęściej w ramach jednego ubezpieczenia oferowana jest pomoc w wielu sytuacjach:
- Finansowa, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Jeżeli spadniesz z roweru i w konsekwencji złamiesz rękę, z polisy otrzymasz środki, które będziesz mógł przeznaczyć np. na rehabilitację.
- Finansowa, gdy uszkodzisz cudze mienie (OC w życiu prywatnym). Jeździsz rowerem głównie po mieście? Wystarczy chwila nieuwagi, aby kogoś potrącić. Koszty zniszczonego sprzętu (np. telefonu) czy odzieży zrekompensuje ubezpieczyciel.
- Techniczną, jeżeli twój rower zepsuje się podczas przejażdżki. Wystarczy powiadomić firmę ubezpieczeniową, aby na miejsce zdarzenia przyjechał fachowiec od rowerów, który pomoże ci przywrócić sprawność jednośladu.
Rosnąca popularność ubezpieczeń dla rowerzystów powoduje też, że produkty te są dostępne w atrakcyjnych cenach – ceny zaczynają się już od ok. 60 zł za rok.
Pamiętaj – dobierając ramę roweru do swojego wzrostu oraz pamiętając o akcesoriach (zwłaszcza kasku) i ubezpieczeniu, będziesz mógł czuć się bezpiecznie na każdej rowerowej wycieczce.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.