Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Samochody z automatem cieszą się coraz większym powodzeniem wśród polskich kierowców. Powodem jest m.in. wyższy komfort prowadzenia takiego pojazdu. Jak działa automatyczna skrzynia biegów i jak jeździć automatem, aby nie narazić się na kosztowną awarię? Zobacz, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na auto z automatyczną skrzynią biegów.
Jak prawidłowo jeździć automatem – oznaczenia
Z reguły zakup samochodu z automatem nasuwa kierowcom wiele pytań. Możesz zastanawiać się np., jak jeździć automatem i co oznaczają znajdujące się przy wybieraku skrzyni biegów oznaczenia. Zacząć warto od tej drugiej części, czyli objaśnienia trybów działania. Najpopularniejsze cyfry i litery znajdują się na skrzyni biegów to:
- P (z ang. parking). To tryb parkingowy, który pozwala na blokadę kół. Jest używany wówczas, gdy kierowca opuszcza auto.
- R (z ang. reverse). Umożliwia jazdę do tyłu; kierowca wybiera go, wykonując manewr jazdy wstecz.
- D (z ang. drive). To tryb pozwalający na jazdę do przodu. Biegi są dostosowywane automatycznie.
- N (z ang. neutral). To odpowiednik luzu w tradycyjnej skrzyni biegu. Kierowcy korzystający z aut z manualną skrzynią biegów muszą jednak pamiętać, że nadużywanie luzu nie jest wskazane – w ten sposób można uszkodzić skrzynię.
- W (z ang. winter). Tryb stworzony z myślą o jeździe w trudnych warunkach, np. podczas poruszania się zaśnieżonymi czy oblodzonymi ulicami.
- S (z ang. sport). Po włączeniu tego trybu skrzynia utrzymuje wyższe obroty silnika i wcześniej redukuje biegi.
- HOLD. Za pomocą tego ustawienia możliwe jest zablokowanie przełożeń.
- O/D off. Służy do wyłączenia tzw. nadbiegu – ostatniego przełożenia.
- M i +/-. Korzystając z tych ustawień, kierowca może manualnie zmieniać biegi na odpowiednio wyższy i niższy.
- 1, 2, 3. Te tryby stosuje się w sytuacjach nietypowych lub awaryjnych, np. podczas holowania przyczepy czy wyjeżdżania z zaspy.
Jak jeździć automatem? Liczba oznaczeń może cię zaskoczyć, jeżeli właśnie przesiadasz się z samochodu z manualną skrzynią biegów do auta z automatem. Pamiętaj jednak, że na co dzień nie będziesz korzystał z wszystkich wymienionych wyżej trybów. W wielu przypadkach kierowcy stosują jedynie tryby D, P i R.
Nie tylko pytanie, jak jeździć z automatyczną skrzynią biegów, trapi kierowców – wielu z nich dopytuje, jak wygląda i gdzie jest umieszczona dźwignia automatycznej skrzyni biegów? To zależy od producenta i rynku, na jaki docelowo ma trafić samochód. W autach produkowanych z myślą o rynku europejskim dźwignia skrzyni automatycznej znajduje się między fotelem kierowcy a pasażera. Z kolei w pojazdach, które mają trafić na rynek amerykański, standardem jest kontrolowanie przekładni za pomocą manetek.
Jak jeździć automatem, żeby mało palił?
Jednym z powodów, dla których kierowcy wybierają samochody z automatem, jest możliwość ograniczenia zużycia paliwa. W przypadku skrzyni automatycznej to mechanizm zamontowany w pojeździe określa, kiedy jest optymalny moment na zmianę biegu. Nie oznacza to jednak, że ty – jako kierowca – nie musisz nic więcej robić. Jak jeździć automatem ekonomicznie?
Kluczem do ecodrivingu jest uważne obserwowanie drogi. To pozwala jeździć płynnie, czyli unikać choćby nagłego hamowania. Inne zasady ekonomicznej jazdy to:
- zachowanie odległości od poprzedzającego pojazdu – w razie zmiany świateł będziesz miał możliwość hamowania silnikiem, a często nie będziesz musiał się zatrzymywać,
- dostosowanie prędkości do warunków na drodze – coraz częściej kierowcy stojący w korku „toczą się”, zamiast co chwilę ruszać i hamować,
- ruszanie bez zbędnej gwałtowności – najlepiej, aby obroty silnika mieściły się w przedziale od 2000 do 3000.
Jak jeździć ekonomicznie automatem DSG? Jeżeli na co dzień wdrażasz zasady ecodrivingu, powinieneś wiedzieć, że niektóre modele samochodów z automatyczną skrzynią biegów ułatwiają prowadzenie auta zgodnie z tą filozofią. Przykładem mogą być pojazdy wyposażone w dwusprzęgłową przekładnię DSG – ma ona funkcję dedykowaną kierowcom kierującym się zasadami ecodrivingu.
Twój samochód z automatyczną skrzynią biegów został uszkodzony w kolizji drogowej? Pamiętaj, że z OC sprawcy masz prawo otrzymać samochód zastępczy. Udostępnione ci auto powinno być tej samej lub zbliżonej klasy i – w tym przypadku – posiadać też automat.
Jak jeździć samochodem z automatem – na co uważać?
Koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów mogą być wysokie. Jak jeździć automatem, aby go nie uszkodzić? Pamiętaj o następujących wskazówkach:
- korzystaj z przełożeń tylko wtedy, gdy jest to niezbędne – w przypadku automatycznej skrzyni biegów nie powinieneś mieć ręki niemal prawie cały czas na drążku (jak ma to miejsce przy manualnej skrzyni biegów),
- nie korzystaj z trybu N (luz) w czasie jazdy – ten tryb ma inne zastosowanie niż w autach z manualną skrzynią biegów; wykorzystuje się go np.podczas awarii, aby przepchnąć pojazd z jezdni na pobocze,
- nie wybieraj ustawienia R (tryb wsteczny) lub P (tryb parkingowy) w czasie jazdy – tę czynność powinieneś wykonać dopiero po zatrzymaniu samochodu; wybór trybu P nawet przy niewielkiej prędkości spowoduje, że auto nagle się zatrzyma, a to może uszkodzić skrzynię biegów,
- holuj przyczepę tylko po upewnieniu się, że auto jest wyposażone w chłodnicę oleju przekładniowego – w przeciwnym razie może dojść do jego przegrzania,
- wymieniaj olej zgodnie z zaleceniami producenta – w przypadku samochodów z automatem wymiana oleju jest z reguły niezbędna po przejechaniu 60 tys. km.
Równie ważna jest zmiana przyzwyczajeń podczas ruszania samochodem. Jeżeli dotychczas po uruchomieniu auta od razu ruszałeś, powinieneś dać skrzyni automatycznej ok. jedną lub dwie minuty na rozgrzanie.
Podczas przesiadki z samochodu ze skrzynią manualna na auto wyposażone w skrzynię automatyczną odczuwalny jest brak pedału sprzęgła. Aby zapobiec sytuacji jednoczesnego naciskania gazu i hamulca, te pedały powinieneś w dalszym ciągu obsługiwać jedynie prawą nogą.
Jak jeździć automatem zimą?
Być może jeździłeś dotychczas automatem jedynie w sezonie letnim i zastanawiasz się, jak jeździć automatem po zimie. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby zachować odstęp od innych uczestników ruchu drogowego. To może skutecznie uchronić przed kolizją, gdyby okazało się, że nawierzchnia drogi jest oblodzona. Podczas ruszania skorzystaj z trybu zimowego (W) – moc przekazywana na koła będzie niższa, a to z kolei może zapewnić stabilny start.
Jak jeździć automatem w górach, gdzie ryzyko wystąpienia śniegowych zasp jest duże? Opisany wyżej tryb zimowy nie będzie pomocny, gdy samochód wpadnie w taką zaspę. Wówczas dużo łatwiej będzie wydostać samochód z pułapki, korzystając z blokowania przełożenia.
Czy wiesz, że możesz zdecydować się na kurs jazdy kat. B na automatycznej skrzyni biegów? Różnica między takim kursem a zwykłym kursem na kat. B sprowadza się do tego, że na odwrocie dokumentu prawa jazdy znajdzie się informacja o uprawnieniu do kierowania autami wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów.
Automatyczna skrzynia biegów – co jeszcze warto wiedzieć?
Z roku na rok po polskich drogach porusza się coraz więcej aut wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Jeszcze kilkanaście lat temu automatyczne skrzynie były montowane przede wszystkim w pojazdach z wyższych segmentów, np. limuzynach. Dziś jednak wybór jest szerszy – w automaty są wyposażone również pojazdy klasy A (np. Skoda Citigo Ambition, Citroen C1 Feel, Hyundai i10 Access) czy B (np. Suzuki Swift Premium Plus, Kia Rio M, Opel Corsa E).
Powodem, dla którego coraz więcej kierowców przekonuje się do automatycznej skrzyni biegów, jest wygoda. Inne zalety automatu to:
- szybkość zmiany przełożeń – nowoczesne automatyczne skrzynie biegów reagują znacznie szybciej niż przeciętny kierowca; przykładem mogą być przekładnie DSG, z których korzysta Volkswagen,
- lepsza koncentracja na drodze – kierowca nie musi rozpraszać się zmianą biegów, ale może skupić się na obserwowaniu sytuacji na drodze,
- brak szarpnięć podczas zmiany biegów – zwłaszcza początkujący kierowcy mogą mieć problem z opanowaniem płynnej manualnej zmiany biegów.
Kierowcy, którzy często podróżują po nierównym terenie, doceniają z kolei wsparcie przy ruszaniu pod górkę. Ponieważ nie ma możliwości, że samochód się cofnie lub silnik zgaśnie, to nie jest konieczne stosowanie hamulca ręcznego.
Koncerny samochodowe stosują w oferowanych klientom samochodach różne typy automatów. Przykładem mogą być skrzynie klasyczne. Są one montowane w autach o dużej pojemności skokowej – używają ich m.in. marki Ford i Mercedes. Z kolei niewielkich rozmiarów i dość proste przekładnie planetarne stosuje Toyota – są one montowane w autach hybrydowych.
Czy OC i AC dla auta z automatem jest droższe?
Jeżeli już wiesz, jak jeździć automatem, możesz jeszcze zastanawiać się, czy ubezpieczenie samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest droższe. To zależy. Dokonując oceny ryzyka w celu wyceny składki polisy, firmy ubezpieczeniowe zwracają uwagę na szereg czynników. Dla przykładu:
- cena ubezpieczenia OC zależy od parametrów technicznych auta (model, marka, rok produkcji, aktualny stan licznika), ale również wieku i doświadczenia kierowcy – młodzi kierowcy płacą więcej, bo jeżdżą agresywniej i często przeceniają swoje umiejętności,
- cena ubezpieczenia AC również zależy od rodzaju pojazdu przyjmowanego do ubezpieczenia oraz doświadczenia i historii ubezpieczeniowej kierowcy – właściciel samochodu z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą otrzyma korzystniejszą ofertę niż młody kierowca.
Kupując OC dla samochodu z automatem, nie powinieneś zapłacić więcej niż za OC dla auta z manualną skrzynią biegów. Jednocześnie w przypadku polisy AC możesz zauważyć różnicę w wysokości składki. Dlaczego? Automatyczna skrzynia biegów ma bardziej skomplikowaną budowę. Dla kierowcy czy ubezpieczyciela oznacza to wyższy rachunek za naprawę, jeżeli dojdzie do jej uszkodzenia.
Do pakietu ubezpieczeń OC i AC możesz dokupić też dodatkowe, nieobowiązkowe polisy, zapewniając sobie w ten sposób kompleksową ochronę. Mowa o ubezpieczeniu NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) i assistance.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.