Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Zmywarka do naczyń, toster, czajnik elektryczny, pralka, suszarka do ubrań, laptop, komputer stacjonarny, ładowarki do telefonów komórkowych i tabletów – to tylko część sprzętów używanych powszechnie w gospodarstwach domowych. Wraz z postępem technologii posługujemy się coraz większą liczbą urządzeń i zużywamy coraz więcej prądu. Oszczędzanie prądu wydaje się w dzisiejszych czasach koniecznością nie tylko z uwagi na domowy budżet, ale również na ekologię.
Jak oszczędzać energię w domu – zasady ogólne
Pobór prądu przez urządzenia
Warto na wstępie uświadomić sobie, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia. Poza weryfikacją, jaką mają moc, należy przeanalizować, jak często i jak długo ich używamy. Takie podsumowanie pomocne jest w określeniu, które urządzenia w naszym gospodarstwie domowym są najbardziej „prądożerne” i które generują największe obciążenie finansowe. To dobry punkt wyjścia do przemyślenia, czy wszystkie sprzęty i gadżety na pewno są niezbędne i czy nie możemy się bez nich obyć.
Urządzenia w stanie spoczynku – czy pobierają prąd?
Kolejnym ważnym sposobem oszczędzania energii jest wyłączanie z sieci sprzętów, z których w danym czasie nie korzystamy. Dotyczy to między innymi ładowarek do telefonów komórkowych, które wiele osób nagminnie zostawia wpięte do sieci po naładowaniu baterii. Po odłączeniu telefonu lub tabletu nie zużywają wprawdzie dużo prądu, ale kiedy zastanawiamy się, jak zaoszczędzić na prądzie, powinniśmy mieć na uwadze, że na oszczędności składa się również wiele drobnych nawyków.
Inne przykłady oszczędzania energii w domu to wyłączanie z sieci ekspresu do kawy czy komputera. Pomocna może okazać się listwa zasilająca, która pozwala na wyłączenie jednym przyciskiem kilku nieużywanych sprzętów na raz. W dokładnym określeniu, ile dane urządzenie pobiera w stanie spoczynku oraz jaki koszt generuje, pomóc może miernik poboru energii elektrycznej.
Oświetlenie – jak zaoszczędzić na prądzie
Dobrym zwyczajem, który wspomaga oszczędzanie energii elektrycznej, jest wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywamy. Można przyjąć zasadę, że jeśli w danym pomieszczeniu nie ma nikogo dłużej niż przez pięć minut, światło nie powinno być w nim włączone. Warto również maksymalnie wykorzystywać oświetlenie naturalne. Powinniśmy brać je pod uwagę przede wszystkim przy planowaniu ulokowania w domu miejsca do pracy i nauki. Oszczędzaniu energii w domu sprzyja również wymiana żarówek na energooszczędne. Ważne są ponadto same lampy. Te starszego typu zużywają zazwyczaj znacznie więcej energii niż nowsze modele.
Oświetlenie zewnętrzne – oszczędzanie energii w domu jednorodzinnym
Decydując się na montaż oświetlenia wewnętrznego na ganku, werandzie czy w ogrodzie, warto postawić na nowoczesne rozwiązania, które będą sprzyjały oszczędzaniu prądu. Dobrym rozwiązaniem są systemy wyposażone w czujnik ruchu, który włącza światło, tylko jeśli odnotuje ruch w otoczeniu. Kiedy nie ma nas w pobliżu, lampy pozostaną wyłączone.
Oszczędzanie energii elektrycznej w kuchni
Lodówka
Ulokuj lodówkę z dala od źródeł ciepła (kaloryfera, piekarnika itd.).
Nie wkładaj do lodówki gorących potraw. Sprzęt w celu wyregulowania temperatury zużywa wtedy więcej prądu.
Nie trzymaj drzwi od lodówki długo otwartych oraz dbaj o czystość i jakość uszczelek w drzwiach.
Zmywarka
Przy zakupie zmywarki zwróć uwagę, czy ma funkcję ECO, która pozwala na efektywne mycie przy jednoczesnym zminimalizowaniu poboru energii elektrycznej i wody.
Włączaj zmywarkę tylko wtedy, kiedy jest w pełni załadowana.
Wybieraj program adekwatny do zabrudzenia naczyń. Jeśli nie wymagają solidnego długiego mycia w wysokiej temperaturze, wystarczy krótki cykl.
Płyta indukcyjna
Kiedy gotujesz, przykrywaj garnek pokrywką. Skraca to czas gotowania i pozwala na zaoszczędzenie około 30 proc. energii.
Rozmiar garnka dopasowuj do wielkości obszaru grzejnego, co zapobiegnie niepotrzebnym stratom energii.
Używaj tylko starannie umytych garnków. Zabrudzone dno naczynia może powodować nawet o 40 proc. większe zużycie energii.
Czajnik elektryczny
Jeśli masz możliwość gotowania na gazie, zrezygnuj z czajnika elektrycznego. Jest mało ekonomiczny.
Nie gotuj większej ilości wody, niż ta, której na bieżąco potrzebujesz.
Kiedy kupujesz czajnik, wybierz model z płytą grzewczą, a nie grzałką. Czajniki z grzałką zużywają więcej energii elektrycznej.
Jeśli masz czajnik z grzałką, nie zapominaj o jej regularnym odkamienianiu. Zanieczyszczona kamieniem grzałka sprawia, że korzystanie z czajnika generuje większe zużycie prądu.
Jak oszczędzać energię elektryczną w łazience
Pralka
- Włączaj pralkę tylko wtedy, kiedy bęben jest w pełni załadowany. Niektóre nowoczesne pralki wyposażone są w funkcję ważenia wsadu.
- Jeśli rzeczy nie są mocno zabrudzone, uruchamiaj krótszy program bez prania wstępnego.
- Jeśli masz gdzie bezproblemowo suszyć pranie (szczególnie w okresie wiosenno-letnim), zrezygnuj z używania suszarki (zużywa bardzo dużo prądu).
Podgrzewanie wody
Jeśli w mieszkaniu lub domu nie ma ciepłej wody z sieci wodociągowej, stajemy przed wyborem formy ogrzewania wody. Największą moc ma ogrzewacz przepływowy, ale zapewnia największy komfort użytkowania i grzeje na bieżąco tyle wody, ile potrzebujemy zużyć. Bojler lub terma pobierają mniej prądu, ale przez dłuższy czas, bo grzeją wodę bez przerwy. Są mniej wygodne, bo po zużyciu danej ilości nagrzanej wody, nie możemy skorzystać z ciepłej wody dopóki jej kolejna partia się nie podgrzeje.
Czy wyłączać bojler elektryczny? Nie ma uniwersalnej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Po odcięciu zasilania bojler traci energię cieplną. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż odłączanie go od sieci jest regulowanie temperatury za pomocą termostatu. Wyłączanie bojlera będzie natomiast korzystne, jeśli mało przebywamy w domu.
Wybór odpowiedniej taryfy
Oprócz odpowiedniego doboru urządzeń i wprowadzenia dobrych nawyków w korzystaniu z nich, ważne jest wybranie taryfy adekwatnej do potrzeb domowników i ich zwyczajów. Dostawcy energii oferują nie tylko taryfę standardową, w której cena prądu jest stała niezależnie od pory, ale również m.in. taryfę nocną i weekendową, w przypadku których prąd jest tańszy w określonych godzinach i w określone dni. Szukając sposobów, jak zaoszczędzić energię elektryczną w domu, warto przeanalizować wnikliwie wszystkie dostępne opcje i wybrać najkorzystniejszą ekonomicznie przy własnym indywidualnym trybie życia.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.