Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Wielu kierowców zastanawia jak polerować lampy. Utrata przejrzystości reflektorów może być powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego, a co ważniejsze może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze przez jej gorsze oświetlanie. Jeżeli chcemy zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom zużytych kloszy warto odpowiednio wypolerować lampy.
Dlaczego reflektory matowieją?
Z wielu przyczyn szklane klosze reflektorów zostały wyparte przez odpowiedniki z tworzywa sztucznego. Materiał ten nie jest odporny na promieniowanie UV, a chroni je jedynie zewnętrzna powłoka ochronna. Z czasem filtr UV traci swoje właściwości na skutek m.in. uszkodzeń mechanicznych. Ponadto, wpływ na przyspieszone zużycie ma również podwyższona temperatura pracy, gdy reflektor w letnie dni jest ogrzewany przez promienie słoneczne, a także żarówkę od wewnątrz.
Polerowanie reflektora krok po kroku
Zanim zdecydujemy się na wymianę reflektorów można spróbować przywrócić im dawny wygląd poprzez polerowanie.
Najlepiej byłoby wykorzystać do tego celu polerkę mechaniczną lub wiertarkę z padem polerskim. Jeżeli lampy nie są jeszcze mocno zmatowiałe można spróbować wypolerować je ręcznie. W celu uzyskania satysfakcjonującego efektu trzeba przejść przez klika etapów.
Czyszczenie reflektorów – czynność obowiązkowa
Należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia reflektorów. Możemy wykorzystać do tego celu mokrą gąbkę. Jest to bardzo ważny etap i jeżeli nie wykonamy go dostatecznie dokładnie zepsujemy efekt końcowy. Stanie się tak, jeżeli na reflektorach zostaną drobinki piasku, które później porysują powierzchnię.
Oklejenie reflektorów
Podczas dalszych prac będą ścierane kolejne warstwy materiału z reflektorów. Jednak, aby nie przysporzyć sobie dodatkowych problemów należy okleić papierową taśmą wszystkie elementy otaczające reflektor. Gdy zaniedbamy ten krok bardzo trudno będzie uniknąć zarysowań lakieru.
Polerowanie lamp samochodowych papierem ściernym
Gdy lampa nie jest jeszcze całkowicie zmatowiała, a jedynie nieco utraciła swój połysk można pominąć ten krok.
Jednak w przeciwnym razie konieczne będzie rozpoczęcie polerowania papierem ściernym. Jaki papier należy wybrać? W zależności od stopnia zużycia lampy należy zacząć od papieru wodnego o gradacji 600 (dla reflektorów w gorszym stanie), a następnie kolejno 1000, 2000, 2500. W trakcie polerowania należy często i obficie zwilżać reflektor i papier, tak aby wypłukiwać ewentualne drobiny, które mogłyby zrobić głębokie rysy. Do kolejnych gradacji przechodzimy, gdy powierzchnia reflektora jest gładka i jednolicie zmatowiona. Nie należy wykonywać w niedokładny sposób poszczególnych etapów, ponieważ rysy po początkowych papierach nie zostaną usunięte przez kolejne, a w konsekwencji efekt końcowy będzie niezadowalający. Do szlifowania dwóch reflektorów powinno nam wystarczyć po 1 arkuszu z każdej gradacji.
Jak wypolerować lampy?
Polerowanie lamp wykonujemy po obróbce papierem ściernym lub tylko po wyczyszczeniu w przypadku gdy reflektor był w lepszym stanie wyjściowym. Do tego celu należy wykorzystać pastę polerską lekkościerną lub dedykowaną pastę do polerowania lamp. W ten sposób w jednym kroku uzyskamy pożądany efekt. W ostateczności można wypróbować polerowanie lamp pastą do zębów. Jednak taki wariant lepiej zastosować jako próbę przywrócenia właściwości reflektorom, których nie szlifowaliśmy wcześniej papierem ściernym. Wówczas nie będzie ryzyka niezadowalającego efektu wykończenia po papierze.
Wybraną pastę należy nałożyć na pad polerski i za pomocą polerki mechanicznej lub wiertarki delikatnie polerować klosz. Ważne, aby nie używać zbyt wysokiej prędkości obrotowej urządzenia. Wówczas występuje ryzyko przegrzania klosza, czego efekty będzie bardzo trudno usunąć. Polerowanie prowadzimy do momentu aż reflektor stanie się przejrzysty i błyszczący.
Czym zabezpieczyć lampy po polerowaniu?
Obecnie na rynku znajdziemy wiele powłok ochronnych, które można nanosić na odnowione reflektory. Ważne, aby przy ich stosowaniu kierować się instrukcją producenta, w ten sposób osiągniemy najlepszy rezultat.
Gdy nie zastosujemy powłoki ochronnej, a lampa znów straci blask można szybko przywrócić pożądany efekt. Jeżeli odpowiednio wcześnie zareagujemy to można pokusić się o polerowanie lamp ręcznie. Po uprzednim wyczyszczeniu i oklejeniu lampy polerujemy klosz kolistymi ruchami ściereczką z nałożoną pastą lekkościerną.
Zestaw do regeneracji lamp
Przy odnawianiu reflektorów można posłużyć się gotowym zestawem do ich regeneracji. Będzie zawierał on w zależności od marki: papier ścierny, pastę polerską, gąbkę do polerowania. Warto jednak samodzielnie skompletować zestaw, gdyż możemy niższym kosztem uzyskać lepsze rezultaty.
Jak zaoszczędzić i przywrócić reflektorom ich blask?
Każdy czasami lubi nieco zaoszczędzić. Polerowanie zużytych lamp jest na to bardzo dobrym sposobem. Zamiast wydawać kilkaset złotych na nowe reflektory, można odnowić stare za kilkadziesiąt złotych. Poprawiamy w ten sposób wygląd samochodu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy przez zwiększenie widoczności po zmroku.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.