Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Kuny to niezwykle sprytne i odważne zwierzęta, które często lubią grasować pod maskami samochodów. Zwierzęta te wyglądają bardzo sympatycznie, jednak potrafią swoimi zębami i pazurami narobić sporo szkód wokół silnika auta. Wielu właścicieli pojazdów, które nie są garażowane boryka się z niechcianym towarzystwem kun i szuka sposobu, aby przegonić je spod swoich samochodów raz na zawsze. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na to jak pozbyć się kun i nie martwić się spowodowanymi przez nie uszkodzeniami.
Dlaczego kuna chowa się w aucie?
Jeśli zastanawiasz się kiedy kuna wychodzi ze swojej nory, by odwiedzić twój samochód, to odpowiedź może cię nieco rozczarować, gdyż może się to odbywać przez cały rok. Kuny pod maskami aut szukają schronienia przed zimnem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. I choć ich najczęstsze odwiedziny zdarzają się w okresie jesienno-zimowym, to niektóre osobniki lubią szukać schronienia w autach również w okresie godowym, czyli od marca do sierpnia.
Kuny są nocnymi zwierzętami, jednak można je spotkać także w ciągu dnia. Nocą zajmują się polowaniem, szukaniem dogodnych kryjówek i strzeżeniem ich. W dzień zwykle odpoczywają w schronieniach znalezionych nocą, w tym nierzadko pod maskami samochodów. W miejscach, w których kuny śpią można znaleźć również resztki ich pożywienia, a także spore zniszczenia w postaci pogryzionych kabli czy porwanej maty wygłuszającej, co jest największą bolączką właścicieli aut.
Przysmaki kuny
Kuny żywią się głównie gryzoniami, żabami, owadami, ptakami i ich jajami, jednak nie stronią też od spożywania owoców. Kable w samochodzie nie są przysmakiem kun, jednak podgryzają je, by utorować sobie przejście do wygodnego legowiska oraz w celu pozostawienia swojego zapachu, który ma odstraszyć wrogów i zapewnić kunom bezpieczny, spokojny sen w komorze silnika. Pod maską samochodu można zatem znaleźć nie tylko resztki pożywienia kun, ale również ich sierść i dosyć nieprzyjemny zapach, który trudno jest usunąć. Nierzadko natrafić można na odchody kuny pozostawione w okolicy silnika. Jak nietrudno się domyślić, kupa kuny nie pachnie, ani nie wygląda zbyt przyjemnie. Do tego wszystkiego dodać trzeba uszkodzone węże, przewody, sondy lambda i inne podzespoły, które są mniej lub bardziej kosztowne w naprawie. Nie dziwi zatem postawa właścicieli dwuśladów chcących pozbyć się kun ze swoich samochodów.
Jak pozbyć się kuny?
Sposobów na pozbycie się kuny z samochodu jest kilka, jednak nie wszystkie muszą okazać się skuteczne. Kuny nie należą do bojaźliwych zwierząt, a do tego są dosyć uparte, dlatego każdą z przedstawionych metod trzeba powtarzać co jakiś czas, a także być cierpliwym podczas oczekiwania na efekty. Do najlepszych sposobów na kuny zaliczają się:
- odstraszające preparaty w aerozolu – to środki zapachowe, które zawierają mieszaninę intensywnie pachnących chemikaliów, które działają odstraszająco na zwierzęta. Można je kupić w sklepach zoologicznych, a ich cena waha się między 30 a 60 zł. Środek można rozpylić zarówno pod maską, jak i na oponach oraz w okolicy zaparkowanego auta,
- odstraszacze ultradźwiękowe – tego typu urządzenia emitują dźwięki niesłyszalne dla człowieka, które są niepokojące dla zwierząt. Koszt ultradźwiękowego sprzętu wynosi od 100 do 400 zł w zależności od stopnia zaawansowania technologicznego. Odstraszacz umieszcza się w samochodzie lub w jego pobliżu,
- częste mycie komory silnika – kuny rywalizują ze sobą i z innymi zwierzętami o terytorium, dlatego pod maską samochodu zostawiają swój zapach, co z kolei wabi inne osobniki do zatarcia śladów poprzedniego lokatora i oznaczenie komory silnika jako swój teren. Proces ten może właściwie nie mieć końca, dlatego warto często myć komorę silnika, aby pozbyć się zapachu zwierząt,
- domowe środki zapachowe – w walce z kunami można wypróbować także domowe środki zapachowe w postaci zawieszek. Jakiego zapachu nie lubią kuny? Zwierzęta powinien odstraszyć zapach cytrusów, zatem można umieścić pod maską np. kostkę toaletową o zapachu cytrynowym. Kuny odstraszy także zapach psa, zatem w materiałowym woreczku można umieścić sierść swojego pupila i zawiesić pod maską. Dobrym pomysłem będzie także umieszczenie w materiałowym woreczku kilku liści tzw. komarzycy, czyli rośliny o nazwie plektrantus, której zapach jest przyjemny dla człowieka, a odstraszający dla kun (i komarów). Do liści plektrantusa, dla wzmocnienia efektu, można dodać skórkę z pomarańczy lub cytryny.
Ostatecznym sposobem na pozbycie się kun jest łapanie ich do tzw. żywołapek, czyli pułapek w formie klatki, do której wstawia się smakołyk. Żywołapka zatrzaskuje się gdy zwierzę poruszy tacką, na której leży przekąska. Tego typu pułapka jest bezpieczna dla kun i innych zwierząt – nie robi im żadnej fizycznej krzywdy, jedynie pozbawia je wolności. Należy pamiętać, że kuny to zwierzęta będące w Polsce pod ochroną, dlatego w żadnym wypadku nie może im stać się krzywda. Po złapaniu kuny do żywołpaki najlepiej wywieźć zwierzę do lasu. Najlepszym i najbardziej bezpiecznym dla zwierzęcia sposobem na wyprowadzkę spod maski samochodu jest zatrudnienie specjalistycznej firmy, która w sposób humanitarny złapie i wywiezie kunę w dogodne do jej bytowania miejsce.
Warto wiedzieć, że szkody wyrządzone przez kuny w samochodzie mogą zostać objęte ochroną ubezpieczeniową autocasco. W znalezieniu najlepszej firmy ubezpieczeniowej oferującej AC zawierające ochronę przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem dzikich zwierząt pomogą ci znaleźć specjaliści z serwisu Compero.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.