Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Dopuszczalny limit punktów karnych
Przy popełnianiu jakiegokolwiek wykroczenia drogowego kierowca otrzymuje punkty karne, niezależnie od tego, czy zostanie na niego nałożony mandat. Punkty karne za wykroczenia popełnione jednocześnie przez kierowcę kontrolowanego przez policję, ulegają zsumowaniu, ale do granicy 10 punktów karnych. Punkty są usuwane z ewidencji policyjnej po roku od popełnienia konkretnego wykroczenia. Odbywa się to w sposób automatyczny, a nie na wniosek kierowcy.
Maksymalnie za jednym razem kierowca może otrzymać 10 punktów karnych, m.in. za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających i narkotyków, czy za nieudzielenie pomocy przed medycznej ofiarom wypadku.
Czy wiesz że...?
Jeśli kierowca, który posiada prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy uzbiera 24 punkty karne - straci prawo jazdy. Niższy limit obowiązuje dla kierowców posiadających dokument krócej niż rok i wynosi on zaledwie 20 punktów.
Szkolenia organizowane przez WORD
Wzmożony ruch w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego w Polsce panuje w okresie wiosennym i letnim, gdyż kierowcy chcą wziąć udział w specjalnych szkoleniach pozwalających na redukcję ilości punktów karnych na ich „koncie”. Szkolenia trwają po 6 godzin i zmniejszają pulę punktów karnych o 6. W szkoleniu można brać udział tylko raz na pół roku, a każde jest płatne - 300-350 zł od osoby.
Uwaga!
Wzięcie udziału w szkoleniach w WORD likwidujących 6 punktów karnych nie będzie skuteczne u osób, które w momencie rozpoczynania kursu przekroczyły już dozwoloną prawem liczbę punktów karnych.
Na początku szkolenia w WORD każdy uczestnik jest zobowiązany podpisać dokument, w którym poświadcza, że nie przekroczył 24 punktów karnych. Jeśli poświadczy nieprawdę, popełnia przestępstwo zagrożone karą. Przypadek każdego kierowcy biorącego udział w szkoleniu jest dokładnie sprawdzany w bazach policyjnych.
Jak wygląda szkolenie?
Szkolenia redukujące liczbę punktów karnych u kierowców prowadzą policjant z psychologiem. Kierowcy zapoznają się z:
skutkami szybkiej jazdy,
materiałami zdjęciowymi z miejsc wypadków,
skutkami i następstwami wypadków drogowych,
trybem zachowania się samochodu i ciała człowieka podczas zderzenia.
Najczęściej na kurs trzeba zapisać się z pewnym wyprzedzeniem, 3-4 tygodnie przed datą jego organizowania. Do szkolenia może przystąpić każdy kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok i nie ma na swoim koncie więcej niż 23 punktów karnych. Kurs nie kończy się egzaminem. W pierwszej kolejności kasacji podlegają przyznane kierowcy najstarsze punkty karne.
Po szkoleniu wystawiane są przez WORD dwa zaświadczenia - jedno dla kierowcy, a drugie dla policji, która po jego utrzymaniu „kasuje” 6 punktów karnych kierowcy.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.