ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak przyciemnić szyby w samochodzie?

Samochody mające przyciemnione szyby to nierzadki obrazek na drogach naszego kraju. Kiedyś stanowiły oznakę luksusu. Dzisiaj praktycznie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Nie każdy jednakże zdaje sobie sprawę, iż niewłaściwe zamontowanie może być niezgodne z obowiązującym prawem. Jak przyciemnić szyby w samochodzie? Jakie są tego zalety? Ile kosztuje przyciemnianie szyb w aucie?

 

Czy przyciemnianie szyb jest legalne? 

W zasadzie razem z pojawieniem się na rynku krajowym możliwości przyciemniania szyb we własnym pojeździe – pojawiły się w sposób automatyczny duże kontrowersje, a najważniejsze z nich dotyczyły przede wszystkim legalności takiego działania. Jednakże należy zaznaczyć, że oklejanie szyb w naszych samochodach jest zupełnie legalne, ale należy trzymać się pewnych zasad. 

Przede wszystkim materiały zastosowane do przyciemniania szyb, powinny posiadać atesty przyznane przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Należy pamiętać o ważnej zasadzie: podczas oklejania trzeba zachować 180 stopni pola widoczności dla kierowcy. 

Zachowanie właściwej, a przy tym bezpiecznej widoczności dla kierowców to klucz do odniesienia sukcesu. Inaczej mówiąc, zabronione jest oklejenie czołowej, jak i bocznych przednich szyb w aucie.

Przyciemnianie szyb – ile procent?

Jaki stopień przyciemnienia szyb wybrać? Według przepisów szyba winna zachowywać przepuszczalność światła na poziomie 75 proc., zaś boczne przednie nie mniejszą niż 70 proc. Można zatem bez przeszkód przyciemnić resztę szyb w aucie. 

Dawniej wielu spośród kierowców decydowało się na zaklejenie każdej szyby, co było niewątpliwie niezgodne z obowiązującym prawem. W dzisiejszych realiach, takie auto nie przeszłoby obowiązkowego przeglądu technicznego. Kilkanaście lat wstecz stacje diagnostyczne nie posiadały odpowiednich mierników. Jeżeli jednak przyciemnienie szyb wzbudza wątpliwości podczas kontroli drogowej przeprowadzanej przez policję, pojazd wysyłany jest na specjalistyczne badanie, zaś kierowcy odbiera się dowód rejestracyjny. 

 

Funkcjonalne i wizualne plusy przyciemnienia szyb 

Wielu kierowców decyduje się na przyciemnianie szyb w aucie z różnych powodów. Części spośród nich zależy przede wszystkim na wizualnym efekcie takiego rozwiązania, ponieważ ciemniejsze szkło nadaje nadwoziu nieco sportowego wyglądu, dlatego przyciemnianie może zostać śmiało zaliczone do elementów wizualnego tuningu. 

Poza kwestią wyglądu, warto wymienić również korzyści funkcjonalne: 

  • ograniczenie ilości docierającego do wnętrza pojazdu promieniowania UV. Dzięki temu kabina auta nagrzewa się znacznie wolniej, zaś sama jazda jest bardziej komfortowa, tym bardziej dla osób podróżujących na tylnych siedzeniach, 
  • przyciemnione szyby dają poza tym więcej prywatności i pozwalają na ograniczenie widoczności zostawionych wewnątrz samochodu rzeczy, 
  • nie można zapomnieć także o kwestii bezpieczeństwa, ponieważ szyby oklejone folią zapobiegają ewentualnemu przedostaniu się odłamków szkła do środka auta w czasie wypadku. 

 

Ile kosztuje przyciemnianie szyb?

Rozpiętość cenowa w tym przypadku jest dosyć duża. Wszystko zależne jest od ilości szyb, które chce się obkleić, rodzaju pojazdu, krzywizny i wielkości tylnej szyby, stopnia trudności demontażu szyby, jak i niewątpliwie jakości zastosowanej folii.

Ceny wahają się w przedziale od 400 do 1000 złotych. Na przykład, zlecając specjaliście przyciemnienie szyby w aucie w wersji kombi, będziemy musieli zapłacić ok. 400 do 500 złotych. Na ogół, renomowane przedsiębiorstwa nakładają na tego typu usługi gwarancję pięcioletnią. Niektóre spośród nich zapewniają nawet gwarancję dożywotnią.

 

Montaż przyciemnianych szyb – jak samemu przyciemnić szyby?

Nie jest zalecane korzystanie z usług tanich fachowców, ponieważ można na tym stracić więcej, aniżeli zyskać. Niewątpliwie przyciemnianie szyb, można także wykonać samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Niemniej jednak należy pamiętać, że źle nałożona folia termokurczliwa może zakończyć się wysypem bąbli na szybie, czy też obecnością zmarszczek na powłoce. Nie jest to łatwe zadanie, zatem o źle zamontowaną warstwę przyciemniającą, nie jest trudno. 

Celem skutecznego i trwałego nakładania folii na szybę, należy przejść właściwe szkolenia. Jak przyciemnić szyby w aucie? Proces przyciemnienia szyby, jest bardzo skomplikowany. Poza doświadczeniem i znajomością sposobów przyciemniania, bardzo ważną częścią montowania folii, będzie zachowanie bezwzględnej czystości. Jeżeli pomiędzy folię a szybę, przedostanie się kurz czy też inne pyły – to praca zostanie wykonana w sposób niekompetentny.

Monika Słupczyńska Monika Słupczyńska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również