Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Chcesz sprawdzić, czy auto ma OC? Możesz to zrobić na 3 proste sposoby: szybko, za darmo i całkowicie przez internet. Wyjaśniamy, gdzie i jak to zrobić.
Każdy zarejestrowany samochód musi być ubezpieczony. Dotyczy to również tych aut, które w praktyce są przez ich właścicieli nieużywane, zalegając od wielu lat w garażu. Brak OC jest wykroczeniem, za które grozi kara finansowa, w wysokości zależnej od rodzaju pojazdu i czasu, w którym samochód pozostaje bez ochrony. Kierowca nie musi jednak mieć przy sobie dowodu opłacenia ostatniej składki, ani samej polisy. Od października 2018 r. nie ma obowiązku wożenia ze sobą polisy OC, podobnie jak i dowodu rejestracyjnego. Kierowcy muszą mieć przy sobie jedynie prawo jazdy. Jak zatem sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Informacje o polisie mogą pozyskać zarówno funkcjonariusze policji, jak i pozostałe osoby, przez internet.
Jeśli chcesz zdobyć pewność, że auto, które zamierzasz od kogoś kupić, albo którego kierowca uszkodził twoje auto podczas stłuczki, ma ważne OC, postępuj według naszych wskazówek.
Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony? 3 metody
1. UFG.pl
Wejdź na stronę UFG https://www.ufg.pl/infoportal/faces/pages_home-page?_afrLoop=928746995636195&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=e72klfruz_4
Przejdź do zakładki „Baza OC i AC”, a następnie kliknij „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” → „Identyfikacja umowy OC na dzień”
Wpisz numer rejestracyjny lub VIN pojazdu i uzupełnij kod weryfikacyjny z obrazka
Po wykonaniu powyższych kroków, na stronie UFG wyświetlą się podstawowe dane o pojeździe i jego ubezpieczeniu: marka i model auta, numer polisy OC i nazwa oraz dane adresowe ubezpieczyciela.
Uwaga! Jeśli chcesz poznać przebieg ubezpieczenia OC i AC (dowiedzieć się o szkodach zgłoszonych do ubezpieczalni), musisz zarejestrować się w systemie UFG. Zarejestrowani użytkownicy mogą np. pobrać zaświadczenie o bezszkodowości pojazdu.
2. Aplikacja mobilna: UFG Kup Auto
Przetwarzane dane o pojazdach UFG udostępnia nie tylko na swojej stronie internetowej, ale również w aplikacji mobilnej UFG Kup Auto. Sprawdzić, czy auto ma OC, mogą w aplikacji użytkownicy smartfonów z systemem Android i iOS.
3. CEPiK: historiapojazdu.gov.pl
Alternatywną ścieżką pozyskania danych o pojeździe jest baza CEPiK, dostępna na stronie: historiapojazdu.gov.pl. W tym przypadku dostęp do informacji jest jednak utrudniony. By je zdobyć, należy podać nie tylko numer rejestracyjny, ale i numer VIN oraz datę pierwszej auta.
Dostawcą usługi „Historia Pojazdu" jest Ministerstwo Cyfryzacji, a jej celem jest pomoc osobom, które planują zakup samochodu, motocykla lub innego pojazdu z drugiej ręki. Korzystając z tego narzędzia, nabywcy mogą otrzymać cenne wskazówki, które pomocą im właściwie ocenić stan techniczny pojazdu i potwierdzić wiarygodność sprzedawcy.
Na stronie historiapojazdu.gov.pl zainteresowany uzyska dostęp do takich informacji jak:
pojemność i moc silnika, rodzaj stosowanego w pojeździe paliwa
terminy i wyniki okresowych badań technicznych pojazdu
dodatkowych badaniach technicznych, które przechodził samochód
stan licznika, spisany podczas badania technicznego/kontroli drogowej
informację o wymianie licznika
czy pojazd jest ubezpieczony
czy pojazd doznał szkody istotnej (zarejestrowanej od 1 marca 2020 roku)
liczbę właścicieli/współwłaścicieli oraz województwo rejestracji
czy pojazd był własnością firmy lub organizacji, czy konsumenta
informację czy w przeszłości pojazd był czasowo wycofany z ruchu
Baza zawiera dane o pojazdach zarejestrowanych w Polsce.
Baza UFG: darmowa dla każdego
UFG zbiera dane nie tylko o polisach komunikacyjnych OC i AC, ale i zdarzeniach drogowych, których skutkiem jest wypłata odszkodowania z ubezpieczenia danego pojazdu. W bazie UFG rocznie pojawiają się wpisy o ok 26 mln polis (zarówno nowo zawartych, jak i odnowionych) i przeszło 1,5 mln wypadków i kolizji drogowych. Stosowne informacje trafiają do bazy bezpośrednio od ubezpieczycieli, którzy na przekazanie danych do UFG mają 14 dni. Wszystko po to, by tworzyć jeden, scentralizowany ośrodek informacji, zawierający aktualne dane o ubezpieczeniach komunikacyjnych pojazdów zarejestrowanych w Polsce.
Sprawdzić w bazie UFG ważność OC pojazdu może każdy w prosty sposób. Wystarczy znać numer rejestracyjny auta lub jego numer VIN.
Dostęp do internetowego systemu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest bezpłatny.
Jakie informacje można pozyskać?
Z bazy UFG może korzystać każdy, w różnych celach. Poszkodowani w prosty sposób mogą zweryfikować, czy sprawdza kolizji, który nie przedstawił dowodu ubezpieczenia lub uciekł z miejsca zdarzenia, ma wykupione ubezpieczenie. Podobnie – sprawdzić, czy auto ma OC mogą osoby, które zamierzają kupić pojazd z drugiej ręki. Dodatkowo mają możliwość zweryfikowania, czy zgodnie z zapewnieniami sprzedawcy, auto faktycznie jest bezwypadkowe.
Z bazy UFG można pozyskać następujące informacje:
markę, model pojazdu mechanicznego, podlegającego ubezpieczeniu OC
nazwę i adres siedziby zakładu ubezpieczeń, w którym samochód ma wykupioną polisę
numer polisy OC
Centralny ośrodek informacji UFG umożliwia wszystkim zainteresowanym sprawdzenie ciągłości ubezpieczenia OC dowolnego samochodu, ale z bazy nie pozyskamy danych o właścicielu pojazdu (nawet imienia i nazwiska czy adresu).
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.