Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Akumulator, tak jak każda bateria, po pewnym czasie traci swoje właściwości. Żadnemu kierowcy nie trzeba jednakże przypominać, że bez niego auto nie jest w stanie sprawnie działać. Trzeba zatem być przygotowanym na jego ewentualną wymianę. Kiedy powinno się założyć nową baterię? Jak wymienić akumulator w samochodzie?
Co ile wymieniać akumulator?
Nie istnieje jedna odpowiedź na powyższe pytanie. Konieczność wymiany akumulatora zależna jest od wielu czynników. Niektórzy spośród kierowców wolą zdecydowanie zapobiegać, zmieniając go profilaktycznie, inni zaś używają go, póki jest to w ogóle możliwe. Standardowa trwałość baterii samochodowej oceniana jest na cztery lub sześć lat, niemniej jednak w przypadku, kiedy zostanie ona idealnie dobrana i będzie właściwie eksploatowana, czas ten może ulec wydłużeniu.
Co skraca trwałość akumulatora?
Działa to także i w drugą stronę, zatem jeżeli się odpowiednio postaramy, możemy w znaczący sposób skrócić żywot własnego akumulatora. Nie będzie mu służyć, chociażby nierzadkie niedoładowanie i mocne rozładowywanie, nieodpowiednia naprawa, niestabilna podstawa, kiepski stan osprzętu jednostki napędowej czy brudna obudowa.
Jeżeli uda się nam uniknąć takich sytuacji, możemy spokojnie liczyć na niezawodne i długie użytkowanie akumulatora, niemniej nawet i to ma swoje granice. Kluczowa sprawa to zauważanie, kiedy zaczynamy się do nich zbliżać, żeby móc odpowiednio wcześniej zareagować. Nie musimy się jednakże obawiać, że w takim celu będzie konieczne posiadanie specjalistycznego sprzętu albo wiedzy.
Kiedy wymienić akumulator? Pierwsze oznaki świadczące o zużyciu baterii
Pierwsze oznaki świadczące o zużyciu baterii możemy dostrzec samodzielnie w czasie codziennego użytkowania samochodu.
Powinniśmy zwrócić uwagę na pracę rozrusznika w czasie rozruchu silnika. Jeżeli obroty będą wolniejsze aniżeli zwykle, może to znaczyć, że bateria dostarcza mu zbyt małą ilość prądu. Poza tym warto sprawdzić światła mijania przy wyłączonym silniku i włączonym zapłonie – jeżeli będą wyraźnie słabiej świecić, to także stanowi oznakę uszkodzonego albo rozładowanego akumulatora.
Problemy z rozruchem nie muszą mieć związku z niesprawną baterią – ich przyczyną może być także awaria rozrusznika. Celem upewnienia się, możemy chociażby podłączyć inny akumulator i sprawdzić, czy problem ciągle występuje.
Jak wymienić akumulator w samochodzie – krok po kroku?
Jak wymienić akumulator, żeby nie rozkodować radia? Akumulator w samochodzie można wymienić samodzielnie i można to zrobić postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Wymianę akumulatora należy zacząć od odłączenia masy, czyli kabla ujemnego. Dzięki temu unikniemy przypadkowych spięć baterii. Dokonując demontażu baterii, skorzystajmy z właściwej wielkości klucza francuskiego albo nasadowego. Do odkręcenia klem, w większości wypadków potrzebować będziemy klucz 10 mm. Zanim jednak odkręcimy klemy, wyłączny wszelkie odbiorniki energii elektrycznej w samochodzie, silnik i nie zostawiajmy kluczyków w aucie – centralny zamek w przypadku odłączonego akumulatora może się zaryglować w sposób automatyczny.
- Kolejną czynnością będzie odpięcie dodatniego kabla. Trzeba odkręcić mocowanie baterii i ostrożnie ją wyjąć. Baterii lepiej jest nie przechylać, gdyż znajdujący się w nich żrący elektrolit może ulec wylaniu.
- Po tym, gdy wyjmiemy akumulator warto sprawdzić, czy jego półka nie uległa korozji. Jeżeli do tego doszło, to warto przeczyścić ja za pomocą ostrej szczotki i zabezpieczyć preparatem antykorozyjnym.
- W wypadku samochodów mających rozbudowaną elektronikę i systemy multimedialne warto przemyśleć kwestię podłączenia na czasy wymiany akumulatora baterii podtrzymującej (może mieć ona mniejszą pojemność niż akumulator zamontowany standardowo w samochodzie). Dzięki temu unikniemy problemów z przeprogramowaniem multimediów i sterowników w pojeździe.
- Ostatnia czynność to wstawienie nowej baterii i solidne jej przymocowanie. Przy okazji warto, jest przeczyścić klemy. Następnie należy podłączyć kabel dodatni, później zaś ujemny. Klemy możemy również zabezpieczyć środkiem ułatwiającym przewodnictwo prądu albo techniczną wazeliną.
Jak odłączyć akumulator w samochodzie z komputerem?
W nowoczesnych samochodach z komputerowym systemem, poinformuje nas on o tym, że akumulator się rozładował – informacja powinna wyświetlić się na wyświetlaczu. W celu wymiany akumulatora w samochodzie z komputerem, należy się udać do specjalisty i odpowiedniego warsztatu, ponieważ potrzebny jest specjalistyczny sprzęt to rozpoznania parametrów.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.