ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Jak wymienić koło w samochodzie?

Jazda z przebitą oponą jest ryzykowna i niebezpieczna. Wielu kierowców na taką okoliczność wozi w bagażniku koło zapasowe. Zmiana koła w aucie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Od tego zależy bezpieczeństwo osoby, która będzie wykonywać tę czynność.

Wymiana koła w samochodzie – czynności poprzedzające

Jak zmienić koło w samochodzie? W pierwszej kolejności należy zaparkować na poboczu, przy czym najlepiej, aby było ono utwardzone. Następnie kierowca powinien zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Jak? Podstawą jest założenie kamizelki odblaskowej, włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. W przypadku tego ostatniego istotna jest odległość, w jakiej zostanie on ustawiony. Zależy ona od rodzaju drogi. Jeżeli do awarii doszło:

  • Na autostradzie lub drodze ekspresowej – trójkąt należy ustawić 100 m za pojazdem.
  • Poza obszarem zabudowanym – trójkąt należy umieścić w odległości 30-50 m za pojazdem.
  • Na obszarze zabudowanym – trójkąt należy ustawić bezpośrednio za pojazdem lub na nim (na wysokości nie większej niż 1 m).

Więcej o tym, jak poprawnie ustawić trójkąt ostrzegawczy, przeczytasz tutaj.

Do zmiany koła należy przystąpić dopiero po upewnieniu się, że w samochodzie znajduje się napompowane koło zapasowe i zestaw narzędzi niezbędnych do wymiany. Jeżeli nie, pozostaje jedynie skorzystać z posiadanego ubezpieczenia assistance lub wezwać pomoc drogową.

Holowanie na autostradzie może przeprowadzać jedynie pojazd przeznaczony do holowania. Zabronione jest holowanie samochodu przez inny pojazd, który nie jest do tego przystosowany.

 

Wymiana koła w samochodzie krok po kroku

Jeżeli kierowca dysponuje niezbędnymi narzędziami i sprawnym kołem zapasowym, może przystąpić do wymiany koła z przebitą oponą. Jak wymienić koło w aucie? Proces ten nie jest skomplikowany, chociaż kierowcy wymieniający koło po raz pierwszy, często mają wątpliwości. W celu wymiany należy:

  • Ustawić przednie koła w pozycji na wprost. To zapobiegnie stoczeniu się pojazdu z lewarka i ułatwi wymianę przedniego koła.
  • Wrzucić bieg (pierwszy lub wsteczny). Jeżeli opona wymieniana jest w samochodzie z automatyczną skrzynią biegów, to przekładnia powinna zostać ustawiona w pozycji „parkowanie”.
  • Dodatkowo zabezpieczyć pojazd. Przy samodzielnej wymianie koła kierowcy z reguły wykorzystują kamienie. Należy je umieścić pod kołami, które nie będą wymieniane.
  • Poluzować śruby w feldze. Niezbędny będzie do tego klucz do odkręcania kół. Kierowca samodzielnie wymieniający koło powinien szukać go w luce koła zapasowego.
  • Podłożyć podnośnik w miejscu do tego przeznaczonym i następnie podnieść samochód o kilka centymetrów. To pozwoli sprawdzić, czy pojazd stoi stabilnie i nie będzie problemów z wymianą niesprawnego koła.
  • Odkręcić śruby i zdjąć koło. Jeżeli odkręcanie koła samochodowego sprawia trudności, warto skorzystać z przedłużki do klucza. Najbezpieczniej jest zdjąć koło, chwytając ją po bokach – nie należy wkładać rąk między nadkole a oponę.
  • Założyć nieuszkodzone koło i następnie dokręcić śruby (nie do oporu). W pierwszej kolejności śruby należy dokręcić palcami, a dopiero następnie kluczem.
  • Opuścić samochód, ostatecznie dokręcić śruby oraz wyciągnąć spod pojazdu podnośnik.

Po zmianie koła wystarczy jeszcze usunąć kamienie (jeżeli zostały podłożone pod koła) i schować narzędzia, po czym można ruszać w dalszą drogę.

Wymiana opon na luzie czy na biegu? Koło należy zmieniać na biegu – to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdyby doszło do awarii hamulca ręcznego.

 

Wymiana opon run flat – zasady

Niektórzy kierowcy nie decydują się na standardowe opony, ale zakładają na felgi ogumienie typu run flat. Czym się ono wyróżnia? Opony run flat są tak zaprojektowane, aby w razie uszkodzenia umożliwiły kierowcy dojechanie do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego. Inaczej mówiąc, w ich przypadku nie jest konieczna samodzielna wymiana koła.

Ile kilometrów można przejechać na uszkodzonej oponie run flat? W zależności od rodzaju od 200 do nawet 500 km. Nie warto jednak  ryzykować – najlepiej po prostu dojechać do najbliższego warsztatu, którego pracownicy mają doświadczenie w wymianie opon typu run flat.

Choćzmiana koła w auciejest prostą czynnością, opona run flat powinna zostać zmieniona przez fachowca. W tym przypadku nie wystarczy podstawowy zestaw narzędzi. Jest jeszcze jeden powód, przez który nie obejdzie się bez wizyty w warsztacie wulkanizacyjnym – w autach wyposażonych w ten typ opon najczęściej nie ma miejsca na koło zapasowe.

Dlaczego warto kupić assistance wraz z OC?

Samodzielna zmiana kołanie będzie problemem dla kierowców, którzy wraz z OC kupili polisę assistance. To ubezpieczenie zapewnia, że w razie kłopotów na drodze, kierujący otrzyma pomoc ze strony fachowców, np. osób specjalizujących się na wymianie ogumienia.

W ramach assistance kierowca może liczyć na:

  • Wymianę koła na miejscu zdarzenia. Dzięki temu nie musi zastanawiać się, jak zmienić koło w samochodzie, a tuż po wymianie, może kontynuować podróż do docelowego miejsca.
  • Holowanie auta do warsztatu samochodowego. Odbywa się ono wtedy, gdy fachowcy nie mogą zmienić koła na miejscu. Przykładem może być wspomniana opona run flat i konieczność jej wymiany w warsztacie wulkanizacyjnym.

Ubezpieczenie assistance nie ogranicza się jedynie do pomocy w razie złapania „kapcia” w czasie jazdy. Kierowca, który zdecydował się na jeden z bardziej rozbudowanych wariantów assistance, może uzyskać auto zastępcze, pomoc techniczną w razie rozładowania się akumulatora, dowiezienie paliwa czy zorganizowanie noclegu.

Nad zakupem ubezpieczenia assistance warto się zastanowić, gdyż jest to produkt stosunkowo tani – ceny zaczynają się od ok. 100 zł za rok. W promocji, assistance można otrzymać gratis do ubezpieczenia OC lub pakietu OC/AC.

Klaudia Malinowska Klaudia Malinowska

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również