Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Gdy dni stają się coraz krótsze i bardziej deszczowe zaczynamy zwracać uwagę na wycieraczki. Zanim przestaną działać jak należy, warto dowiedzieć się jak wymienić wycieraczki w samochodzie. Choć jest to czynność z pozoru prosta, to czasami może wyrządzić kosztowne szkody.
Wycieraczki samochodowe – rodzaje mocowania
Wycieraczki samochodowe to jedna z najczęściej wymienianych części samochodowych. Występują w kilku rodzajach i odmianach i jeżeli chodzi o wymianę różnią się przede wszystkim sposobem mocowania.
Gdy w nowych samochodach montowano głównie wycieraczki szkieletowe, sposób mocowania opierał się na zaczepie hakowym – końcówka ramienia wycieraczki przypominała literę „U”, stąd inna nazwa to mocowanie typu „U”. Wymiana wycieraczki z takim typem mocowania jest bardzo prosta jednak niekiedy może dochodzić do niekontrolowanego odczepiania się wycieraczek z uchwytu z uwagi na zużycie ramienia lub niestaranny montaż.
Z czasem, gdy na rynek zaczęto wprowadzać wycieraczki bezprzegubowe pojawiało się coraz więcej nowych typów mocowania. Panowała całkowita dowolność, a producenci samochodów opracowywali przeróżne sposoby mocowania, takie które według nich wykazywały lepsze właściwości użytkowe od innych.
Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów mocowania wycieraczek i w celu poprawnej wymiany wycieraczek należy dokładnie określić typ, który został wykorzystany w naszym samochodzie. Można posłużyć się w tym celu internetowymi katalogami producentów wycieraczek lub skorzystać z pomocy sprzedawcy części zamiennych.
Producenci wycieraczek poradzili sobie ze dużym zróżnicowaniem rodzajów mocowań poprzez zastosowanie adapterów. Wycieraczki coraz częściej mają wymienne mocowania, a dołączone do zestawu adaptery pozwalają na montaż w niemal każdym samochodzie (w zależności od ilości adapterów).
Po co wymieniać wycieraczki samochodowe?
Warto zainteresować się stanem wycieraczek jeszcze przed niesprzyjającą pogodą, kiedy będą naprawdę potrzebne. Wycieraczki powinno się wymieniać przynajmniej co roku, najlepiej przed okresem jesienno-zimowym. Nawet jeżeli nie posiadają widocznych uszkodzeń to guma piór wycieraczek mogła już utracić swoje właściwości i wycieraczki będą gorzej zbierać wodę. Dodatkowo zużyte wycieraczki mogą rysować szybę, co znacznie pogorszy widoczność, zwłaszcza podczas jazdy po zmroku. Wówczas bardzo trudno będzie doprowadzić szybę do pierwotnego stanu.
Powody do wymiany wycieraczek, które widać na pierwszy rzut oka to:
- naderwana lub zerwana guma pióra wycieraczki,
- uszkodzona konstrukcja nośna pióra,
- uszkodzone mocowanie,
- smugi na szybie podczas pracy wycieraczek,
- podskakiwanie i piszczenie wycieraczek w czasie pracy.
Dwa ostatnie objawy nie zawsze muszą świadczyć o zużyciu wycieraczek, czasami winna może być zabrudzona, tłusta szyba.
Jak wymienić wycieraczkę w samochodzie? Kilka ogólnych wskazówek
Przed przystąpieniem do demontażu wycieraczek warto skorzystać z instrukcji zamieszczonych na opakowaniu. Każdy rodzaj mocowania będzie nieco różnił się sposobem zdejmowania wycieraczek. We wszystkich przypadkach należy jednak zachować szczególną ostrożność, tak aby przede wszystkim nie uszkodzić szyby samochodu.
Demontaż wycieraczek samochodowych obejmuje kilka kroków:
- odchylenie ramienia wycieraczki do pozycji służącej do wymiany – gdy odchylenie ramion uniemożliwia np. maska samochodu konieczne będzie ustawienie wycieraczek w pozycji serwisowej (w połowie zakresu ruchu). Można to zrobić wyłączając zapłon, gdy wycieraczki znajdą się w odpowiednim miejscu w trakcie ich pracy. Gdy ta metoda nie zadziała konieczne będzie skorzystanie z przewidzianej przez producenta specjalnej funkcji pracy wycieraczek, służącej do jej wymiany (opis będzie znajdować się w instrukcji obsługi samochodu);
- czynnością pomocniczą będzie zabezpieczenie ramienia przed niekontrolowanym złożeniem się. W ten sposób ograniczymy ryzyko zbicia szyby, gdy wycieraczka będzie zdjęta z ramienia;
- korzystając z instrukcji na opakowaniu lub ze strony internetowej producenta należy wypiąć wycieraczkę z ramienia. Dla mocowania hakowego wystarczy ustawić wycieraczkę pod pewnym kątem do ramienia i popchnąć ją w dół. Jeżeli producent nie zastosował dodatkowego zabezpieczenia wycieraczka powinna uwolnić się z ramienia.
Wymiana wycieraczek bezprzegubowych, szkieletowych, czy hybrydowych nie będzie się różniła, ważny jest tylko typ mocowania.
Jak założyć wycieraczki? Jeżeli udało się nam zdjąć wycieraczki, to robimy wszystko w odwrotnej kolejności, pamiętając o zachowaniu ostrożności. Warto zwrócić jeszcze uwagę na to, aby wycieraczka była zamontowana odpowiednią stroną. Tzn. jej elementy aerodynamiczne powinny być ustawione, tak aby powietrze w trakcie jazdy dociskało wycieraczkę do szyby.
Wymiana gumy wycieraczki jako tania alternatywa
Wycieraczki szkieletowe (z pozostałymi będzie trudniej) można również spróbować odnowić. Wystarczy do tego sama guma (za kilka złotych), która ślizga się po szybie. Jej wymiana nie jest zbyt skomplikowana, jednak zajmie więcej czasu, niż wymiana kompletnych wycieraczek. Wystarczy umiejętnie wydostać starą gumę z konstrukcji wycieraczki, nie uszkadzając przy tym uchwytów.
Taka operacja będzie miała większy sens w przypadku gdy pióro wycieraczki tylnej jest niewymienne, co ma miejsce w niektórych modelach samochodów. Wówczas warto spróbować wymienić tylko gumę wycieraczki zamiast całego ramienia z wycieraczką, które będzie o wiele droższe. Należy zachować jeszcze większą ostrożność przy wymianie, gdyż tylna wycieraczka jest najczęściej wykonana z tworzywa sztucznego, które łatwo wyłamać.
Wycieraczki to komfort i bezpieczeństwo jazdy
Obecnie wycieraczki dobrej jakości można kupić już za kilkadziesiąt złotych za komplet na szybę przednią, a najtańsze nawet za kilkanaście. Nie warto zatem zwlekać z wymianą zużytych wycieraczek, a nawet powinno się regularnie je zmieniać zanim będą posiadały widoczne ślady zużycia. W ten sposób nie zaskoczy nas ich usterka w trakcie podróży, a dodatkowo szyba w samochodzie uniknie zarysowań.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.