Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Jak zaoszczędzić na tankowaniu?
Pomimo malejących w drugiej połowie 2014 r. cen paliw, kierowcy słono płacą za tankowanie na stacjach benzynowych, zwłaszcza jeśli ich styl życia lub wykonywana praca wymagają częstych podróży samochodem. Można przy użyciu prostych metod sprawić, że nasz samochód będzie spalał mniej benzyny czy diesla na 100 km trasy niż dotychczas. Trzeba jedynie odpowiednio przygotować samochód do dłuższej trasy oraz nauczyć się zasad tzw. eco drivingu.
Czy wiesz że...?
Wykorzystując w praktyce zasady eco drivingu można średnio zaoszczędzić nawet 25-35 proc. środków przeznaczonych na paliwo. Zmniejsza się bowiem spalanie benzyny lub diesla, co przyczynia się do realnych oszczędności. W niektórych krajach eco driving jest elementem kursu na prawo jazdy.
Eco driving zyskuje na popularności, wraz ze wzrostem w ostatnich latach cen paliwa. Jest to technika jazdy samochodem nakierowana na minimalizowanie zużycia paliwa i na zmniejszenie jego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Podstawowe zasady eco drivingu
Umiejętna jazda samochodem pozwoli wypracować wysokie oszczędności na paliwie i na zmniejszenie emisji spalin przez auto. Polega ona na stosowaniu kilku zasad:
- Płynna jazda - należy unikać ostrego hamowania i gwałtownego przyspieszania, co wpływa korzystnie na trwałość silnika, hamulców i opon oraz na mniejsze zużycie paliwa.
- Dostosowanie prędkości do istniejących warunków na drodze - najbardziej ekonomiczną prędkością dla większości samochodów osobowych jest ta z zakresu od 85 do 100 km/h. Warto utrzymywać przy tym stałą prędkość samochodu, optymalną dla wybranego biegu i wysokości obrotów. Wtedy zużycie paliwa będzie najmniejsze.
- Przygotowanie samochodu do jazdy - ważne jest, aby jego kształt był aerodynamiczny. Aerodynamikę zaburzają bagażniki na dach, dlatego korzystać należy z nich tylko w razie konieczności.
- Wyłączanie zbędnych urządzeń elektrycznych - klimatyzację włączajmy wtedy, gdy jest to niezbędne, bowiem podnosi ona średnie spalanie paliwa nawet o 1 l na 100 km.
- Zadbanie o prawidłowy poziom ciśnienia w oponach - zbyt niski poziom ciśnienia obniża bezpieczeństwo, zmniejsza żywotność ogumienia nawet o 45 proc. oraz powoduje wzrost zużycia paliwa.
- Wyłączenie silnika w korku i przy przejazdach kolejowych - nie ma sensu, aby przy postoju trwającym dłużej niż minutę silnik pracował i zużywał paliwo. Można wyposażyć się w auto z systemem Start&Stop, który automatycznie wyłącza silnik podczas zatrzymania i uruchamia, jeśli kierowca naciśnie pedał gazu.
Ostatecznie, prócz zastosowania zasad eco drivingu, wielkość spalania zależy także od rodzaju paliwa zasilającego samochód, pojemności silnika czy też zastosowanych nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, np. silników o niskim pojemności z wykorzystaniem turbin - downsizing.
Oszczędności na tankowaniu mogą wynikać także z zakupu ekonomicznego, nowoczesnego pojazdu, np. z silnikiem hybrydowym, który będzie spalał nawet zaledwie 2-3 litry benzyny na 100 km. Niemniej, będzie to wiązało się z koniecznością przeprowadzenia kosztochłonnej inwestycji. Samochody hybrydowe na polskim rynku motoryzacyjnym są bowiem jak na razie bardzo drogie.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.