Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Od wielu lat bardzo popularne jest kupowanie aut w innych krajach i rejestrowanie ich w Polsce. Auta najczęściej sprowadzamy z Niemiec, ponieważ są bardziej zadbane niż w innych krajach, a także możemy nabyć je w bardziej przystępnej cenie. Wiele osób zadaje sobie pytanie jak i kiedy zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy? Jakie dokumenty będą potrzebne i ile formalności czeka po drodze? Czy odprowadzimy od tego kolejny podatek? Jak długo trwa procedura rejestracji auta z innego kraju?
Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z Niemiec lub innego kraju?
Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy to koszt 256 złotych. Mieści się w tym opłata za dowód rejestracyjny, znaki legalizacyjne, nalepkę na szybę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Jeżeli nie jesteśmy właścicielem pojazdu tylko pełnomocnikiem, kosztuje nas to dodatkowe kilkanaście złotych. Oprócz opłat za dowód rejestracyjny, tablice i nalepki musimy uiścić opłaty ewidencyjne, które wliczone są w cenę. Jeżeli chcemy stać się posiadaczami indywidualnych tablic rejestracyjnych będzie nas to kosztowało ponad 1000 złotych.
Jak zarejestrować auto z zagranicy?
Auta sprowadzonego z zagranicy nie musimy rejestrować sami, możemy zlecić to profesjonalnej firmie zajmującej się rejestracją pojazdów. Firma rejestracyjna przeprowadzi cały proces nieco szybciej, będzie to jednak dodatkowy koszt dla właściciela pojazdu.
W celu rejestracji auta z zagranicy należy złożyć odpowiednie wnioski oraz dokumenty w urzędzie, najczęściej jest to Urząd Komunikacji danego miasta lub Starostwo Powiatowe. Urząd zlokalizowany jest na terenie zameldowania obecnego właściciela pojazdu. We wniosku podajemy szczegółowe dane dotyczące auta, natomiast dowód i umowa są załącznikami do wniosku. Wnioski można składać bezpośrednio w urzędzie komunikacji lub poprzez stronę internetową. Kiedy osoba rejestrująca pojazd nie jest jego właścicielem, potrzebuje odpowiedniego upoważnienia. W skład dokumentów wchodzi umowa kupna auta oraz dowód rejestracyjny pojazdu z tłumaczeniem tłumacza przysięgłego. Powinniśmy również mieć ze sobą potwierdzenie zapłaty akcyzy, czyli podatku za auto. Wymagane jest również potwierdzenie pierwszego polskiego przeglądu w postaci Potwierdzenia Badania Technicznego oraz Dokumentu Identyfikacji Pojazdu. Musimy również dostarczyć zagraniczne tablice rejestracyjne. Urząd wydaje nalepkę legalizacyjną, dzięki której można poruszać się przerejestrowanym autem po terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Urząd wydaje nam również tablice rejestracyjne, które są identyfikatorem pojazdu wpisanym w dowód rejestracyjny. Jeżeli samochód został sprowadzony spoza krajów Unii Europejskiej niezbędna do rejestracji będzie odprawa celna.
Ile czasu na przerejestrowanie auta z zagranicy?
Zarejestrować pojazd w Polsce musimy w ciągu 30 dni od zakupu. Tylko tyle ważne są zagraniczne tablice rejestracyjne na terenie naszego kraju, później musimy mieć tymczasowe wydane przez Urząd Komunikacji i ostatecznie wersję finalną tablic rejestracyjnych, które nakładają na nas obowiązek ubezpieczenia auta na minimum rok oraz posiadania dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym pojazdu. Jeżeli samochód sprowadzony z zagranicy nie posiada tablic rejestracyjnych, wówczas musimy przetransportować go lawetą. Bez ważnych tablic rejestracyjnych auto nie może poruszać się po terenie Rzeczpospolitej.
Jakie dokumenty do rejestracji auta z zagranicy?
Do przeprowadzenia procesu rejestracji samochodu z zagranicy potrzebny będzie komplet dokumentów i wniosków. Najważniejszymi dokumentami w procesie przerejestrowania auta z zagranicy są dowód rejestracyjny oraz umowa kupna samochodu. Jeżeli umowa sporządzona jest w innym języku możemy poszukać instytucji, która przetłumaczy ją w trakcie procesu rejestracji lub zrobić to na własna rękę. Potrzebna będzie również karta pojazdu oraz dowód, że auto zostało wyrejestrowane z kraju, z którego przyjechało. Do urzędu musi również trafić dowód opłacenia akcyzy oraz zagraniczne tablice rejestracyjne. Po dostarczeniu powyższego kompletu nie powinno być żadnych problemów z dalszym procesem rejestracji auta. Urząd na czas wydania ostatecznego dowodu rejestracyjnego wydaje decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, która jest ważna przez 30 dni. Dostaniemy również nalepkę kontrolną. Otrzymane dokumenty powinniśmy zwrócić przy odbiorze właściwego dowodu rejestracyjnego.
Ważnym elementem poprzedzającym rejestrację pojazdu jest sprawdzenie czy pojazd nie został skradziony. Gdyby okazało się, że samochód pochodzi z nielegalnego handlu, możemy zostać oskarżeni o paserstwo, a to wiąże się z poważnymi kosztami.
Jeżeli rejestrujemy auto jako osoba fizyczna, wystarczy okazanie dowodu osobistego w Urzędzie Komunikacji. Jeżeli zaś auto rejestrowane jest przez osobą prawną wówczas potrzebny będzie odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.
Czy akcyza jest potrzebna do rejestracji auta z zagranicy?
Po wypełnieniu wniosków i formularzy związanych z przerejestrowaniem auta zostaje naliczona akcyza, którą należy zapłacić. Wniosek należy złożyć w ciągu 14 dni daty zakupu pojazdu. Opłata akcyzowa jest liczona od wartości samochodu, zazwyczaj odbywa się w formie elektronicznej, a urząd powinien otrzymać potwierdzenie wykonania przelewu w ciągu kilku dni roboczych. Wysokość akcyzy naliczana jest w zależności od pojemności skokowej samochodu w dwóch stawkach: 3,1 proc. lub 18,6 proc. Aby osiągnąć wyższą opłatę akcyzową pojemność skokowa auta powinna wynosić powyżej 2000m3. Cena samochodu podana na fakturze lub dokumencie zakupu nie ma znaczenia przy obliczaniu akcyzy. Bierze się pod uwagę głównie uśrednioną cenę kilku podobnych samochodów z tego samego rocznika.
Jakie jeszcze opłaty będziemy musieli uiścić za auto z zagranicy?
Jak już wspominaliśmy, główną opłatą niezbędną do zarejestrowania auta z zagranicy jest akcyza, będąca jednym z najwyższych podatków, który należy wpłacić w ciągu 30 dni.
Jeżeli auto nie jest ubezpieczone w trakcie podróży do Polski, powinniśmy wykupić tymczasowe OC dla nowego samochodu. Najpóźniej w dniu zarejestrowania samochodu należy wykupić roczne ubezpieczenie OC.
Opłatą dodatkową będzie również opłacenie tłumaczenia przysięgłego dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdu takich jak umowa czy dowód rejestracyjny. Każdy samochód sprowadzony z zagranicy musi przejść przegląd - jest to kolejny wydatek, który spada na nowego właściciela pojazdu przygotowywanego do rejestracji.
Liczba formalności i opłat potrzebnych do rejestracji samochodu z Niemiec, czy innego kraju nie odstrasza naszych rodzimych kierowców, którzy coraz bardziej cenią auta sprowadzane z zagranicy. Nie sposób im się dziwić, gdyż takie pojazdy, mimo że często mają spory przebieg, zachowane są w bardzo dobrym stanie technicznym oraz wizualnym. Kupując auto poza granicami naszego kraju i doliczając do jego ceny wszystkie opłaty związane z przerejestrowaniem, otrzymamy i tak bardziej atrakcyjną sumę w porównaniu do ceny takiego samego pojazdu dostępnego na polskim rynku.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.