Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Nie mając dodatkowych uprawnień na poruszanie się zestawem pojazdów nadal możemy korzystać z haka holowniczego w naszym samochodzie. Warto jednak najpierw zastanowić się jaka przyczepa na kategorię B będzie właściwa.
Jaką przyczepę na kategorię B wybrać? Na co zwracać uwagę?
Według kodeksu drogowego posiadacz prawa jazdy kategorii B może bez dodatkowych uprawnień poruszać się samochodem z przyczepą. Musi ona być odpowiednio dobrana do pojazdu, który będzie służył do jej ciągnięcia.
Ile może ważyć przyczepa – czyli DMC w odniesieniu do samochodu
Prawo jazdy kategorii B uprawnia do poruszania się pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, teoretycznie masa zestawu również nie powinna przekroczyć tej wartości. Należy przyjrzeć się również stosunkowi mas samochodu i przyczepy. DMC samochodu nie może być mniejsze od DMC przyczepy – stosunek tych wartości ma dokładnie określoną wartość dopuszczalną i wynosi 1,33:1.
Sytuacja komplikuje się jeżeli samochód ma zbliżoną wartość DMC do 3,5 t. Ustawodawca przewiduje jednak możliwość przekroczenia tej masy dla zestawu pojazdów, gdy pojazd będzie ciągnął przyczepę lekką. Jest to przyczepa, której DMC nie przekracza 750 kg. W takim przypadku dopuszczalna możliwa masa zestawu może wynosić do 4250 kg.
Przyczepka 2-osiowa – jakie prawo jazdy?
Wbrew pozorom liczba osi nie jest wyznacznikiem możliwości kierowania zestawem tylko z kategorią B. Przyczepy dwuosiowe podlegają tym samym zasadom co odpowiedniki z jedną osią, a więc ogranicza nas tylko masa pojazdów według opisanych wyżej zasad.
Przekonanie o konieczności posiadania dodatkowych uprawnień do ciągnięcia przyczepki dwuosiowej wynika zapewne z przyczyny stosowania dodatkowej osi. Takie przyczepki mają bowiem zwiększone możliwości przewozowe poprzez dołożenie dodatkowej osi i przez to powiększenie masy możliwego ładunku.
Jakie prawo jazdy na przyczepę kempingową?
Przyczepy kempingowe często nie spełniają wymagań, dla których możliwe byłoby ich ciągnięcie tylko z kategorią B. Ich wyższe masy całkowite wymuszają również zastosowania cięższych, mocniejszych samochodów. W takim przypadku konieczne jest uzupełnienie swoich uprawnień do:
- kategorii B z kodem ograniczenia 96 – tylko egzamin praktyczny, bez kursu. Umożliwia przekroczenie masy zestawu do 4250 kg, również dla przyczepy innej niż lekka,
- kategorii B+E – egzamin praktyczny z wymaganym kursem. Daje możliwość kierowania samochodem o DMC do 3,5 t z przyczepą nieprzekraczającą masy pojazdu.
W każdym przypadku należy skontrolować możliwości samochodu, które są określone w dowodzie rejestracyjnym. Tam wskazana jest maksymalna masa przyczepy z hamulcem i bez.
Zanim będziesz holował – sprawdź czy możesz
Przed wyborem przyczepy, którą będziemy ciągnąć naszym samochodem należy dokładnie sprawdzić i wyliczyć wartości, które znajdziemy w dowodach rejestracyjnych pojazdów. Nie możemy przekroczyć ani ograniczeń nałożonych na samochód, ani też tych, które wynikają z posiadanego przez nas prawa jazdy.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.