Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Składając wniosek o wydanie dowodu osobistego czy paszportu, do urzędu musisz dostarczyć również zdjęcia. Fotografie nie mogą być jednak przypadkowe. Ustawa o dowodach osobistych szczegółowo określa zasady wydawania dowodów osobistych.
Jakie zdjęcie do dowodu osobistego, paszportu – wymiary i wymogi
Prawidłowy rozmiar zdjęcia do dowodu osobistego i paszportu to 35 mm szerokości na 45 mm wysokości. Fotografia powinna być kolorowa i nie może być wykonana wcześniej niż sześć miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego. Jakie powinno spełniać zdjęcie dowodowe?
- Na zdjęciu widoczna powinna być cała głowa (twarz powinna zajmować 70-80 proc. fotografii) oraz górna część barków.
- Twarz musi być skierowana prosto w obiektyw – niedopuszczalne jest przechylanie głowy; do wniosku o wydanie dowodu osobistego należy dołączyć zdjęcie bez uśmiechu i bez widocznych uszu.
- Urzędnicy nie mogą przyjmować zdjęć z efektem czerwonych oczu – oczy muszą być dobrze widoczne, nie mogą być zasłonięte włosami.
- Aby uniknąć problemów z rozpoznaniem, zaleca się zrobić zdjęcie bez zarostu – chyba że nie utrudnia on identyfikacji.
- Na zdjęciu może być widoczna biżuteria, ale nie może ona zasłaniać owalu twarzy – zaleca się wykonanie fotografii bez biżuterii.
- Owal twarzy musi być dobrze widoczny – na zdjęciu twarz nie powinna być widoczna z profilu.
- Nie ma ograniczeń w kwestii fryzury – może ona wychodzić poza obrys fotografii, ale nie może przesłaniać brwi czy oczu.
Zdjęcia dowodowemuszą posiadać też odpowiednie tło. Musi ono być białe, bez cieni ani elementów ozdobnych. Na fotografii nie mogą być też widoczne inne osoby.
Dowód osobisty – zdjęcie dziecka. Nie wszystkie powyższe wytyczne mają zastosowanie w przypadku fotografii do dowodu dla dziecka w wieku do pięciu lat. Ustawa o dowodach osobistych przewiduje, że dziecko może mieć np. zamknięte oczy czy być uśmiechnięte. Na fotografii nie mogą być jednak widoczne np. zabawki czy inne osoby. |
Jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego lub paszportu?
Z ustawy o dowodach osobistych wynika, że do wniosku o wydanie dokumentu tożsamości należy dołączyć aktualną fotografię „odzwierciedlającą, w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości, wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego przedstawiający ją bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami”. Od tej ogólnej zasady przewidziano jednak wyjątki.
Zdjęcia do dowodu a wada wzroku
Nosisz na co dzień okulary lub soczewki kontaktowe? Nie musisz z nich rezygnować, pozując do fotografii do dowodu osobistego czy paszportu – warunkiem jest to, aby twoje oczy były dobrze widoczne. W szkłach okularów nie może też odbijać się światło czy kolor twoich oczu.
Jeżeli masz wrodzoną lub nabytą wadę wzroku i na co dzień korzystasz z ciemnych okularów, to możesz je mieć na zdjęciu do dowodu osobistego lub paszportu. Aby jednak urzędnicy przyjęli fotografię, do wniosku będziesz musiał dołączyć dodatkowe dokumenty – orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Zdjęcia do dowodu a nakrycie głowy
Ze względu na wyznanie nosisz nakrycie głowy? Być może zastanawiasz się,jak się ubrać do zdjęcia do dowodu. Możesz mieć nakrycie głowy, o ile nie zasłania ono również twarzy.
Jeżeli do wniosku o wydanie dowodu osobistego lub paszportu dołączasz fotografię z nakryciem głowy, konieczne będzie również zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
Wspólnota wyznaniowa, do której należysz, musi być zarejestrowana w Polsce. W przeciwnym razie nakrycie głowy na fotografii do dowodu osobistego czy paszportu nie będzie dopuszczalne. |
Zdjęcia do dowodu a stan zdrowia
Nie zawsze stan zdrowia osoby wnioskującej o wydanie dowodu osobistego pozwala na spełnienie kryteriów sprecyzowanych w ustawie o dowodach osobistych. Z uwagi na stan zdrowia możesz np.:
- mieć stale zamknięte oczy,
- nie móc skierować twarzy prosto w obiektyw aparatu fotograficznego,
- mieć nienaturalny wyraz twarzy.
W tych sytuacjach nie powinieneś się przejmować. Twoje zdjęcie do dowodu osobistego nie będzie musiało spełniać standardowych wymagań – urzędnicy mają obowiązek przyjąć fotografię, którą dołączysz do wniosku.
Gdzie i jak zrobić zdjęcie do dowodu osobistego lub paszportu?
Gdzie – z uwagi na wymagania, jakie musi spełniać zdjęcie do dowodu osobistego czy paszportu – należy wykonać fotografię? Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa. Dzięki temu zyskasz pewność, że zdjęcie dołączone do wniosku o wydanie dowodu osobistego nie zostanie odrzucone.
Fotografie do dowodu można też wykonać we własnym zakresie. Jak zrobić zdjęcie do dowodu w domu? Wystarczą:
- smartfon – nie musisz posiadać profesjonalnego aparatu fotograficznego, aby wykonać zdjęcie do dowodu osobistego czy paszportu,
- kawałek jasnej ściany – aby nie pojawiły się na niej cienie, zdjęcie najlepiej zrobić z rana, gdy do pomieszczenia wpada światło naturalne.
Osoba wykonująca zdjęcia powinna zrobić ich kilka-kilkanaście, aby można było wybrać najlepsze. Ponieważ tło fotografii do dowodu osobistego czy paszportu musi być białe, to po jej wykonaniu może być jeszcze konieczna obróbka w programie graficznym.
Ile zdjęć do dowoduosobistego czy paszportu należy dołączyć do wniosku o wydanie tego dokumentu? Aktualnie wystarczy jedna fotografia. Po nowelizacji ustawy o dowodach osobistych – poza wyjątkami – wniosek o dowód osobisty będzie można złożyć wyłącznie w urzędzie. Do wniosków online dołączyć należy zdjęcie w formie elektronicznej o minimalnej rozdzielczości 492 × 633 piksele (maksymalny rozmiar 2,5 MB). Data wejścia w życie nowych przepisów nie jest jednak jeszcze znana.
Aby zminimalizować ryzyko błędów, warto skorzystać z jednej z wielu darmowych aplikacji na smartfona, których zadaniem jest wykonanie zdjęcia spełniającego formalne wymogi. Pomagają one w zakresie ustawienia odpowiedniego kadru czy tła. Aplikacja przytnie też prawidłowo fotografię, dzięki czemu zaraz po jej wykonaniu będzie można ją wydrukować.
Jaka bluzka do zdjęcia do dowodu? Na aktualnych fotografiach widoczna jest tylko górna część barków, a zatem jedynie fragment koszulki czy bluzki. Mimo to warto zadbać, aby ubiór był schludny i w neutralnym kolorze. |
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.