Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Karty paliwowe są rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb małych oraz dużych firm. Nie mogą z nich jednak korzystać klienci indywidualni. Przedsiębiorcy, którzy chcą bezgotówkowo płacić za usługi i produkty oferowane przez stacje benzynowe mogą zdecydować się na złożenie wniosku o wydanie karty paliwowej. Czym dokładnie jest karta paliwowa i jak działa?
Karta paliwowa – co to jest?
Karta paliwowa, zwana również kartą flotową, stanowi środek pozwalający na bezgotówkowe uregulowanie należności na stacji benzynowej. Swoim wyglądem przypomina ona standardowy środek płatniczy wydawany przez instytucję finansową. Karty paliwowe zostały wprowadzone w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ich największą zaletą jest możliwość regulacji należności bez gotówki. Karta stanowi dogodne rozwiązanie dla właścicieli przedsiębiorstw oraz zatrudnionych osób, korzystających ze służbowych aut. Można ją wykorzystywać płacąc za paliwo albo inne produkty oferowane przez stację benzynową. Karta paliwowa pozwala ponadto uregulować należności za przejazd autostradą, mostami i tunelami. W jej obrębie wyróżnia się środki przypisane do:
- konkretnej osoby,
- numeru rejestracyjnego auta,
- wszystkich pracowników firmy.
Gdzie można korzystać z karty paliwowej?
Z karty paliwowej można korzystać zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zakres karty uzależniony jest od konkretnego wydawcy. Orlen umożliwia płacenie za usługi i produkty na 2500 polskich stacjach benzynowych. Kartę można też wykorzystać w Niemczech, Czechach oraz na Litwie.
Międzynarodowa DKV Card pozwala natomiast na robienie zakupów w 100 tys. punktach w 45 krajach Europy. Do międzynarodowych kart paliwowych zalicza się również: E100 obsługującą 11 tys. stacji w 26 krajach oraz UTA działającą w przeszło 69 tys. punktów na terenie Europy.
Jaka jest najlepsza karta paliwowa?
Standardowe środki bezgotówkowe wydawane są bezpłatnie po złożeniu odpowiedniego wniosku. Przy wyborze najlepszej karty paliwowej należy zwrócić uwagę na minimalną liczbę tankowań, zakres terytorialny i rodzaj dostępnych usług. Orlen oferuje 4 programy dla firm – Flota, Open Drive, Biznestank i Mikroflota. Karty można wykorzystywać na 1700 stacjach. W przypadku bezgotówkowego środka Lotos klient zyskuje dostęp do:
- 500 stacji benzynowych Lotos;
- 415 punktów Shell w Polsce;
- 12 000 stacji Esso Europe w ramach Lotos Esso.
Shell zapewnia możliwość korzystania z usług 38 tys. stacji benzynowych w 34 europejskich państwach. Circle K jest dystrybutorem trzech kart – Circle K Easy Card, Circle K Polska i Circle K Europe, z których każda zawiera rabaty na paliwo, myjnię i zakupy w sklepie Circle K. BP natomiast obejmuje swoją ofertą 570 stacji BP i 360 stacji Circle K na terenie Polski (karta BP Plus), 24 tys. stacji na terenie Europy (karta BP + Aral) oraz 560 stacji BP na terenie Polski (karta Komfort Prepaid).
Wybór odpowiedniego wydawcy należy dostosować do liczby i rodzaju posiadanych aut. Jaka karta paliwowa dla małej firmy będzie najbardziej odpowiednia? Najlepszym rozwiązaniem w przypadku niewielkiego przedsiębiorstwa jest złożenie wniosku o bezgotówkowy środek płatniczy uznawany na polskich stacjach. Jako karta paliwowa dla małej firmy świetnie sprawdzi się np. BP Komfort Prepaid, gdyż nie ma narzuconych wymagań dotyczących minimalnej ilości takowanego paliwa oraz zapewnia atrakcyjne zniżki na paliwo.
Większe przedsiębiorstwa, które świadczą usługi również poza granicami Polski, powinny natomiast wybrać ofertę firmy, działającej w europejskich krajach. Jednostki te gwarantują bowiem niższe ceny za paliwo oraz uregulowanie należności za parkingi, przejazdy autostradami, serwis i naprawy aut.
Zalety karty paliwowej
Karta paliwowa gwarantuje proste i szybkie transakcje gotówkowe. Brak konieczności noszenia gotówki jest bezpiecznym rozwiązaniem, wpływającym na obniżenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Karta paliwowa ułatwia ponadto fakturowanie, co wpływa na zredukowanie formalności. Wydawcy gwarantują klientom różnorodne rabaty, obejmujące nie tylko kupowane paliwo. Karty paliwowe wielu firm podpięte są do funkcjonalnych aplikacji mobilnych, dzięki czemu można w prosty sposób kontrolować wszystkie wydatki. Karty pozwalają też na opłacenie transportu kolejowego. E100 gwarantuje ponadto:
- zwrot akcyzy za paliwo w Hiszpanii, Francji, Belgii Słowenii, we Włoszech i na Węgrzech;
- zwrot podatku w 28 państwach.
DKV oferuje natomiast możliwość skorzystanie z:
- pomocy drogowej;
- usług odprawy celnej.
Karta UTA obejmuje m.in.:
- serwisowanie;
- konwojowanie na Białorusi;
- opłaty promowe.
Jak działa karta paliwowa?
Wydawcy stworzyli prosty system oparty na kodzie PIN. Wystarczy podać go kasjerowi, poinformować o przebiegu silnika i zabrać potwierdzenie. Karty paliwowe działają na podobnych zasadach co karty kredytowe i debetowe, z tą różnicą, że pieniądze nie są pobierane z konta bankowego tylko z przedpłaconych środków lub, w niektórych przypadkach, z kredytu kupieckiego.
Karta paliwowa – dla kogo?
Karty paliwowe zostały stworzone z myślą o przedsiębiorcach dysponujących flotą samochodową. W celu ich uzyskania należy posiadać REGON i NIP. Konieczne jest dostarczenie wydawcy aktualnego odpisu KRS, opinii banku, prowadzącego konto przedsiębiorstwa, zaświadczenie ZUS i US. Dokumenty te należy załączyć do odpowiedniego wniosku. Poszczególni wydawcy mogą mieć własne zasady wydawania karty paliwowej. Należy się z nimi dokładnie zapoznać przed złożeniem wniosku. Różnice poszczególnych ofert dotyczą m.in. kosztów użytkowania i sposobu rozliczania kart paliwowych.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.