ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC

Kierowanie ruchem przez policjanta

Ruch kierowany przez policjanta może zdziwić zarówno kierowców, jak i pieszych. Powód jest prosty – sygnalizacja świetlna jest już standardem w zakresie sterowania ruchem. Mimo to warto wiedzieć, co oznaczają postawy policjanta kierującego ruchem.

 

Kiedy i jak policjant kieruje ruchem?

Z reguły policjanci z wydziału ruchu drogowego kierują ruchem drogowym, jeżeli sygnalizacja świetlna jest niesprawna. Z kierowaniem przez policję ruchem można spotkać się również wówczas, gdy na ruchliwym skrzyżowaniu doszło do wypadku. Wówczas sygnalizacja świetlna może wcale nie ułatwiać rozładowanie korka. Innym powodem kierowania ruchem przez policjanta jest chęć zapewnienia pieszym bezpieczeństwa.

Uwaga! Zarówno polecenia, jak i sygnały wydawane przez policjanta mają zawsze pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną i znakami drogowymi. Wynika to wprost z art. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Jak policjant kieruje ruchem? Policjant wydaje polecenia i sygnały. Niestety, poszczególne sygnały nie zawsze są oczywiste dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Powód jest bardzo prosty – widok policjanta kierującego ruchem drogowym jest dość rzadki. Osoby posiadające prawo jazdy mogą po czasie zapomnieć, co oznaczają poszczególne sygnały.

Postawy policjanta kierującego ruchem – co oznaczają?

Kierowanie przez policjanta odbywa się poprzez wydawanie poleceń i sygnałów. Co sygnalizuje postawa osoby kierującej ruchem? Poniżej omawiamy poszczególne sygnały wydawane przez policjantów.

 

Kierowanie ruchem przez policjanta: znaki nie wjeżdżać

Jeżeli policjant ma rozłożone ramiona, dla kierowców oznacza to zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Z kolei piesi nie mogą wchodzić na jezdnię.

źródło obrazka: https://braniewo.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/82/82-19694.jpg

 

Kierowanie ruchem drogowym przez policjanta – zmiana kierunku ruchu

O zmianie kierunku ruchu policjant informuje poprzez podniesienie jednej ręki. Kierowcy, którzy dotychczas czekali na przejazd, będą mogli za chwilę ruszyć.

źródło obrazka: https://braniewo.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/82/82-19695.jpg

 

Kierowanie ruchem przez policjanta: postawy – przywołanie pojazdu na środek skrzyżowania i wskazanie miejsca, gdzie ma się on zatrzymać

Policjant, który chce przywołać pojazd na środek skrzyżowania, wykonuje jedną ręką ruch, wskazując kierowcy, gdzie ma się zatrzymać.

źródło obrazka: https://braniewo.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/82/82-19697.jpg

 

Kierowanie ruchem przez policjanta: znaki „zielone światło” dla kierowców, którzy chcą skręcić w lewo

W pierwszej kolejności policjant wskazuje ręką pojazd, a następnie sygnalizuje kierowcy, że może on bezpiecznie wykonać skręt w lewo.

źródło obrazka: https://braniewo.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/82/82-19698.jpg

 

Kierowanie ruchem drogowym przez policjanta – stop z lewej strony

Policjant, który wyciąga w bok lewą rękę zgiętą w łokciu, a wewnętrzna strona jego dłoni jest skierowana w kierunku pojazdów, wydaje sygnał do zatrzymania się pojazdów.

źródło obrazka: https://braniewo.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/82/82-19699.jpg

 

Kierowanie ruchem przez policjanta: znaki stop z lewej strony i możliwość bezpiecznego wykonania skrętu w lewo

Policjant może również zatrzymać ruch z lewej strony, a następnie dać sygnał do opuszczenia skrzyżowania kierowcom, którzy chcą skręcić w lewo.

źródło obrazka: https://braniewo.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/82/82-19700.jpg

 

Kto oprócz policjantów może kierować ruchem drogowym?

Kierowanie ruchem drogowym realizowane jest przez osobę uprawnioną, przy czym nie zawsze jest to policjant. Ustawa Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że polecenia lub sygnały uczestnikowi ruchu drogowego mogą wydawać także funkcjonariusze innych służb, np.:

  • żołnierze Żandarmerii Wojskowej,
  • inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego,
  • funkcjonariusze Straży Granicznej,
  • umundurowani funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej,
  • strażnicy gminni, miejscy.

W praktyce rzadko zdarza się, aby funkcjonariusze inni niż policjanci kierowali ruchem. Najczęściej ma to miejsce po wypadku i do czasu przyjazdu policji. Chociaż kierowcy rzadko spotykają się z taką sytuacją, to warto pamiętać o możliwości jej wystąpienia.

Na jaki mandat można się narazić, lekceważąc sygnały dawane przez policjanta kierującego ruchem? Kierowcy mogą zostać ukarani mandatem w wysokości od 300 do 500 zł. Niższe kary czekają na pieszych, którzy zignorują wydawany sygnał – oni mogą otrzymać mandat w wysokości 100 zł.

 

Kierowanie ruchem przez policjanta – testy, gry i filmy

Jak szybko przyswoić sobie znaczenie poszczególnych gestów wykonywanych przez policjanta kierującego ruchem? Pomocne mogą być testy na prawo jazdy. Darmowe testy można bez większego trudu znaleźć na różnych stronach internetowych. Innym sposobem, aby szybko opanować zasady ruchu kierowanego przez policjanta, jest skorzystanie z dostępnych gier edukacyjnych.

Innym sposobem, aby utrwalić wiedzę z zakresu gestów wykonywanych przez policjanta kierującego ruchem, jest obejrzenie filmów instruktażowych. Część z nich została przygotowana przez policjantów. Nagrania te obrazują wiele sytuacji, dzięki czemu są niezwykle pomocne w szybkiej nauce sygnałów wydawanych przez policjantów.

Marek Pawłowski Marek Pawłowski

ikonka samochodu
Porównaj oferty OC/AC

Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.

Sprawdź swoją cenę w 5 minut.

Kalkulator OC/AC
500 tys. klientów nie może się mylić. Kup tanie OC w 5 minut.
Kalkulator OC/AC

Przeczytaj również