Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Transport drogowy to branża, która nie przestaje się rozwijać. Można posunąć się do stwierdzenia, że większość przewożonych na świecie ładunków, to ładunki przewożone mniejszymi lub większymi samochodami. Wiele firm szuka kierowców i oferuje im dogodne warunki pracy i wysokie zarobki. Czy warto zostać kierowcą zawodowym? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, jednak nie jest tak do końca.
Praca kierowcy zawodowego – na czym polega?
Praca kierowcy zawodowego polega na prowadzeniu pojazdów, którymi przewożony jest dany towar lub – w przypadku kierowców prowadzących autobusy – ludzie. Ocena ryzyka zawodowego kierowcy jest więc różna w zależności od wykonywanych obowiązków. Do głównych obowiązków kierowcy należy bezpieczne i zgodne z terminem dotarcie do celu podróży.
Pozornie nic w tym trudnego, warto jednak dopowiedzieć, że nierzadko jest to transport na przestrzeni wielu tysięcy kilometrów, praca kierowcy zawodowego najczęściej więc nie kończy się po typowych ośmiu godzinach. Oczywiście można znaleźć pracę, po której codziennie można będzie wracać do domu, najczęściej jednak praca kierowcy zawodowego wymaga długich pobytów poza domem, spania i życia w samochodzie przez wiele dni lub tygodni. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z takim systemem zatrudnienia.
Stres, nowe miejsca, konieczność reagowania na nagłe sytuacje, rozłąka z rodziną to coś, z czym kierowca zawodowy często musi się liczyć. Nie jest to więc praca dla osób mało odpornych psychicznie.
Jakie pojazdy prowadzi zawodowy kierowca?
Praca kierowcy zawodowego kojarzy się przede wszystkim z prowadzeniem pojazdu ciężarowego lub autobusu. Owszem, większość kierowców zawodowych prowadzi właśnie takie pojazdy, warto jednak dopowiedzieć, że nie jest to jedyna opcja.
Zawodowy kierowca może także prowadzić pojazdy typu bus. Przy tego typu samochodach nie jest konieczne posiadanie zawodowego prawa jazdy i dodatkowych uprawnień. Często wystarczy prawo jazdy kat. B.
Kierowca zawodowy kat. B może także liczyć na zarobki podobne do zarobków kierowcy prowadzącego ciężarówki. Plusem w tej sytuacji jest sam pojazd – prowadzenie busa jest po prostu dużo łatwiejsze. Minusem zaś brak konieczności ewidencjonowania czasu pracy przy pomocy tachografu.
Pracodawcy często wykorzystują tę sytuację niejako zmuszając kierowców do prowadzenia pojazdu przez wiele godzin. Pojawia się tu oczywiście ryzyko zmęczenia, a w konsekwencji wypadków.
Podobnie jednak jak kierowca ciężarówki, zawodowy kierowca busa musi spełniać wymagania określone przepisami prawa. Przykładem są tu choćby badania kierowców zawodowych, które trzeba regularnie przechodzić.
Kierowca ciężarówki – charakterystyka zawodu
Duże grono kierowców zawodowych to kierowcy ciężarówek. Mogą oni liczyć na zaskakująco wysokie zarobki, jednak aby móc prowadzić ciężarówki, muszą dość dużo zainwestować. Jak zostać kierowcą tira? Sporym kosztem jest uzyskanie koniecznego w takiej sytuacji prawa jazdy kat C+E. Dodatkowy koszt to także świadectwo potwierdzające kwalifikacje zawodowe kierowcy, konieczne kursy oraz badania okresowe lekarskie i psychologiczne. Ogólny koszt uzyskania uprawnień sięga nierzadko 10 tysięcy złotych.
Dodatkowo warto podkreślić, że wiele uprawnień i badań trzeba też często przedłużać, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Nierzadko jednak można uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej, pomagające w tańszym uzyskaniu tych uprawnień.
Po uzyskaniu uprawnień, problemu ze znalezieniem pracy raczej nie ma, aczkolwiek kierowca zawodowy bez doświadczenia, w tym doświadczenia na trasach międzynarodowych nie może liczyć na bardzo wysokie zarobki. Kierowcy bez doświadczenia, w celu jego zdobycia, powinni zainteresować się ofertami pracodawców szukających kierowców do transportu krajowego, lub ofertami pracy w tak zwanej podwójnej obsadzie, gdzie przy bardziej doświadczonym kierowcy można się wiele nauczyć.
Czy warto zostać kierowcą zawodowym?
Biorąc pod uwagę zarobki jak najbardziej tak, pod warunkiem, że dana osoba akceptuje także wady tego rodzaju pracy. Nie chcąc wydawać ogromnych pieniędzy na uprawnienia, bez pewności, że ten zawód się spodoba, można zacząć od pracy w charakterze zawodowego kierowcy busa.
Prowadząc taki pojazd można nabyć wiele doświadczenia, a przede wszystkim przekonać się o tym, jak wygląda specyfika pracy kierowcy zawodowego w praktyce i upewnić się, że jest to praca, którą chcemy wykonywać. Praca w charakterze zawodowego kierowcy busa, daje też szansę szybkiego zarobienia pieniędzy koniecznych do zdobycia uprawnień umożliwiających prowadzenie pojazdów ciężarowych.
Osoby akceptujące rozłąkę z bliskimi, częste pobyty poza domem i lubiące jazdę samochodem, a także poznawanie nowych miejsc, z całą pewnością sprawdza się w tej pracy i będą ją cenić. Każdy, kto monotonnej pracy powinien zatem rozważyć zostanie kierowcą ciężarówki. Ta praca może stać się prawdziwą pasją i sposobem na życie.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.