Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Jakie są klasy samochodów?
Klasy samochodów są nazywane inaczej segmentami rynkowymi i stanowią znaczne ułatwienie dla kupujących. Określone kryteria sprawiają, że konkretne modele mogą rywalizować na równych zasadach. Sprawa podziału jednak nie jest oczywista, bo kryteria są dość umowne. To właściwie producenci aut sami decydują, do jakiego segmentu zaliczyć swój model. Podział jest nieostry i bardzo często budzi kontrowersje. Czasami samochód może znajdować się na pograniczu dwóch klas. Bywają też przypadki, że auta należące do dwóch różnych klas mają takie samo podwozie, a różnią się tylko nadwoziem.
Mamy dwa duże rynki motoryzacyjne - europejski i amerykański. Każdy z nich wprowadził swój podział. W Ameryce Północnej mamy podział ze względu na cenę auta, a Europie - ze względu na wielkość.
Podział ze względu na cenę:
- auta najtańsze - np.: Fiat, Łada, Daewoo,
- auta popularne - np.: Ford, Opel, Skoda, Kia, Honda,
- auta luksusowe, premium - np.: Jaguar, Lexus, Mercedes-Benz, Lincoln,
- auta superluksusowe, superpremium - np.: Bentley, Maybach,
- auta sportowe - np.: Lotus, Porsche, Maserati,
- auta supersportowe - np.: Lamborghini, Bugatti.
Podział europejski jest komplementarny, gdyż pozwala również określić przeznaczenie auta. Wyróżniamy segmenty: A, B, C, D, E, F, S, H, J, M.
Auta małe i do większych zadań
Klasa A to małe miejskie auta. Cechuje ich niewielka pojemność silnika i moc. Świetnie sprawdzają się na zatłoczonych miejskich ulicach. To zwrotne i ekonomiczne auta, którymi wszędzie zaparkujesz. Auta tej klasy nie sprawdzą się dla większej rodziny i na dłuższych trasach.
Klasa B to również auta miejskie, ale możesz nimi w dość komfortowych warunkach podróżować na dłuższych trasach. Wyposażone są w mocniejsze silniki o pojemnościach dochodzących do dwóch litrów. Autem tej klasy może podróżować nawet do pięciu osób, ale przy większej ilości bagażu już czterem osobom może być nieco ciasno.
Auto kompaktowe - co to znaczy?
Często auta kompaktowe nazywane są też klasą średnią niższą. To obecnie jedna najpopularniejszych klas samochodów. To auta, które mają zapewnić przyjemną, komfortową jazdę czterem osobom i umożliwić im zabranie sporego bagażu w trasę. Auta te również sprawdzą się podczas codziennego użytkowania w miejskich warunkach.
Rodzina, wygoda i biznes
Klasa D to typowo rodzinne auta. Ich nadwozia to zazwyczaj typ combi lub sedan. To auta o długości powyżej czterech metrów, idealne dla dużej rodziny. Nie tylko zawieziesz nim dzieci do przedszkola i zrobisz zakupy, ale mają również wystarczająco dużo przestrzeni i świetnie się sprawdzają podczas wakacyjnej podróży. Samochody tego segmentu mają również bogate wyposażenie.
Klasa E to luksusowe auta rodzinne. Wyposażone w silniki o pojemności ponad dwóch litrów mają również zadowalające osiągi na trasie. Są to samochody lepiej wyposażone niż klasa D i dają większe poczucie bezpieczeństwa. Pojazdy te też dobrze się prezentują, więc często też wybierają je właściciele firm.
Prędkość i powiew powietrza
Klasa S to sportowe samochody. Opływowa, agresywna sylwetka i mocne silniki to cechy aut tego segmentu. Ich zadaniem jest dostarczenie przede wszystkim mocnych wrażeń i przyjemności z jazdy.
Klasa H to kabriolety. Ich charakterystyczną cechą jest składany dach. Auta te dają dużo przyjemności z jazdy przede wszystkim w ciepłe, letnie dni.
SUV-y i Vany
Klasa J to auta terenowe i SUV-y. To przede wszystkim auta zadaniowe przeznaczone do jazdy po nieubitych drogach i do jazdy off-road. Popularne szczególnie wśród mieszkańców przedmieścia.
Klasa M to vany i minivany. Auta duże i przestronne. Przewieziesz nim rodzinę, spory bagaż, a nawet materiały budowlane.
Podział samochodów na klasy ma ułatwić ich użytkownikom ich rozróżnienie i wybranie auta odpowiedniego do swoich potrzeb.
Na co zwrócić uwagę, wybierając klasę samochodu?
Każdy kierowca wybiera klasę samochodu dopasowaną do swoich potrzeb, jednak wielkość auta, jego osiągi i wyposażenie to nie jedyne cechy, na które powinien zwrócić uwagę. Niektóre parametry pojazdu mają wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale i na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego, którego posiadanie jest w Polsce obowiązkowe. Dla przykładu, im wyższa pojemność silnika samochodu, tym więcej będzie wynosiła składka polisy OC.
Nie bez znaczenia dla towarzystwa ubezpieczeniowego będą również wszelkie modyfikacje auta (tzw. tuning), zatem jeśli planujesz kupić samochód, który ma niefabrycznie zwiększoną moc silnika, musisz pamiętać, że zapłacisz więcej za OC. Kolejną cechą wpływającą na wysokość ubezpieczenia komunikacyjnego jest marka samochodu. W 2020 roku najdroższe ubezpieczenie OC posiadali właściciele samochodów marki BMW, Audi czy Mercedes. Najtańsze składki przypadały w udziale osobom posiadającym auta marki Skoda, Toyota i Fiat.
Jeśli planujesz zakup nowego samochodu, to wiesz już, na jakie klasy dzielą się auta i jakimi kryteriami kierować się podczas zakupu, by płacić niższą składkę za OC. Szukając korzystnego ubezpieczenia warto również porównać oferty kilku firm ubezpieczeniowych. Możesz to zrobić w serwisie Compero.pl, w którym znajduje się zarówno porównywarka polis OC, jak i szeroko rozbudowana oferta najlepszych ubezpieczycieli.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.