Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Kierowcy rozmawiający przez telefon komórkowy w trakcie prowadzenia pojazdu to niestety powszechne zjawisko, którego skutki mogą być opłakane. Jakie konsekwencje prawne za to grożą? Jaki mandat za telefon? W jakich okolicznościach możesz korzystać z telefonu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Przepisy ruchu drogowego dotyczące korzystania z telefonu podczas jazdy
Przepisy ruchu drogowego jednoznacznie wskazują, że kierujący pojazdem nie może korzystać z komórki wymagającej trzymania urządzenia w ręku. Co to oznacza? Możesz prowadzić rozmowę przez telefon podczas jazdy, jednak tylko z wykorzystaniem funkcji głośnomówiącej bądź specjalnej słuchawki bluetooth. Za niestosowanie się do przepisów grożą punkty karne oraz mandat.
Warto podkreślić, że ten przepis dotyczy każdej osoby, która kieruje pojazdem. Bez względu czy jest to samochód, motocykl, ciągnik rolniczy, pojazd zaprzęgowy, motorower bądź rower. W związku z tym, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego bezwzględnie powinni się do tego stosować.
Odbiór uprawnień za korzystanie z telefonu w czasie jazdy
Jeżeli jesteś młodym kierowcą, który ma prawo jazdy krócej niż rok, twój limit punktów karnych wynosi 20. Kierowcy, którzy mają dłuższy staż posiadania prawa jazdy mają do dyspozycji limit punktów 24. Po ich przekroczeniu zostaje odebrane prawo jazdy.
Należy mieć na uwadze, że punkty się kasują dopiero po upływie dwóch lat od dnia opłacenia mandatu. Jeżeli otrzymałeś mandat za rozmowę przez telefon i go nie opłaciłeś, punkty karne nie stracą ważności. Dwa takie wykroczenia wiążą się z odebraniem uprawnień młodemu kierowcy, gdyż jedna rozmowa przez telefon w czasie jazdy pojazdem to koszt 12 punktów karnych. Bardziej doświadczony kierowca nie straci prawa jazdy pod warunkiem, że nie ma żadnych innych punktów karnych na swoim koncie i w ciągu dwóch lat od opłacenia mandatu za używanie telefonu podczas jazdy nie otrzyma ani jednego punktu.
Zagrożenia na polskich drogach
Wypadki, kolizje i stłuczki to codzienność polskich dróg. Wśród przyczyn można wymienić, m.in.
brak ustąpienia pierwszeństwa,
nieadekwatna prędkość do warunków na drodze,
zachowywanie niebezpiecznej odległości od innych pojazdów,
jazda pod wpływem środków odurzających,
czy chociażby właśnie nieuważność spowodowana użytkowaniem komórki.
Sprawdzenie połączenia czy odpisanie na wiadomość to czynności, które zajmują czasem tylko ułamki sekund. Na drodze jednak każdy moment jest ważny, wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do prawdziwej tragedii. Takie czynności nie tylko zajmują rękę bądź ręce, ale ograniczają świadomość i znacząco wpływają na percepcję. Z pewnością używanie telefonu podczas jazdy nie jest dobrym pomysłem.
Ile punktów za rozmowę przez telefon możesz otrzymać?
Od września 2022 roku taryfikator punktów karnych za używanie telefonu podczas jazdy przewiduje karę wynoszącą 12 punktów, a nie jak było wcześniej – 5 punktów karnych.
Jaki mandat za rozmowę przez telefon w 2022 roku?
Mandat za używanie telefonu podczas jazdy wynosi wciąż 500 zł. Zdecydowanie tańszą i bezpieczniejszą opcją będzie sprawienie sobie zestawu głośnomówiącego i uchwytu na telefon.
Uchwyt na telefon
Jak już zostało wyżej wspomniane, przepisy nie zabraniają rozmowy przez telefon. Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Z tego względu urządzenie może być umieszczone w specjalnie zamontowanym uchwycie. Niemniej jednak, jeżeli potrzebujesz sprawdzić nawigację lub przeprowadzić dłuższą rozmowę, najrozsądniej jest się zatrzymać.
Pieszy również musi uważać
Obecnie obowiązujące przepisy również dotykają pieszych. Rozmawianie przez telefon na pasach jest obarczone widmem mandatu za używanie telefonu w wysokości 500 zł.
Drony widzą wszystko
W czasach postępu technologicznego, już nie tylko osobiste zatrzymanie przez patrol policyjny może skutkować otrzymaniem mandatu. Drony stanowią prawdziwą zmorę dla współczesnych kierowców. Dlatego nie warto próbować łamać prawa.
Korzystanie z telefonu podczas jazdy w innych krajach
Podróżując samochodem w innych krajach musisz wziąć pod uwagę obowiązujące w nich przepisy. Te mogą być znacznie bardziej surowe niż w Polsce. Niewinna rozmowa przez telefon, który trzymasz w ręce może skutkować w innym kraju nawet utraceniem prawa jazdy.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.