Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Na liście Krajowego Rejestru Długów nikt nie chciałby się znaleźć, ale nie każdy wie, że może łatwo sprawdzić, czy już nie jest na nią wpisany. Mało kto też wie, że rejestr dłużników jest doskonałym narzędziem dla banków oceniających zdolność kredytową klientów, a także dla przedsiębiorców, którzy chcą sprawdzić wiarygodność kontrahentów.
Czym jest Krajowy Rejestr Długów?
KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to platforma wymiany informacji gospodarczej, która na rynku istnieje od 18 lat. Jak sama nazwa mówi, Krajowy Rejestr Długów zajmuje się zbieraniem, przetwarzaniem oraz udostępnianiem wszelkich informacji dotyczących zadłużeń przedsiębiorstw oraz osób prywatnych. Spis obejmuje zaległości z zakresu:
- administracji (samorządy i komornicy),
- handlu (sektor budowlany i paliwowy),
- windykacji (wierzytelności),
- usług (nieruchomości i transport),
- finansów (firmy pożyczkowe i leasingowe),
- przemysłu (energetycznego oraz farmaceutycznego),
- prywatnych przedsiębiorstw (firmy).
Rejestr jest darmowy, jawny i dostępny dla wszystkich. Dzięki niemu można zweryfikować, czy potencjalny klient, partner biznesowy bądź kontrahent rzeczywiście wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych.
Kto i kiedy może się znaleźć w Krajowym Rejestrze Długów?
Przede wszystkim należy wiedzieć o tym, że do rejestru dłużników nie zostaje się wpisanym automatycznie – zgłoszenia do KDR dokonuje wierzyciel, jednak istnieją też pewne warunki, które muszą zostać spełnione. Zdarza się, że zostaje się wpisanym bez wniosku, jednak zazwyczaj ma to miejsce, gdy dojdzie do upadłości jakiejś działalności gospodarczej. Przy wnioskach wymagania do wpisu są różne dla osób będących i niebędących konsumentami.
Dla tych pierwszych warunki są następujące:
- od wezwania do zapłaty minął już miesiąc, a ona sama powinna zostać wniesiona miesiąc wcześniej;
- kwota jest równa co najmniej 200 zł;
- nie minęło jeszcze 6 lat od dnia, w którym zaistniało wymaganie zobowiązania;
- owo zobowiązanie ma stosunek prawny oraz taki wynikający z Kodeksu cywilnego, z artykułu 187.
W przypadku dłużników, którzy nie należą do konsumentów, wymagania to:
- zadłużenie wynoszące minimalnie 500 zł;
- jest wymagalne przez co najmniej 30 dni;
- wezwanie do spłaty zostało wysłane przed przynajmniej 30 dniami;
- zobowiązanie powstało na skutek umowy dotyczącej przeważnie wykonywania działalności gospodarczej.
Jak sprawdzić, czy jest się wpisanym do publicznego rejestru długów?
Na stronie Krajowego Rejestru Długów należy przejść do zakładki „Oferta dla konsumentów”. Tam możesz sprawdzić, czy znajdujesz się na liście oraz czy i ile razy byłeś na niej wyszukiwany przez inne osoby. W sytuacji, gdy nie jesteś klientem tej firmy, korzystanie z wyszukiwania jest płatne. Musisz zapłacić wówczas 14 zł za pobranie rejestru o sobie i tyle samo za informację, ile razy byłeś wyszukiwanym. Zatem gdy chcesz wiedzieć obie rzeczy, musisz zapłacić 28 zł. Jednak raz na pół roku dla osób fizycznych istnieje możliwość sprawdzenia rejestru za darmo.
Jak sprawdzić wybraną firmę w KRD?
Aby sprawdzić firmę na stronie z listą dłużników w zakładce „Oferta” należy przejść do „Sprawdź dowolną firmę w Polsce”. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się do Panelu Klienta wpisanie numeru NIP. Zainteresowany od razu otrzymuje informację zwrotną.
Jak sprawdzić swoje zadłużenie w KRD?
Siebie w rejestrze dłużników sprawdzisz tak samo, jak powyżej. Jedynie zamiast zakładki „Sprawdź dowolną firmę w Polsce” wybierz „Sprawdź siebie w bazie KRD”.
Czym jest BIK?
BIK to skrót Biura Informacji Kredytowej, czyli spółki akcyjnej tworzonej przez Związek Banków Polskich oraz same banki. Jej zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji dotyczących wszelkich zobowiązań kredytowych – zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Przykładowo, zanim podanie o pożyczkę czy kredyt zostanie przyznane lub odrzucone, najpierw dana instytucja sprawdza, czy nie zalegasz z opłatami w innym miejscu.
W Biurze Informacji Kredytowej, w przeciwieństwie do Krajowego Rejestru Długów, znajdują się także pozytywne informacje o spłataniu w terminie zobowiązań przez konsumentów i przedsiębiorców, a nie tylko (choć również) o ich zadłużeniu wobec kredytodawców. Dzięki temu instytucje finansowe oraz przedsiębiorcy mogą sprawdzić, czy osoby ubiegające się o kredyt czy też potencjalni kontrahenci są rzetelne pod względem terminowego wnoszenia opłat.
Jeśli opłaty były wnoszone w odpowiednim terminie, dobrze to świadczy o osobie starającej się na przykład o pożyczkę, a tym samym ułatwia jej otrzymanie. W BIK-u znajdują się następujące informacje:
- dane osobowe kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy;
- jego historia spłat i ewentualne zadłużenie;
- zobowiązaniach kredytowych czy pożyczkowych (ich rodzaj, waluta, okres spłaty, data powstania) wobec SKOK-ów, banków, firm pożyczkowych, jakie z BIK-iem współpracują.
Czym jest BIG?
BIG, czyli biuro informacji gospodarczej to instytucja, która gromadzi, przechowuje i udostępnia dane o dłużnikach. W Polsce działa pięć biur informacji gospodarczej, do których należy opisywany powyżej krajowy rejestr dłużników (KRD BIG S.A.), jak również:
- ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
- BIG InfoMonitor,
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG),
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT).
Każda z tych instytucji działa niezależnie od innych i prowadzi odrębną listę dłużników. Można nawet stwierdzić, że są to instytucje ze sobą konkurujące. Dla użytkowników wszystkie BIGi są jednak doskonałym źródłem informacji, dlatego chcąc sprawdzić przyszłego kontrahenta, warto sprawdzić każdy z tych rejestrów dłużników.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.