Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Kredyt oddłużeniowy to pojęcie mało znane wielu ludziom, co jest sporym błędem zważywszy na to, że nadmierne zadłużenie staje się problemem coraz większej liczby osób. Kredyt oddłużeniowy może być sposobem na rozwiązanie dotychczasowych problemów finansowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaka jest jego koncepcja i ile przynosi korzyści, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
Jakie są założenia kredytu oddłużeniowego?
Głównym założeniem kredytu oddłużeniowego jest połączenie zaciągniętych dotychczas chwilówek, pożyczek pozabankowych oraz kredytów i opłat z kart kredytowych w całość. Dzięki temu osoba zadłużona spłaca jedną ratę zamiast kilku. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość uzyskania ekstra środków na opłacenie długów, które nie widnieją w BIK-u. Kredyt oddłużeniowy umożliwia wydłużenie terminu spłaty zobowiązań i rozłożenie finalnej kwoty na dogodne raty. Dzięki temu można pozbyć się nie tylko problemów finansowych, ale także odzyskać komfort psychiczny.
Kto może skorzystać z kredytu oddłużeniowego?
O kredyt oddłużeniowy mogą ubiegać się osoby, które posiadają już zadłużenia kredytowe. Aby otrzymać pozytywną decyzję trzeba jednak spełniać jeden podstawowy warunek – posiadać dochody, które umożliwią bieżącą regulację nowego kredytu. Warunki spłaty takie jak zabezpieczenia czy okres kredytowania są ustalane indywidualnie przez osobę, która analizuje wniosek.
Kredyt oddłużeniowy ze złym BIK-iem – czy to możliwe?
Wiele osób martwi się o to, że widoczność opóźnień w systemie BIK uniemożliwi im uzyskanie kredytu oddłużeniowego. Firmy pożyczkowe postanowiły wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów i stworzyły dla nich pożyczki pozabankowe. Takie rozwiązanie umożliwia połączenie dotychczasowych zadłużeń w jedno. Dużą zaletą tej koncepcji jest uproszczenie procedur oraz skrócenie czasu oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. Taki rodzaj pożyczki daje również szersze pole negocjacji warunków, które mogą być bardziej elastyczne. Trzeba jednak zaznaczyć, że w niektórych przypadkach konieczne może być ustanowienie zabezpieczenia spłaty kredytu w postaci weksla, zastawu, czy przeniesienia praw własności.
Kredyty oddłużeniowe z zajęciami komorniczymi
Wiele osób martwi się faktem, że zajęcie komornicze skutkuje brakiem możliwości uzyskania kredytu oddłużeniowego. Należy jednak pamiętać o głównym założeniu tego rozwiązania, którym jest wyjście z niespłaconych zobowiązań. W związku z tym zajęcie komornicze nie jest problemem w kwestii uzyskania kredytu oddłużeniowego. W większości przypadków należy jednak pamiętać o spełnieniu jednego warunku – posiadania zabezpieczenia w postaci nieruchomości.
Kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń
Zabezpieczenie kredytu oddłużeniowego jest jednym z bardzo indywidualnych warunków dla tego typu rozwiązania. Kwestia zabezpieczenia w postaci nieruchomości pojawia się zazwyczaj dopiero w przypadku zajęcia komorniczego. Osoby, które nie starają się o uzyskanie kredytu oddłużeniowego z zajęciem komorniczym będą jedynie zobowiązane do wykazania otrzymywanych dochodów.
Kredyt oddłużeniowy dla rolników
Z kredytu oddłużeniowego bez żadnych problemów mogą skorzystać również rolnicy. Dzieje się tak, ponieważ dochody, które uzyskiwane są w ramach gospodarstwa rolnego również są uwzględniane przez firmy pożyczkowe. Ponadto rolnicy mogą posiadać nieruchomości oraz grunty, które mogą być brane pod uwagę, jako ewentualne zabezpieczenie. Łączna wartość nieruchomości rolnika stanowiąca zabezpieczenie do kredytu oddłużeniowego powinna przekraczać kwotę przyznanego kredytu.
Jakie dokumenty będą potrzebne?
Aby starać się o kredyt oddłużeniowy należy przygotować kilka dokumentów, dzięki którym pracownik firmy pożyczkowej będzie mógł zanalizować naszą sytuację. Zaliczają się do nich:
dokument tożsamości – najczęściej jest to dowód osobisty,
dokumenty, które potwierdzają wysokość bieżących długów – mogą to być podpisane umowy pożyczkowe i kredytowe,
dokumenty potwierdzające wysokość dochodów – wyciągi bankowe lub zaświadczenie o dochodach od pracodawcy,
dodatkowe dokumenty wymagane przez daną firmę, np. akty własności nieruchomości stanowiących zabezpieczenie.
Jak widać liczba dokumentów nie jest duża ani nie wymaga poświecenia wiele czasu do ich przygotowania.
Jak uzyskać kredyt oddłużeniowy?
Procedury uzyskania tego typu pożyczki nie należą do szczególnie trudnych. Na początek należy przygotować wspomniane wcześniej dokumenty.Następnie wybrać firmę udzielającą kredyty oddłużeniowe, która zaoferuje najkorzystniejsze warunki, ale przede wszystkim przyzna pożyczkę. Złożenie wniosku skutkującego odmową może niekorzystnie wpłynąć na sytuację, dodatkowo ją pogarszając. Dlatego właśnie warto bardzo dokładnie przyjrzeć się wszystkim wymogom stawianym przez daną instytucję finansową. Najlepszym z dostępnych rozwiązań byłoby również skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Jako fachowiec będzie wiedział najlepiej, z usług której instytucji finansowej warto starać się skorzystać, a także która firma oferuje kredyt oddłużeniowy bez zabezpieczeń. Dodatkowo jego wiedza i doświadczenie negocjacyjnego okaże się przydatne przy ustalaniu warunków przyznania kredytu.
Kredyt oddłużeniowy – w jakim banku?
Należy zacząć od tego, że kredytów oddłużeniowych udzielają firmy pozabankowe. W typowych bankach mamy do czynienia z kredytem konsolidacyjnym, do którego otrzymania należy spełniać zdecydowanie wyższe wymagania. Banki, by wzmocnić atrakcyjność swoich produktów często wykorzystuje pojęcie kredytu oddłużeniowego, by przyciągnąć tym samym szersze rzesze potencjalnych klientów.
Obecnie pożyczki pod hasłem „kredyty oddłużeniowe” oferuje kilka znanych banków, między innymi:
Kasa Stefczyka,
Alior Bank,
Santander Bank,
Credit Agricole.
Z kolei w bankach, takich jak ING czy Millenium można skorzystać z oferty kredytu konsolidacyjnego.
Kredyt konsolidacyjny a oddłużeniowy
Wiele osób traktuje pojęcia kredytów oddłużeniowych i konsolidacyjnych wymiennie. Jest to jednak błędne podejście, ponieważ mimo że ich ogólne założenie jest spójne (zmniejszenie rat kredytu) można znaleźć wiele różnic pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami.
Do najważniejszych można zaliczyć: produkty objęte spłatą, zdolność oraz historię kredytową. W przypadku kredytu konsolidacyjnego połączyć można jedynie pożyczki zaciągnięte w banku, jeżeli chodzi o kredyt oddłużeniowy, w grę wchodzą również chwilówki. Dodatkowo przy drugim rozwiązaniu nie musimy koniecznie martwić się o to, jak wygląda nasza historia oraz zdolność kredytowa. Wiele firm przyznaje kredyty oddłużeniowe pomimo złej sytuacji w BIK-u.
Czy warto wziąć kredyt oddłużeniowy?
Kredyt oddłużeniowy jest zdecydowanie wygodnym rozwiązaniem dla osób, które chcą w końcu uwolnić się ze spirali długów. Zebranie wszystkich rat i połączenie ich w jedną niższą z możliwością znacznego wydłużenia terminu spłaty zobowiązań mówi samo za siebie. Możliwość tę powinny rozważyć w szczególności osoby, które posiadają złą sytuację w BIK-u lub zmagają się z zadłużeniem komorniczym, co wyklucza ich z grona kredytobiorców banków.
Decydując się na ratunek w postaci kredytu oddłużeniowego należy liczyć się z naliczeniem przez instytucję pozabankową dosyć pokaźnej prowizji lub odsetek. Największe koszty poniosą osoby biorące tego typu pożyczkę bez zabezpieczenia, ponieważ firmy udzielające kredytu muszą w jakiś sposób zrekompensować sobie ewentualny brak spłaty zadłużenia
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.