Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Leasing polega na tym, iż właścicielem leasingowanego pojazdu pozostaje firma leasingowa, a nie osoba, która z tego auta korzysta. Za taka usługę leasingobiorca płaci co miesięczne raty, a po okresie leasingu może za odpowiednią kwotę wykupić leasingowany samochód. Po spłaceniu rat i wykupieniu pojazdu następuje przeniesienie własności auta na dotychczasowego użytkownika.
Ubezpieczenie w leasingu
Przez cały okres leasingu właścicielem samochodu pozostaje firma leasingowa, w związku z tym to ona ma prawo decydować o warunkach ubezpieczenia. Najczęściej firmy zajmujące się leasingiem, oprócz obowiązkowego OC, wymagają także polisy AC. Pełny pakiet ubezpieczeń ma chronić przedmiot leasingu, czyli samochód przed zniszczeniem lub stratą. Polisa OC i AC zabezpiecza firmę leasingową przed problemami z uzyskaniem odszkodowania, a użytkownika przed poniesieniem kosztów naprawy uszkodzonego auta.
Leasingodawca poleca ubezpieczyciela
Firmy leasingowe na ogół współpracują z wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi i w związku z tym często proponują zawarcie umowy ubezpieczenia wraz z umową leasingu. Taka opcja jest korzystna dla użytkownika pojazdu, ponieważ może on załatwić wszystkie sprawy formalne za jednym razem. Dodatkowo leasingobiorca, zawierając umowę ubezpieczeniową za pośrednictwem firmy leasingowej, często może liczyć na niższą składkę niż ta, którą zapłaciłby, szukając polisy indywidualnie.
Ubezpieczanie na własną rękę
Zdarzają się sytuacje, w których firma leasingowa zgodzi się na samodzielne poszukiwanie towarzystwa ubezpieczeniowego. W takim przypadku wymagać będzie przedstawienia pisemnej oferty od wybranego ubezpieczyciela, by móc ją zaakceptować. Polisa wybrana przez użytkownika musi uwzględniać fakt, iż ubezpieczane auto należy do leasingodawcy, a osoba ubezpieczająca jest tylko jego dzierżawcą.
Co jest korzystniejsze?
Korzystając z ubezpieczenia w ramach leasingu, użytkownik pojazdu nie musi się martwic o opłatę składki, ponieważ jest ona doliczona do comiesięcznej raty. W przypadku samodzielnego wyboru ubezpieczyciela firma leasingowa może wymagać opłacenia rocznej składki z góry. Dodatkowo za możliwość samodzielnego wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego leasingodawcy żądają dodatkowym opłat - może to być kwota kilkuset złotych rocznie.
Kto otrzyma odszkodowanie?
Niezależnie gdzie użytkownik leasingowanego pojazdu wykupi ubezpieczenie i tak w przypadku jakiejkolwiek szkody odszkodowanie należy się firmie leasingowej, ponieważ to ona jest właścicielem auta.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.