Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Działania podjęte przez ekipę rządzącą mają przyczynić się do rozwoju telemedycyny i elektronicznego obiegu dokumentacji medycznej. Umożliwienie lekarzom wystawiania recept dla pacjentów, którzy zostaną przebadani na odległość, za pomocą systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, to przełomowy krok dla polskiego systemu opieki zdrowotnej.
Zaoczne wystawianie recept to mimo wszystko pomysł wcale nie nowatorski. Już teraz pacjenci, którzy potrzebują kolejnej recepty na przyjmowany lek, mogą zgłaszać do lekarzowi na odległość, np. telefonicznie, a gotową receptę w wolnym czasie odebrać w rejestracji. Jeśli tylko lekarz uważa, że jest w stanie podjąć prawidłową decyzję o wystawieniu recepty, bez fizycznego badania pacjenta, ma do tego prawo.
Wprowadzenie dodatkowego ułatwienia - w postaci e-recept nie tylko zapewni wielu pacjentom wygodę w pozyskiwaniu kolejnych recept na potrzebne leki, ale i pomoże skrócić kolejki w przychodniach.
Obok nowych przepisów o e-receptach w projekcie ustawy znaleźć można również zapisy dotyczące zmian w sposobie podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Do istniejących już opcji podpisywania dokumentów elektronicznych, czyli podpisu kwalifikowanej oraz profilu zaufanego, dojść ma narzędzie stworzone specjalnie na potrzeby podpisywania EDM, udostępniane bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zmianie ulegną także przepisy dotyczące obowiązków sprawozdawczych, jakie mają apteki względem NFZetu.
O ile informatyzacja procesów jest powszechnie oczekiwanym kierunkiem rozwoju służby zdrowia, o tyle wątpliwości mogą się pojawiać w zakresie tempa prowadzonych prac nad nową ustawą. Podjęte dotychczas działania wzbudzają niepokój środowiska lekarskiego co do transparentności procesu legislacyjnego, skutkiem czego było wysłanie listu przez Naczelną Radę Lekarską do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Zgodnie z ostatnimi informacjami projekt ustawy trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów z prośbą o pilne rozpatrzenie - nowelizacja prawa miałaby wejść w życie już po 7 dniach od daty ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.