Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Niektórzy kierowcy wykorzystują swoje letnie opony w zimie, ale jest to bardzo ryzykowna decyzja. Oprócz tego, że - podróżując po Europie - można dostać za coś takiego mandat, jazda samochodem nieprzystosowanym do warunków zimowych może skończyć się groźną sytuacją na drodze.
Opony letnie a zimowe – różnice
Opony zimowe od letnich nie różnią się jedynie nazwą i nie są próbą naciągnięcia nas na dodatkowe koszty przez producentów ogumienia. Wiele osób może tak sądzić, ponieważ jeszcze 50 lat temu niewielu polskich kierowców myślało o sezonowej wymianie opon, a mimo to podczas srogich zim jakoś dało się jeździć. Wynikało to przede wszystkim z niewielkiej dostępności jakichkolwiek nowych opon, a tym bardziej zimowych. Poza tym osiągi samochodów były gorsze, a i samych pojazdów było mniej, co było sporym ułatwieniem w unikaniu niebezpiecznych sytuacji.
Opony zimowe od letnich różnią się przede wszystkim bardziej miękką mieszanką gumy na bieżniku, tak aby przy niskich temperaturach nadal była odpowiednio elastyczna. Poza tym charakteryzują się bardziej agresywną rzeźbą bieżnika oraz dodatkowymi nacięciami poprzecznymi. Cechy te pozwalają na o wiele lepszą przyczepność na luźnym śniegu, a także poprawiają skuteczność odprowadzania błota pośniegowego spod opony.
Więcej nacięć na bieżniku opony zimowej zapewnia również lepszą przyczepność na śniegu. Śnieg, który wypełni rowki na oponie lepi się w czasie jazdy do tego, który leży na drodze i w ten sposób poprawiają się własności jezdne samochodu.
Jazda na letnich oponach w zimę – czym grozi?
Opona letnia nie posiada wymienionych wyżej cech. Jest stworzona do poruszania się po utwardzonej, mokrej lub suchej nawierzchni, w temperaturach dochodzących do kilkudziesięciu stopni na plusie.
Próba jazdy na ogumieniu letnim zimą, np. na śniegu, może zakończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jednym z najmniej groźnych skutków będzie brak możliwości ruszenia lub podjazdu po ośnieżonej drodze. Gorzej, gdy o niewłaściwych oponach dowiemy się już w trakcie jazdy. Samochód na letnich oponach może stracić przyczepność podczas pokonywania oblodzonego zakrętu. Także droga hamowania opon letnich w zimowych warunkach znacznie się wydłuża i może okazać się, że zabraknie nam kilku metrów, żeby zatrzymać się przed samochodem stojącym na światłach.
Obowiązek zmiany opon na zimowe – czy obowiązuje?
Wiele osób może zadawać pytanie “czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe?”. W Polsce co jakiś czas jest rozważany pomysł wprowadzenia takiego obowiązku, jednak do tej pory się na to nie zdecydowano. Zatem mandatu za brak opon zimowych w Polsce nie dostaniemy, przynajmniej na chwilę obecną.
Są kraje w Europie, gdzie policja może ukarać kierowcę za brak założonych opon zimowych. Warto zatem sprawdzić przed podróżą po Europie zasady tam obowiązujące. Obowiązek zmiany opon na zimowe istnieje między innymi w następujących europejskich krajach:
- Austria,
- Czechy,
- Litwa,
- Finlandia.
W kilku krajach obowiązek używania opon nie jest dokładnie określony i zależy w głównej mierze od warunków na drodze oraz od lokalnie stosowanych znaków drogowych.
Gdy nie zastosujemy się do panującego obowiązku jazdy na oponach zimowych może nam grozić wysoki mandat lub nawet brak możliwości dalszego przemieszczania się.
Jazda zimą na letnich oponach – czy warto oszczędzać?
Gdy zimy stały coraz łagodniejsze i rzadko mamy do czynienia z mroźnymi i śnieżnymi warunkami, wiele osób chce zaoszczędzić na dodatkowym komplecie opon zimowych i decyduje się jeździć cały rok na oponach letnich. Takie oszczędności mogą się skończyć jednak niezbyt dobrze. Poza wspomnianymi wcześniej konsekwencjami opony letnie podczas nagłego ataku zimy mogą nas unieruchomić lub opóźnić dojazd np. do pracy.
Ponadto nieodpowiednie ogumienie zwiększa ryzyko kolizji, a to już może się wiązać z wymiernymi stratami finansowymi lub nawet zdrowotnymi. Nie warto zatem ryzykować i lepiej jeździć zimą na oponach przystosowanych do panujących warunków pogodowych. Nawet ogumienie zimowe mniej znanego producenta, będzie lepsze zimą od markowej opony letniej.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.