Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.
Przy polskich drogach staje coraz więcej fotoradarów. Niestety, nie wszyscy kierowcy zwracają na nie uwagę. Zdjęcie z fotoradaru jest podstawą do wystawienia mandatu. Jak postępować po otrzymaniu wezwania do zapłaty? Jak uniknąć mandatu z fotoradaru? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Jak działa fotoradar – zdjęcie z fotoradaru
Fotoradar to urządzenie emitujące wiązkę mikrofal w kierunku samochodu, dzięki czemu sprawdza, czy ten nie przekroczył dozwolonej prędkości. Jeżeli tak, urządzenie wykonuje zdjęcie pojazdu i jego tablic rejestracyjnych. To właśnie zdjęcie z fotoradaru jest podstawą do ukarania kierowcy – zostaje na niego nałożony mandat. Jak sprawdzić, czy fotoradar zrobił zdjęcie? Z reguły kierowcy spodziewają się wezwania do zapłaty wówczas, gdy zauważą charakterystyczny błysk. Nie zawsze jednak musi to oznaczać mandat z fotoradaru.
Liczba fotoradarów na polskich drogach systematycznie rośnie. Według danych na dzień 22.02.2021 r. to już 434 urządzenia na masztach. Dodatkowo na terenie kraju działa 30 systemów odcinkowego pomiaru prędkości. Z kolei 20 rejestratorów kontroluje, czy kierowcy nie przejeżdżają na czerwonym świetle. Ujawnianie za pomocą urządzeń rejestrujących przypadków naruszeń w postaci przekroczenia dopuszczalnej prędkości i niestosowania się do sygnałów świetlnych należy do Inspekcji Transportu Drogowego. |
Jak wygląda zdjęcie z fotoradaru? Fotoradar rejestruje te elementy, na podstawie których można zidentyfikować samochód, kierowcę oraz to kiedy doszło wykroczenia. Są to zatem:
pojazd (wraz z numerem rejestracyjnym),
wizerunek kierowcy,
miejsce i data popełnienia wykroczenia,
dopuszczalna prędkość na danym terenie,
prędkość, z jaką poruszał się samochód zarejestrowany na zdjęciu.
Dodatkowo na fotografii z fotoradaru uwidoczniony zostaje numer urządzenia. Najczęściej zdjęcia wykonane przez fotoradar są czytelne niezależnie od tego, o której godzinie zostały wykonane – w dzień czy w nocy.
Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru?
Funkcjonariusze mają sporo czasu na nałożenie grzywny na kierowcę, którego fotoradar „złapał” na przekroczeniu prędkości, bo aż 180 dni. Trzeba jednak pamiętać, że wystawienie mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 60 dni, licząc od dnia ustalenia sprawcy. Ścieżka postępowania jest taka, że na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu uprawniony do tego organ wysyła wezwanie do właściciela z żądaniem wskazania osoby kierującej. Mandat zostaje wystawiony dopiero po uzyskaniu odpowiedzi.
Powyższa procedura nie oznacza jednak, że kierowcy zawsze czekają tak długo na wezwanie do zapłaty. Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? Z reguły mandat do kierowcy dociera w ciągu kilku tygodni.
Część kierowców błędnie zakłada, że jeżeli mandat nie przyjdzie po wspomnianym wyżej okresie, to nie będą oni musieli płacić. Przeciwnie – sprawa może zostać skierowana do sądu.
Jak zapłacić mandat z fotoradaru?
Kierowca, który przekroczył prędkość i został na tym „przyłapany” przez fotoradar, ma zasadniczo dwie możliwości – może:
przyjąć mandat – wówczas ma 7 dni na jego zapłatę,
odmówić przyjęcia mandatu – wtedy jednak sprawa jest kierowana do sądu.
Jeżeli kierowca przyznał się do wykroczenia, to może zastanawiać się, jak zapłacić mandat z fotoradaru. Informacja o numerze konta, na który należy wpłacić należną kwotę (zgodnie z aktualnym taryfikatorem), znajduje się na odwrocie mandatu.
Czy można zapłacić mandat przez internet? Owszem. Kierowca może uregulować mandat na kilka sposobów, np. płacąc z rachunku bankowego lub wpłacając pieniądze przelewem w placówce pocztowej. Ważne jest jednak, aby nie przekroczyć terminu 7 dni.
Jak uniknąć mandatu z fotoradaru?
Najskuteczniejszym sposobem jest jazda zgodnie z przepisami. W niektórych przypadkach można jednak odmówić przyjęcia mandatu z fotoradaru. Mowa tu przede wszystkim o następujących sytuacjach:
zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne,
na zdjęciu nie można rozpoznać kierowcy,
na zdjęciu został uwieczniony więcej niż jeden pojazd.
Również wątpliwości odnośnie do legalności pomiaru mogą pomóc uniknąć zapłaty mandatu z fotoradaru. Celem jest, aby karą nie została nałożona na osobę niewinną, a także to, aby uniknąć nałożenia zbyt wysokiego mandatu. Gdy odmawiamy przyjęcia mandatu, sprawa zostaje skierowana do sądu.
Dużą szansę na uniknięcie mandatu z fotoradaru mają kierowcy pojazdów posiadających zagraniczne tablice rejestracyjne. Powodem jest długotrwałe dochodzenie. |
Kiedy przedawnia się mandat z fotoradaru?
Kierowcy, którym nie udało się uniknąć mandatu z fotoradaru, mogą zastanawiać się, kiedy się on przedawnia. W przepisach znajduje się rozróżnienie – okres przedawnienia mandatu wynosi:
12 miesięcy, jeżeli postępowanie nie zostało wszczęte,
24 miesiące, gdy doszło do wszczęcia postępowania sądowego.
Dopiero po upływie jednego z wymienionych okresów dochodzi do przedawnienia mandatu z fotoradaru. Wówczas kierowca może być pewien, że nie otrzyma już mandatu i nie będzie musiał go zapłacić.
Ubezpieczenie OC taniej nawet o 40%.
Sprawdź swoją cenę w 5 minut.